Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Китай виніс незвичайні уроки з війни в Україні – Сергій Корсунський

    2022-06-30

    Китай виніс доволі незвичайні уроки у зв’язку з російською агресією. Про це пише Сергій Корсунський, Надзвичайний та Повноважний Посол України у Японії у «Дзеркало тижня».

    Як зазначає автор, різке збільшення закупівель російських енергоресурсів є цілком очікуваним результатом — адже навіть Сергій Караганов у недавньому інтерв’ю «Аргументам та фактам» визнав, що відтепер функція Росії є стратегічним тилом Китаю.

    «А ось затвердження головою КНР Сі Цзіньпінем директиви щодо використання збройних сил Китаю в так званих невійськових операціях є, очевидно, прямим наслідком путінського винаходу — визначення агресії РФ проти України як «спеціальної операції». Цілком імовірно, що таким чином майбутні командувачі «невійськових операцій» армій намагатимуться уникнути застосування до них положень сегмента міжнародного права, званого «законами війни». Немає війни – немає і законів», – зазначає автор.

    На думку Сергія Корсунського, окрім оновлення нормативної бази, у Пекіні з крайнім занепокоєнням спостерігають за винищенням російських ВПС та поповненням Чорноморського флоту загоном неспливаючих підводних човнів на чолі з «Москвою», а також розгромом десятків хвалених БТГ.

    «Китай і раніше був незговірливим перемовником, а зараз і поготів скуповує сировину за безцінь. Схоже, там усвідомили — відтепер і надовго (якщо не назавжди) роль російських тубільців на землях на північ від Амура полягатиме в постачанні дешевої сировини в обмін на брязкальця та блискучі скляні кульки китайського виробництва, настільки стрімко Росія відкотилася назад, коли весь світ готується до квантового стрибка вперед», — пише Сергій Корсунський.

    Виділив дипломат позицію Казахстану, де зробили несподівані висновки із чотирьох місяців війни.

    «Заяви президента Токаєва в Санкт-Петербурзі не варто переоцінювати, проте навряд чи глава Казахстану наважився б не прийняти від Путіна орден і публічно заявити про неможливість визнання «ДНР-ЛНР», якби не відчув потреби дистанціюватися від токсичної Росії. Є підстави вважати, що він враховував і зростаючу підтримку Китаю, який давно й активно освоює Центральну Азію», — зазначив автор.

    Немає сумнівів, зауважує Сергій Корсунський, що в Китаї з особливою увагою вислухали Маргариту Сімоньян, яка «віщала, як Росія свідомо провокує голод, щоб позбутися санкцій». Керівниця RT очевидно не врахувала, що Китай якраз і належить до країн, які експортували величезні обсяги продовольства з України, і перспектива голоду, якому вона радіє, дуже непокоїть Пекін. Одна з альтернатив — Казахстан, який Китай, схоже, підтримуватиме якомога раніше і як транзитний коридор, і як джерело найважливіших товарів, у тому числі продовольства.

    Сергій Корсунський також підкреслює, що європейці (зокрема, Фінляндія та Швеція) та американці теж зробили свої висновки, остаточно переконавшись у несамовитості Путіна. Дедалі гучніші заяви про необхідність підтримувати Україну (навіть якщо війна затягнеться на довший період, ніж очікувалося) вселяють надію. А в Японії до війни Росії проти України поставилися з усією серйозністю — «тут цілком чітко усвідомили, що якщо агресора не приборкати, така ситуація може статися і в Східній Азії».

    «26-й президент США Теодор Рузвельт цілком справедливо зауважив, що на своїх помилках навчаються дурні, а розумні — на чужих. У той самий час визнання власних помилок є ознакою сили, і нинішні спроби вивчити вже виявлені уроки цієї війни викликають повагу. Єдині, хто, схоже, так нічого і не зрозумів після «бліцкригу», що не відбувся, — Путін і російське керівництво. Караганов, який колись вважався мозком Кремля, нині пропонує купувати запчастини для крадених літаків на чорному ринку або розбирати частину авіапарку на ремонт. На жаль, розум, честь та совість на чорному ринку не купиш. А ось Компартія Китаю трохи згодом пояснить кремлівським мрійникам, де їх беруть у нову епоху з китайськими особливостями», — резюмує дипломат.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *