Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Огляд десятирічного стратегічного партнерства України-Китаю

    2021-07-15

    Останнім часом Китай усе частіше з’являється не тільки в українських ЗМІ, а питання відносин Київ-Пекін стали частиною політичного порядку України.

    «Україна цікава Китаю геополітично і трохи геоекономічно. Ми можемо бути ще однією точкою входу Пекіна (першою є Сербія) в Східну і Центральну Європу — регіон цікавий Китаю в плані торгівлі, інвестицій і нарощування регіонального впливу Пекіна на противагу ЄС і Росії», — пише аналітичне онлайн-видання «Хвиля» в огляді десятиліття стратегічного партнерства між нашими країнами (https://analytics.hvylya.net/233422-nuzhen-li-ukraine-kitay-itogi-dekady-strategicheskogo-partnerstva) .

    Якби сучасна політична еліта України мала навички стратегічної гри й складних розважливих «багатоходівок», наша країна могла б отримувати від партнерства з КНР безліч економічних вигод і політичних бонусів. Наприклад, змусити Захід перейти від дружніх поплескувань по плечу і «вираження підтримки» до більш відчутної економічної підтримки та інвестицій. А разом з тим, Україна отримала б шанс приборкати «східного ведмедя» на своїх східних кордонах.

    «Україна може використовувати помірне політичне «потепління» з Китаєм для балансування хижацького і руйнівного впливу Росії — адже при збільшенні співпраці між Києвом і Пекіном, Москва навряд чи дозволить собі пряму агресію. Друге — активізація роботи з Китаєм буде позитивним сигналом Заходу, який зрозуміє — його позиції в Україні можуть похитнутися, і він не є єдиною геополітичною опцією Києва».

    «У китайської еліти немає ілюзій щодо «ситуативного» союзу з Москвою. І Китаю необхідна країна, яка балансувала б регіональний вплив Росії при посиленні останньої або при розбіжностях Пекіна і Москви. Такою країною може бути Україна. Звичайно, зараз явним союзником Китаю на пострадянському просторі є Білорусь, однак, Україна як балансира Росії виглядає більш солідно в очах Пекіна», — пише автор.

    Що могла б отримати Україна з партнерства з Китаєм ?

    Наприклад, Китай активно інвестує в країни Східної і Центральної Європи. Лідери — Сербія і Угорщина: загальний обсяг пов’язаних з Китаєм інвестицій – 27.2 млрд євро. Для України такі цифри — просто нездійсненна мрія.

    Чого хоче Китай від України?

    В першу чергу реальної суб’єктності: коли про інтереси України можна дізнатися в Києві, домовлятися в Києві, отримувати гарантії або дізнатися «червоні лінії» в Києві.

    А не як у випадку з «Мотор Січ», коли завершена угода була переграна заднім числом під тиском американських інтересантів. Як виявилося, не мали прямого відношення до питань національної безпеки США, і намагалися провернути в Україні досить сумнівну схему на крові з міцним корупційним душком.

    «Азіатському гігантові необхідно щоб Україна не була явним прозахідним сателітом, а прагнула до глобальної нейтральності. З початку каденції Володимир Зеленський активно «придивлявся» до Китаю, а Пекін вивчав нового Президента. У липні 2019 він зустрічався з китайськими інвесторами, а восени український лідер провів аудієнцію з Джеком Ма. З’явилися чутки про можливу поїздку нашого президента в Пекін. Однак якісною перевіркою двосторонніх відносин стала спроба китайців купити завод «Мотор Січ».

     

    “Хвиля”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *