Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Інтерв’ю Посла України в Китаї Павла Рябікіна для державного телебачення CEC

    2024-02-15

    CEC: Шановний пане Посол, вітаю! Я дуже рада, що Ви запросили мене бути гостей у Посольстві України в Китаї. Дякую.

    Павло Рябікін: Я дуже радий можливості поспілкуватися із китайською стороною і дуже радий бачити представників китайського телебачення у стінах нашого посольства. Вітаю вас!

    CEC: Також вельми вдячна Вам, вельмишановний Посол. Дякую за запрошення.

    Мені відомо, що Ви обійняли посаду Посла України в Китаї в червні 2023 року. Отже, чи сподобався Вам Китай з того моменту, як Ви прибули до нього?

    Павло Рябікін: Китай – чудова країна, яку в мене ще не вистачило часу побачити всю, але те, що я побачив, дуже вражає. І я буду використовувати можливість ознайомитись із вашої чудовою країною ближче.

    CEC: У мене особливе запитання до нашого Посла. У квітні 2023 року Президент України Володимир Зеленський призначив Вас Послом України в Китаї. Коли Ви отримали цей наказ, якою була ваша перша реакція? Тому що я знаю, що Ви раніше були Міністром стратегічних галузей промисловості України.

    Павло Рябікін: Ви знаєте,  я не маю великого дипломатичного досвіду. Я вже був колись послом в Данії, але це було дуже короткочасно, і потім я більше займався політичною діяльністю і управлінськими питаннями. І довіра, яку виказав мені Президент, призначивши на цю посаду, це, на мій погляд, дуже відповідально, тому що Китай – велика країна, яка є членом Ради Безпеки ООН і ми дуже сподіваємось, що позиція Китаю у сьогоднішній ситуації зможе змінити її на краще для українців.

    CEC: Ви вже більше півроку в Китаї. Чи звикли Ви до місцевих умов?

    Павло Рябікін: Так, залишилось звикнути до клімату, який є досі незвичним для мене, але в усьому іншому – все добре.

    CEC: Вам має бути відомо, що ми збираємося розпочати святкування найурочистішого свята в Китаї – Свята весни. Це Ваше перше Свято весни, яке Ви проведете в Китаї. Отже, що Ви б хотіли зробити найбільше під час Свята весни?

    Павло Рябікін: Так, це перше новорічне свято за китайським календарем, яке я проводжу в Китаї. І я думаю, що у позиції всіх народів це свято більш пов’язане із знаходженням в батьківській родині і в батьківській оселі, із найближчими і дорогими людьми, які людина має. І, на жаль, цей час збігається із початком жахливої російської агресії проти України, яка почалась два роки тому. І зараз не всі українці мають можливості спілкуватись так часто із своїми близькими у родинній оселі. Сімейний затишок став тієї розкішшю, яка доступна не всім українцям. Тому я по доброму заздрю китайцям, які мають можливості відсвяткувати цей новий дуже важливий прийдешній рік дракона в мирі, тиші і процвітанні, у своїх сім’ях. Щодо мене, ви знаєте, досить складно цілком отримати цей святковий настрій, тому що я півдоби проводжу у новинах із моєю рідною країною і ці новини дуже погані. Я бачу щоденні обстріли, ракетні атаки, зруйнування осель простих українців. Це доволі складне відчуття, коли довкола свято, а ти інформаційно живеш у стані війни, тому я спробую провести цей час у зважених подорожах по вашій чудовій країні, у спілкуванні з новими для мене людьми, із новими знайомими, і знайомлячись із культурою та історією Китаю. І користуючись нагодою, я хотів би побажати усім вашим глядачам щастя, довголіття, достатку, багато грошей – я знаю також, що це часте привітання – і сповна та з задоволенням використовувати можливості спілкування з близькими людьми.

    CEC: Дякую, пане Посол, за Вашу відповідь. З Вашої відповіді ми можемо відчути, що уряд України також дуже прагне миру.

    Ви також згадали, що зараз Україна зовсім інша, ніж два роки тому. Тож як Ви вважаєте чи можливе настання миру в Україні в новому 2024 році? Чи є у нинішньої української влади якісь плани щодо досягнення мирної угоди з Росією?

    Павло Рябікін: Колись одна із перших прем’єр-міністрів Ізраїлю, Голда Меїр, яка народилася в Києві і є вихідцем з України, відповіла на аналогічне запитання журналіста, що коли ти намагаєшся знайти компроміс, то межі цього компромісу дуже обмежені, коли твій ворог хоче тебе знищити. Фраза іншого політичного діяча ХХ сторіччя: коли він сказав, що складно домовитись із тигром, коли твоя голова у нього у пастці. Тому політичне керівництво України вважає, що ми будемо готові до будь-яких перемовин одразу після відновлення територіальної цілісності і контролю над територіями України, і виведення всіх ворожих військ з нашої території.

    І я б хотів додати, що щодо нашого бачення участі Китайської Народної Республіки в регулюванні війни, то воно виходить з того, що стаття 24 Статуту Організації Об’єднаних Націй накладає основну відповідальність за підтримання миру і безпеки у світі на Раду Безпеки Організації Об’єднаних Націй. Своїм нападом Росія порушила всі існуючі норми міжнародного права і справедливості, які існували у світі. І Китайська Народна Республіка, маючи величезний авторитет у світі, і будучи постійним членом Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, згідно статті 24, несе особливу відповідальність за підтримання миру у всьому світі. Президент Сі Цзіньпін рік тому запропонував план врегулювання ситуації в Україні. Це були дуже відомі десять пунктів. Зі свого боку Президент Зеленський запропонував свою формулу миру і ці два документи вони дуже багато в чому перегукуються між собою. Дискусії навколо документів ведуться на різних рівнях і найбільш активно це відбувається у форматі міжнародної групи, яка працює вже більше, ніж півроку, над перетворення формули миру Зеленського на практику. В рамках роботи цієї групи відбулось вже п’ять засідань із великою участю представництв різних країн світу. Якщо починалось засідання із 14 учасників, то на останній зустрічі в Давосі були вже представники 81 країни світу.

    CEC: На останньому мирному саміті, організованому українським урядом, тобто на Давоському форумі, який пройшов нещодавно, Україна організувала таку мирну конференцію, і багато країн взяли участь. Тож які результати цієї зустрічі?

    Павло Рябікін: Я вважаю, що головними результатом на сьогоднішній день є зближення позицій учасників груп у розумінні ситуації, яка склалась в світі. Тобто вони ще дуже далекі від вироблення якихось драфтів, якихось конкретних документів, але оскільки у роботі цієї групи представлені різні країни з різними точками зору, то головна ціль і мета на сьогоднішній день –  це зближення у розумінні складності ситуації, яка існує сьогодні в світі, тому що ми в 21 сторіччі опинились дуже близько до початку нової великої війни. І розуміння цього питання вже дозволить представникам країн бути більш активними в питанні утримання миру на землі. І сам факт збільшення кількості представлених країн із 14 до 81 вже каже про те, наскільки це питання актуальне для всіх країн в світі. І саме тому, ми вважаємо, що результативність роботи цієї групи була б набагато вища, якби Китай приєднався до її роботи.

    CEC: Вельми дякую Послу за відповідь на моє запитання. Насправді, ми розуміємо, що нинішній конфлікт між Росією та Україною триває майже два роки. Під час цього процесу український уряд також прагне вирішити різними способами конфлікт між двома сторонами, звертаючись за допомогою до міжнародної спільноти. Чи вважаєте Ви, що кожен пакет допомоги, який отримав український уряд, перебуває на правильному шляху?

    Павло Рябікін: Я вважаю,  що будь-яка допомога сьогодні вона дуже важлива, і ми дуже вдячні за неї. Більше того, якби не було б військової допомоги, то на сьогоднішній день навряд чи ми змогли б з вами мали б можливості спілкування, тому що як ви пам’ятаєте, плани Росії були закінчити з Україною за 3 дні. Тобто ми б вже не існували як незалежна держава, тому що ті частини України, які Росії вдалось захопити, вже зараз об’явлені Росією її частиною. Якщо б ці плани відбулися, то Україна вже була б частиною Росії, а якщо не було б цієї допомоги, то навряд чи ми змогли б довго протистояти російській армії. Саме завдяки цій допомозі ми за ці два роки вже звільнили більше ніж половину тієї території, яку Росія окупувала із початку війни.

    CEC: Дякую, пане Посол, що відповіли на моє запитання. Тож як українці ставляться до російсько-українського конфлікту, який триває вже більше року, і як вони оцінюють результати більше, ніж річної за протяжністю роботи адміністрації Президента Зеленського?

    Павло Рябікін: Це дуже велике питання і це може навіть не формат інтерв’ю, а більше формат  для того, щоб висловити дуже багато з того, що наболіло в простих українських людей.

    І ви знаєте, то не було в світі більш братської країни, ніж Росія до початку війни. Але із початком агресії Росія втратила всю підтримку і всю братську любов українського народу. Немає більш ненависного ворога для простих українських людей, ніж керівництво Росії і російський народ, який підтримує Путіна у цій агресії. Я думаю, що позиція Президента Зеленського вона віддзеркалює волю українського народу до незалежності, до відтворення територіальної цілісності і до консолідації української нації, яка сьогодні об’єднана як ніколи. Ви знаєте, підтримка політичного керівництва в суспільстві, в якому ми живемо, визначається на виборах, які проводяться, в нашому випадку, один раз на 5 років. Але проміжні результати цієї роботи визначаються соціологічними опитуваннями, що стосуються підтримки діяльності того чи іншого лідера. За часи війни Володимир Зеленський мав і має найвищу підтримку українського народу, згідно соціальних опитувань. Такого не мав жодний український президент.

    CEC: Дякую за Вашу відповідь. Фактично, ми щойно повернулися до теми, яку ви щойно згадали, сказавши, що Україна особливо сподіваєтесь на зміцнення співпраці з Китаєм. Однак, наскільки мені відомо з міжнародних новин, не так давно український уряд наклав обмеження на китайські компанії, зокрема, запровадив санкції проти Китайської залізничної будівельної корпорації. Тож чи має Україна ще досі якісь плани щодо поглибленої співпраці з Китаєм під час післявоєнної відбудови?

    Павло Рябікін: Ми маємо дуже гарну історію двосторонніх відносин між Китаєм і Україною. Китай був однієї із перших країн, який визнав незалежність України, який підтримав її територіальну цілісність і суверенітет. Ця історія нашої співпраці дозволяє мені сподіватися, що Китай відіграє дуже важливу роль у відновленні України.

    CEC: Які ваші очікування від співпраці двох країн у новому 2024 році? У яких саме сферах ви сподіваєтесь на співпрацю?

    Павло Рябікін: Ми мали одну телефонну співбесіду наших президентів і Сьоме засідання Підкомісії з питань торговельно-економічного співробітництва Комісії зі співробітництва між Урядом України та Урядом КНР. Більше – жодних контактів. Тобто не відбувається більше жодних візитів. І це каже про те, що ми зараз перебуваємо на рівні, коли наші відносини, якщо не заморожені, то перебувають на дуже тихому вогні. Я дуже сподіваюсь, що у 2024 році ми будемо мати більшу кількість і кращу якість двосторонніх контактів, які будуть відбуватися. Дуже хотілось би провести цього року двосторонні політичні консультації. Я дуже сподіваюсь, що у керівництва Міністерства зовнішніх справ буде більше часу для спілкування зі мною, тому що до сьогоднішнього часу, я ще не мав можливості спілкуватися з керівництвом Міністерства закордонних справ Китаю. Сподіваюсь, що щось зміниться на краще у цьому випадку.

    CEC: Дякую, пане Посол, за Вашу відповідь. Ви щойно згадали, що Китай і Україна, насправді, встановили дипломатичні відносини багато років тому, і між двома країнами існують дуже хороші дружні відносини. То як Ви та нинішня українська влада оцінюєте принцип «одного Китаю»?

    Павло Рябікін: Ми були дуже задоволені тим, що, коли Президент Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін висував свою мирну ініціативу стосовно України, вона починалась з того, що вона повинна базуватися на принципі територіальної цілісності і суверенітеті України над всіма її територіями, включно з тими, які знаходяться в окупації. Тому нашою послідовною позицією було і буде позиція, що Китай – це єдина держава і, що вона повинна існувати в її історичних межах. І Китай вже має чималий і дуже успішний досвід інкорпорації територій, які деякий час перебували поза складом Китаю до цього – це повернення Гонконгу та Макао. У дуже важливо, що це відбулося мирним шляхом і ми сподіваємось, що це і надалі так продовжиться для Китаю.

    CEC: В Інтернеті існують різні думки. Багато користувачів мережі говорили, що в процесі протистояння з Росією, отримуючи допомогу від третіх сторін, Україна поступово перетворилася на маріонетку США і Заходу. Як Ви розумієте таке твердження?

    Павло Рябікін: Я вважаю, що неможливо бути маріонеткою, якщо ти відстоюєш свою свободу, незалежність, свій суверенітет і свою територіальну цілісність. Ти дієш перш за все у своїх власних інтересах.

    CEC: Як Ви вважаєте, чого найбільше хочуть і чого очікують українці зараз?

    Павло Рябікін: Прості люди зараз мають ту ситуацію, коли вони більше за все думають про виживання, про убезпечення членів своїх родин, і для цього кожен робить те, що він може. Хтось із зброєю руках відстоює свободу, незалежність і безпеку для своїх рідних і близьких на фронті, хтось працює на будівництві оборонних і захисних споруд в тилу, забезпечує повсякденне життя у селах і містах, які перебувають під щоденними обстрілами, а хтось працює на економіку і на зміцнення економічної бази для протистояння ворогу і саме такою є повсякдення життя сьогодні в Україні.

    CEC: Тож у новому році, що б Ви хотіли сказати народу нашої країни?

    Павло Рябікін: Ну ще раз хотів б привітати із прийдешнім Новим роком. Я хотів би, щоб усі турботи і негаразди залишилися у старому році, і щоб у новий рік людина взяла з собою добре, міцне здоров’я, якомога більше щастя, і отримала у цьому році якнайбільше грошей.

    CEC: Я знаю, що український уряд наполегливо працював для досягнення цієї мети. Тож у новому 2024 році українська влада планує залучити треті сторони для координації поточних протиріч і конфліктів з Росією?

    Павло Рябікін: Стосовно участі третіх країн в регулюванні питань, які є вже сьогодні, то ми будемо вітати всю активність країн в цих напрямках. Тобто вже сьогодні ми маємо чудові приклади як за посередництва таких країн, як Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Катар, Турція, відбуваються обміни військовополоненими, повернення вкрадених українських дітей на Батьківщину і возз’єднання українських сімей. Вже сьогодні дискутуються питання щодо ядерної безпеки.

    Ми дуже сподіваємось, що у цю посередницьку діяльність щодо врегулювання цих маленьких конкретних питань, і великого регулювання війни долучиться Китайська Народна Республіка. І відповідні пропозиції вже не один раз направлялися керівництву Китайської Народної Республіки, вони – на столі.

    CEC: Чи є у вас зараз якісь конкретні плани щодо його врегулювання цих питань, зокрема, питання нинішнього російсько-українського конфлікту?

    Павло Рябікін: Конкретні плани для нас – це виживання. Як я казав, пошук мирного шляху у перемовинах із тигром дуже складний, коли тигр має твою голову у пастці – ми з цього починали. Тому наші плани: вистояти, звільнити території, і після цього переходити до врегулювання всіх питань.

    CEC: Гаразд, дякую, пане Посол.

    Під час нашого діалогу Ви багато разів наголошували, що Україна сподівається на зміцнення діалогу з Китаєм і на те, що Китай може зіграти певну конструктивну роль у конфлікті з Росією. Що стосується Китаю, ми не будемо залишатись байдужими стосовно цього конфлікту, і ми також не будемо користатися вигодою з цієї ситуації. Все, що ми робимо в Китаї, є щирим та відкритим.

    Дякую Вам, пане Посол, за інтерв’ю. З Ваших слів я також можу відчути Ваш сум. Я також сподіваюся, що український народ зможе якомога швидше досягти миру в новому році. Ще раз дякую, пане Посол, за ексклюзивне інтерв’ю. І нарешті дозвольте нам привітати китайську аудиторію зі святом Весни.

    Павло Рябікін: Із Новим роком! Щастя, здоров’я, любові і миру!

    Ви також можете переглянути інтерв’ю в оригіналі на сторінці державного телебачення CEC в WeChat за посиланням.

     

    Інтерв'ю Посла України в Китаї Павла Рябікіна для державного телебачення CEC

     

    Інтерв'ю Посла України в Китаї Павла Рябікіна для державного телебачення CEC

     

    Інтерв'ю Посла України в Китаї Павла Рябікіна для державного телебачення CEC

     

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *