Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Війна в Україні – це попередження для Китаю про ризики нападу на Тайвань

    2023-08-22

    Американські оборонні стратеги попереджають, що Китай може скористатись зміщенням уваги на війну в Україні для початку військових дій проти Тайваню. Вони вважають, що голова Китаю, Сі Цзіньпін, до кінця свого терміну сповнений рішучості здобути контроль над сепаратистською провінцією, яка була поза контролем Пекіна з моменту заснування Китайської Народної Республіки в 1949 році. Це повідомляється на сайті видання The Conversation.

    У відповідь на ці занепокоєння в липні 2023 року США оголосили про пакет військової допомоги Тайваню на 345 мільйонів доларів США. Вперше зброя доставляється на Тайвань із запасів США згідно з президентським повноваженням, яке не вимагає схвалення Конгресу.

    Такі побоювання були підкріплені тим фактом, що Китай посилив свою розвідку оборони Тайваню за останній рік. Минулого місяця державна медіа-компанія CCTV випустила документальний серіал із восьми частин під назвою «У гонитві за мріями» про готовність китайських військових атакувати Тайвань.

    Але думки залишаються розділеними щодо того, наскільки ймовірно, що Сі розпочне військову операцію з метою окупації Тайваню, і чи робить війна в Україні такі дії більш чи менш імовірними.

    Фактори, що підвищують ймовірність війни

    Основний аргумент про те, що війна в Україні сприятиме нападу Китаю на Тайвань, зосереджується на неефективності санкцій США задля стримування Росії від вторгнення.

    Президент Росії Володимир Путін вважав, що влада США, ослаблена президентством Трампа, перебуває в стані занепаду. Він також знав (оскільки так сказав президент Джо Байден), що США не бажають кидати власні війська у бій проти ворога зі ядерною зброєю.

    Путін розцінив поспішне виведення американців з Афганістану в серпні 2021 року як ознаку того, що США втратили апетит до військового втручання за кордоном. США покладаються на економічні санкції, щоб чинити тиск на противників, таких як Іран, Росія та Китай. Проте Путін був упевнений, що залежність Європи від російської нафти і газу не дозволить їй запровадити серйозні санкції проти Росії. Його також підбадьорила слабка реакція Заходу на вторгнення Росії в Грузію в 2008 році та анексію Криму в 2014 році.

    Виявилося, що Путін помилявся щодо небажання європейців перестати купувати російські енергоносії. Але він мав рацію щодо відмови США залучати власні сили для захисту України.

    Як і щодо України, основними важелями політики США щодо Тайваню є загрози впровадження економічних санкцій, щоб утримати Китай від нападу на провінцію. Однак існує ймовірність, якої в Україні немає, що США спрямують свої сили на захист Тайваню. Офіційна політика США щодо Тайваню полягає у «стратегічній неоднозначності». Крім того, є простий географічний факт, що Тайвань є островом, і тому його легше захищати, ніж Україну.

    Для народу Тайваню вторгнення Путіна показує, що авторитарний лідер може розв’язати війну будь-коли, без вагомої причини. Україні поки що вдалося запобігти перемозі Росії, але вона платить високу ціну у вигляді втрачених життів і зруйнованої економіки. На думку деяких тайванських спостерігачів, народ Тайваню не захоче платити таку високу ціну за збереження своєї політичної автономії.

    Існує також занепокоєння, що США настільки пов’язані з українською кризою, що не мають достатньої політичної спроможності впоратися з китайським тиском на Тайвань. В Україну відправили зброю, яку могли продати Тайваню. Сі Цзіньпін може вбачати в цьому можливість, якою він може скористатися.

    Фактори, які зменшують ймовірність війни

    Однак є кілька факторів, які роблять конфлікт навколо Тайваню менш ймовірним. Нездатність Росії досягти перемоги в Україні зменшує ймовірність того, що Сі Цзіньпін піде на ризик використання військової сили для окупації Тайваню.

    Кореспондент The Wall Street Journal Ярослав Трофімов стверджує, що «українська війна зосередила уми Пекіна на непередбачуваності військового конфлікту». Водночас представник Тайваню в США Біхім Сяо заявив, що успіх України в самозахисті утримає Китай від нападу на Тайвань.

    Однією з причин є прогрес у зброї. Останнє покоління безпілотників і ракет, здатних знищувати літаки, кораблі та танки, сприяє обороні. Це робить вторгнення на Тайвань більш ризикованим для Китаю. Більше того, зброя Росії, здається, загалом менш ефективна, ніж зброя її аналогів у НАТО, а арсенал Китаю значною мірою покладається на російські розробки.

    Крім того, війна в Україні об’єднала європейських союзників під керівництвом США. У 2019 році президент Франції Емануель Макрон говорив про те, що НАТО «мертвий мозок». Після вторгнення Росії в Україну альянс збільшив витрати на оборону, і Швеція та Фінляндія подали заявки на членство. Фінляндія офіційно приєдналася до НАТО у квітні 2023 року, а Швеція очікує остаточної ратифікації.

    Раніше Європейський Союз не хотів приєднуватися до торгової війни США з Китаєм. Однак підтримка Китаєм російського вторгнення в Україну змусила Брюссель більш охоче приєднатися до США у протидії зусиллям Китаю домінувати в ключових секторах світової торгівлі. У березні 2023 року президент Європейської комісії Урсула ван дер Ляєн заявила, що «Китай стає все більш репресивним у внутрішній політиці та більш наполегливим у зовнішній». Китай цілком усвідомлює, що порушення кордонів Тайваню ще більше об’єднає країни в торговельній війні проти Пекіна.

    Війна в Україні також об’єднала основних азіатських союзників під керівництвом США. До санкцій проти Росії приєдналися Тайвань, Японія та Південна Корея, а Японія планує збільшити витрати на оборону на 60% до 2027 року. У березні 2022 року Росія внесла Тайвань до списку недружніх країн і територій, а в серпні 2022 року Тайвань скасував безвізовий режим для росіян, який був запроваджений у 2018 році.

    Важко оцінити, як санкції проти Росії вплинуть на рішення Китаю. Санкції завдали серйозної шкоди економіці Росії, але не завадили країні вести війну. Враховуючи високий рівень торгівлі Китаю з Європою та США, ймовірно, що санкції, запроваджені у відповідь за напад на Тайвань, завдадуть серйозної шкоди китайській економіці.

    Розпочавши невдалу війну проти України, Росія показала себе слабкою та нестабільною, а тому менш корисною як союзник Китаю. Окрім початкової невдачі взяти Київ, такі події, як заколот Вагнера, ілюструють крихкість режиму Путіна і, мабуть, дали сигнал тривоги в Пекіні. У листопаді 2022 року Сі Цзіньпін закликав Росію припинити погрози щодо застосування ядерної зброї за допомогою завуальованих докорів.

    Мирний план «Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні», який Китай оприлюднив у лютому 2023 року, наголошував на важливості поваги суверенітету усіх країн, проте ігнорував порушення Росією суверенітету України. Ймовірно, це було більше про Тайвань, ніж про Україну.

    Китай, здається, хоче покласти край війні з Україною, але на умовах, прийнятних для його союзника, Москви. Китай прийняв наратив Росії про те, що НАТО винна у війні, але все ще на словах говорить про важливість поваги суверенітету та територіальної цілісності України. Ці принципи є центральними для політики «Єдиного Китаю» та претензій Пекіна на суверенітет над Тайванем. Неспроможність Китаю засудити російське вторгнення ставить його в становище, в якому він розривається між двома сторонами, а також ускладнює його роль як посередника в досягненні миру.

    Немає простої відповіді на питання, як війна в Україні вплинула на наміри Пекіна щодо Тайваню. Однак це яскраво продемонструвало всім сторонам, що ставки високі, а ціна за прорахунки фатальна.

     

    Війна в Україні – це попередження для Китаю про ризики нападу на Тайвань

    Джерело: https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/taiwan-supports-ukraine-and-studies-countrys-response-to-russian-invasion/

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *