Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    ЮАНЬ проти долара. БИТВА ПОЧИНАЄТЬСЯ?

    2014-11-25

    Долар – цитадель американського капіталу і економічної потужності Америки. Останні років десять йому неодноразово передрікали швидкий кінець, особливо під час кризи. На етапі гарячкової діяльності «великої двадцятки» навіть всерйоз обговорювалося питання створення світової резервної валюти на базі депозитарних розписок МВФ, чи то пак СДР, але, як завжди, толком ні про що не домовилися, і всі ці спроби «канули в Лету». Зараз про них вже ніхто не згадує. Тим не менш, побоювання за долю долара знову починають множитися, хоча економічна форма Америки вже знову цілком спортивна, а друкарський верстат ФРС послідовно знижує свої обороти. Причина цьому – поява на горизонті реального конкурента долара. Китайський юань стрімко зміцнює свої позиції у світовій торгівлі.

    Стрімкий наступ юаня

    Одним із центральних завдань реформ, позначених на Третьому пленумі ЦК Компартії Китаю в листопаді 2013 року, є прискорення процесу досягнення конвертованості юаня. Важлива роль у цьому відводиться Шанхайській зоні вільної торгівлі, де допускається відкриття рахунків як у юанях, так і в іноземних валютах. З початку цього року ряд банків, у тому числі «Стендарт Чартерд», «Сітібанк» і Ейч-Ес-Бі-Сі, і китайські банки, зокрема, Шанхайський банк розвитку «Пудун», через свої представництва в Шанхайській ЗВТ надають послуги з операціями в юанях. У лютому Центробанк Китаю схвалив також у цій зоні проведення платіжними системами міжнародних операцій, деномінованих в юанях. У списку операторів, які отримали дозвіл на подібні транзакції, значаться: AllinPay, 99Bill, ChinaPay, Orient Electronic Payment і Shengpay. У середині червня Китай схвалив проведення прямих торгів між юанем і британським фунтом стерлінгів, який поряд з доларом США, японською ієною, новозеландським і австралійським доларами, почав торгуватися в Шанхаї.

    Не менш активними темпами йде просування юаня і в інших країнах. У квітні Народний банк Китаю в межах усього лише одного тижня підписав меморандуми про створення системи розрахунків в юанях з Банком Англії та Німецьким федеральним банком, що висуває два найбільші фінансові майданчики Європи – Лондона і Франкфурта-на-Майні – в якості офшорних юаневих розрахункових центрів. Ще раніше офшорними центрами китайської валюти стали Гонконг, Сінгапур і Тайвань. Китай уклав угоди про валютний своп як мінімум з 20 центральними банками інших країн, включаючи національні банки Японії, Південної Кореї, Таїланду, Нової Зеландії, Аргентини та Малайзії, а також з Європейським центральним банком.

    Експерти HSBC вказують, що підвищення ролі китайської валюти в світі буде проходити в три етапи: спочатку юань повинен стати світовою торговою валютою, потім інвестиційною і, нарешті, світовою резервною. Вже зараз активно створюються ринки інвестиційних продуктів в китайській валюті: акцій, облігацій, біржових інвестиційних фондів, короткострокових фінансових інструментів.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *