Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Які завдання розвитку Китай поставить на 2022-й

    2022-02-22

    У Китаї на початку березня стартує політичний сезон: країна визначить основні цілі соціально-економічного розвитку на сесії Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП), що відкривається 5 березня, – вищого органу державної та законодавчої влади КНР. Про те, які завдання буде поставлено на 2022-й, можна попередньо говорити вже зараз, оскільки до середини лютого всі адміністративні одиниці КНР опублікували свої планові економічні показники.

    За підсумками 2021 року Китай перевиконав план зростання, збільшивши ВВП на 8,1% замість задуманих 6%. Високий показник пояснюють низькою планкою відліку, заданою у коронавірусному 2020-му. Якщо дивитися сукупні дані щодо 2020-2021-го, то середньозважений показник зростання становив 5,1% — приблизно такий темп планується підтримати і цього року.

    Якщо подивитися на окреслені регіонами плани розвитку на 2022 рік, то середньозважений цільовий показник зростання ВВП по країні становить близько шести. Це на 0,7 процентні пункти нижче за середньорегіональні цільові показники у 2021-му. Проте центральна влада, швидше за все, поставлять ще нижчу планку розвитку, оскільки враховуватимуть «три макроекономічні стреси»: слабке відновлення попиту, нестабільну пропозицію, а також падіння очікувань та впевненості в економіці.

    Спостерігачі вважають, що з урахуванням цих викликів центральна влада залишить «поле для маневру», закріпивши плановий показник зростання національної економіки на рівні 5%-5,5%. Опублікований 12 січня прогноз Академії суспільних наук КНР пророкує Китаю збільшення ВВП на 5,5% цього року. По кварталах показники зростання становитимуть 5,2%, 5,5%, 5,6% та 5,7%. Показники стабільні, вони не падають нижче за негласний «нижній поріг розвитку», який становить 4,7% на рік – саме такі мінімальні темпи зростання потрібні для виконання завдання подвоєння національного ВВП з 2020 по 2035 рік.

    Оскільки на сьогодні кожен відсоток зростання ВВП означає створення близько 2 млн нових робочих місць, у 2022-му можна очікувати планового показника на створення близько 11 млн нових робочих місць. На думку економістів, цього може виявитися недостатньо, оскільки китайський ринок праці у 2022 році поповнять 13,88 млн молодих претендентів, у тому числі – 10,76 млн випускників вишів.

    Щоб простимулювати зайнятість, влада з високим ступенем ймовірності продовжить підтримку малого та середнього бізнесу, насамперед — фіскальну. На торішній сесії ВЗНП було вирішено розширити політику звільнення від ПДВ для малих підприємств: від податку стали звільняти підприємства зі щомісячним продажем 150 тис. юанів і нижче, тоді як раніше ця планка була на рівні 100 тис. юанів. Крім того, на 50% було скорочено прибутковий податок для малих та мікропідприємств із щорічним доходом менше мільйона юанів. Завдяки цьому за підсумками року податкове навантаження було знижено на 1,1 трлн юанів ($174 млрд). 1 листопада минулого року Прем’єр Держради КНР Лі Кецян заявив, що Китай розглядає подальше зниження податкового навантаження на малий бізнес та самозайнятих.

    З очікуваним уповільненням зростання зовнішньої торгівлі (Академія суспільних наук КНР прогнозує 6% у 2022-му проти 21,4% у 2021 році) та слабким відновленням споживчої активності (оціночні показники її зростання по регіонах на 2022-й знижено в середньому на 0,3 п.п.), наголос на економічному розвитку буде зроблено на нарощуванні інвестицій у основні фонди. За повідомленнями китайської преси, на поточний рік заплановано старт 6,5 тис. ключових інвестпроєктів вартістю 15,6 трлн юанів ($2,45 трлн). Капітал буде спрямований не тільки на традиційне інфраструктурне будівництво, а й на розвиток нових високотехнологічних галузей. Так, у провінції Цзянсу 110 зі 166 нових промислових проєктів заплановані у нових високотехнологічних секторах.

    Як очікується, інвестиційну активність буде підтримано збереженням або розширенням квот на випуск цільових облігацій держпозики урядами на місцях. Якщо у докоронакризовому 2019-му ця квота становила 2,15 трлн юанів, то у 2020 році підскочила до 3,75 трлн юанів, а у 2021 скоротилася лише – до 3,65 трлн. “У 2022 році обсяг випуску спецоблігацій держпозики владою на місцях може навіть дещо збільшитися”, — вважає старший економіст Minsheng Bank Вень Бін. У Citic Securities пророкували, що квота на 2022-й може досягти 4 трлн юанів.

    Розширення квот на емісію спецоблігацій держпозики стане певною «подушкою» від падіння доходів урядів на місцях, викликане низькою активністю на земельному ринку через просідання ринку нерухомості. 2021-го обсяги придбання землі під забудову скоротилися на 15,5%. Нинішнього року низька активність на земельному ринку збережеться. Так, муніципальна влада Пекіна і Шанхаю прогнозує падіння бюджетних надходжень від продажу прав на землекористування як мінімум на 10%.

    Незважаючи на певні фактори нестабільності, загалом економічна ситуація в країні залишиться спокійною, критичних несподіванок загалом не передбачається. Це дозволить країні стримати інфляцію, наростити доходи населення, отже – і споживчу активність. Нагадаємо, що минулого року обсяг ВВП на душу населення в КНР досягнув $12551. Китай близький до досягнення стандарту економіки з високим рівнем доходів, визначений Світовим банком у $12696 валового внутрішнього продукту на людину. Спостерігачі впевнені, що КНР поповнить список економік із високим рівнем доходів уже цього року.

    Які завдання розвитку Китай поставить на 2022-й

    Джерело: CGTN

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *