Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Ярослава Гресь: чому Китай поневолить планету

    2019-04-30

    Поки світ захоплювався і лаяв презентацію Apple, 1 млрд 70 млн китайців зробили покупки через китайські сервіси Tenpay і AliPay, використовуючи гаджет будь-якого виробника і свій персональний QR-код для оплати. Прокидайтеся, друзі, ми знову в Піднебесній.

    Куди і як країна буде рухатися наступні п’ять років, в Китаї вирішує партія. Після цього бізнеси, які підтримують обрані партією напрями, отримують підтримку і держкредити. Найбільших гравців, знакову китайську трійку BAT (Baidu-Alibaba-Tencent) партія до співпраці не запрошує, партія говорить їй «треба», а трійка відповідає «є!». Наприклад, в рамках програми Made in China 2025 за китайським гуглом Baidu закріпили розвиток автономного транспорту, за китайським амазоном – Alibaba – технологію розумного будинку, за китайською сумішшю Фейсбук і пейпел Tencent – розумну медицину. Компаніям хочеться жити спокійно, тому в офісі Baidu нас катали на безпілотних автомобілях, в Alibaba водили по розумному супермаркету, а в Tencent показували, як штучний інтелект вже зараз рятує життя тисяч людей. До речі, партія дуже вітає створення в компаніях партійних осередків. І якщо в Alibaba на це дивляться крізь пальці, то в Tencent осередки активно працюють і пильнують, щоб співробітники морально не розкладалися.

    У планах партії, до 2030 року Китай стане країною №1 у світі зі штучного інтелекту, і це дуже відчувається. Тут всі повернені на інноваціях і технологіях. Роботів ви зустрінете там, де вони потрібні і де не потрібні – теж. Вони вчать, лікують, танцюють, проводять екскурсії і підробляють офіціантами в повністю роботизованих ресторанах. В далекі села посилки доставляють дрони, втім, найімовірніше, туди ж можна доїхати на найбільшій в світі мережі швидких поїздів, а за посилку заплатити через QR-код, тому навіть бабусі в цих селах не носять готівки (ви здивуєтеся, якщо я скажу, що китайці гордо обіцяють, що у них буде перша в світі безготівкова економіка?).

    Окремо зупинимося на супермаркетах Hema (Гіпопотам), які по всьому Китаю відкриває Alibaba. Уявіть, що ви потрапляєте в магазин без єдиного продавця, а спеціальний застосунок у вашому телефоні нагадує, що ви купували в минулі рази, проходиться по списку ваших улюблених продуктів, дає рекомендації, що сьогодні з цього є на полиці, а також надиктовує рецепти, за якими все це можна приготувати. При цьому Alibaba отримує ваші дані і в результаті знає, які товари вам цікаві найбільше. Щоб запропонувати… доставити вам все додому протягом 30 хвилин. Поки що китайці скаржаться, що доставка можлива тільки для тих, хто живе від Hema в радіусі 3 км. Але стоячи посеред супермаркету і дивлячись, як наді мною по конвеєру літають сумки з продуктами, я розуміла, наскільки швидко вони усунуть цей недолік і як же повільно, чорт забирай, як же повільно рухається Україна.

    Адже ще 20 років тому Китай був аграрною країною, більшість громадян якої проживали в селах. Тому у китайців такі погані манери, вони просто не встигли перетворитися з фермерів на городян найбільших мегаполісів світу. До речі, про мегаполіси. У Китаї 200 міст, населення яких перевищує мільйон. Але найбільш вражаюча історія, на мій погляд, у Шеньчженя.

    У 1979 році китайці зважилися на експеримент – побудувати на кордоні з процвітаючим і зневажаючим Китай Гонконгом місто, яке перевершить його за всіма параметрами. Про всяк випадок обнесли територію колючим дротом і відразу налаштувалися – мовляв, якщо не вийде, нічого страшного, просто невдала спроба на задвірках імперії, а якщо вийде – Гонконг, а разом з ним і весь цивілізований світ – усвідомлює справжню велич Піднебесної.

    Зараз Шеньчженю, вільній економічній зоні, яка виросла на місці села Баоань, 40 років. Що вам сказати. За 40 років китайці звели промисловий, фінансовий і транспортний центр економічного регіону і всієї країни в цілому. Шеньчжень з його неймовірними хмарочосами, надтехнологіями, штаб-квартирами провідних компаній, тематичними парками, аеропортами, портами і вокзалом розміром з невеличке українське місто, звідки відправляються поїзди зі швидкістю 381 км/год – і здається, що вони линуть не в інший район Китаю, а прямо в майбутнє – б’є навіть Нью-Йорк, що вже говорити про Гонконг. Не полінуйтеся, зайдіть у Вікіпедію і почитайте про це неймовірне місто, яке входить в топ-5 мегаполісів світу, що найбільш динамічно розвиваються.

    Таке божевільне зростання і настільки видимі успіхи країни призвели до того, що китайці, навіть ті, що отримують хорошу західну освіту, повертаються додому. Тут і зарплати вищі, і качка по-пекінськи смачніша. Сьогодні в Китаї проживають 300 000 000 осіб, з доходами рівня Західної Європи. Вони продовжують стрімко багатіти, дозволяючи собі покупку квартир за $ 10 000 за 1 кв.м. і шопінг двічі на день. Але особливо всі – і багаті, і бідні, – чекають китайську Чорну п’ятницю, День холостяка, головний день Alibaba.

    У 2016 році в перші хвилини після опівночі, китайці робили 320 000 замовлень на секунду, чим поклали всі банківські системи. У 2018-му через дві хвилини після опівночі продажі флагмана Alibaba інтернет-магазину TMall досягли 1,44 мільярда американських доларів. Це все, що вам потрібно знати про любов китайців до знижок і шопінгу.

    Думка автора може не збігатися з особистою думкою

     

    “Новое время”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *