Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    “Якщо між двома країнами існує суперництво, ми як і раніше можемо співпрацювати” – Джозеф Най

    2019-02-12

    Головний редактор китайського інформаційного Інтернет-центру «Чжунгован» Ван Сяохуей: професор Най, ласкаво просимо в Пекін. Дякуємо Вам за участь в інтерв’ю Китайського інформаційного Інтернет-центру. Ви є знаменитим експертом з міжнародних відносин, а також були важливою фігурою у міжнародних справах і національної безпеки в уряді Клінтона. Перш за все мені хотілося б задати вам одне питання загального характеру.

    Що Ви думаєте про поточний стан китайсько-американських відносин?

    Джозеф Най: в даний час китайсько-американські відносини переживають важкий період. Люди звертають велику увагу на «торгову війну», їх турбує те, чи зможуть дві держави досягти угоди з торгових питань. Однак реальна ситуація набагато складніше. Навіть якби Хілларі Клінтон перемогла на виборах, китайсько-американські відносини все одно зіткнулися б з труднощами. Іншими словами, проблема полягає не тільки в Трампе, він лише погіршує становище. У Вашингтоні Республіканська і Демократична партії дійсно вважають, що Китай нечесно веде конкуренцію і насправді не прагне до взаємовигоди і взаємоперемоги. До того, як Трамп зайняв пост, данний настрій вже був помітний. Це можна порівняти з палаючим вогнем, коли Трамп прийшов до влади, він підлив туди масла, і, хоча тепер вогонь розгорається, він існував з самого початку.

    Ван Сяохуей: деякі вважають, що через «торгову війну» або «холодну війну» китайсько-американські відносини зайшли в глухий кут. Хтось навіть заявляє про те, що дві держави йдуть до справжньої війни.

    Як Ви вважаєте, чи володіють Китай і США достатньою сміливістю і мудрістю, щоб вийти з даної ситуації?

    Джозеф Най: не думаю, що між Китаєм і США може розгорітися війна, більш того, я не вважаю, що дві країни рухаються до війни. Якщо ви згадаєте холодну війну між США і СРСР, то усвідомлюєте, що в той час між двома державами практично не було торгових контактів і соціальної взаємодії. Однак обсяг торгівлі між Китаєм і США очевидно є величезним. В даний час в США навчається 370 тис. китайських студентів. Крім цього, гігантський потік туристів пересувається в обох напрямках. Це зовсім не схоже на холодну війну. Нам не слід використовувати цей термін «холодна війна». Я називаю ситуацію, що склалася «кооперативним суперництвом».

    Ван Сяохуей: це Ваше формулювання.

    Джозеф Най: вірно, це моє формулювання. Хочу, щоб люди усвідомили, що, якщо між двома країнами існує суперництво, ми як і раніше можемо співпрацювати. Більше того, направляти китайсько-американські відносини в бік співпраці надзвичайно важливо. Зміни клімату, фінансова стабільність, протистояння епідеміям і багато іншого – без співпраці з Китаєм, США не в змозі вирішити всі ці проблеми, без співпраці з США, Китай також не зможе розібратися з даними труднощами. Коли ми розмірковуємо над цим, то думаємо, що так, у відносинах двох країн бувають напружені періоди, проте необхідно розвивати співпрацю.

    Ван Сяохуей: «кооперативне суперництво» – це формулювання дуже підходить. Дуже Вам дякую. Ви придумали поняття «м’яка сила» і «розумна сила», і мені дуже подобаються ці дві фрази. Китай є другим за величиною економічним суб’єктом світу і грає все більш важливу роль на міжнародній арені.

    На Вашу думку, яким чином Китай повинен застосовувати свою «розумну силу» і «м’яку силу», щоб світ почав краще розуміти його?

    Джозеф Най: «розумна сила» має на увазі під собою здатність поєднувати силу привабливості з силою примусу і економічною силою. У 2007 році Ху Цзіньтао на 17-му з’їзді КПК запропонував, що Китай повинен більше інвестувати в силу привабливості і м’яку силу, мені здається, це було дуже мудрою стратегією. Жорстка сила Китаю, поряд з економічною і військовою силою, підвищується, якщо Китай одночасно з цим буде підвищувати свою привабливість і м’яку силу, інші країни будуть легше сприймати його. У цьому сенсі Китай продовжує слідкувати стратегії розумної сили.

    Ван Сяохуей: беручи до уваги політику Трампа «Америка понад усе» і те, що США постійно виходять з міжнародних угод, як Ви оцінюєте «м’яку силу» США протягом останніх двох років? Чи була вона ослаблена через політику адміністрації Трампа?

    Джозеф Най: на мій погляд, президент Трамп однозначно послабив «м’яку силу» США. Це очевидно з опитування громадської думки. Коли ви використовуєте такий слоган як «Америка понад усе», це робить всі інші держави другорядними. Можливо, це гарний слоган для громадської думки всередині країни, проте він, поза сумнівом, дуже поганий для міжнародної думки. Тому можна сказати, що Трамп послабив «м’яку силу» США. Згідно з рейтингом Soft Power 30 лондонської консалтингової компанії Portland, присвяченому «м’якій силі», з тих пір як президент Трамп виграв вибори, США з першого місця, яке вони займали декілька років тому, тепер перемістилися на четверте.

    Ван Сяохуей: що Ви думаєте про концепцію Сі Цзіньпіна «спільнота єдиної долі людства»?

    Джозеф Най: я думаю, що це дуже хороша концепція. Якщо взяти, наприклад, проблему зміни клімату, президент Трамп зробив велику помилку, дозволивши США вийти з «Паризької угоди по клімату». Однак кліматичні зміни не підкоряються політичним законам, вони залежать від законів фізичних. Згодом кліматичні зміни завдадуть шкоди як Китаю, так і США. Нам слід докладати зусиль до встановлення співпраці один з одним і іншими країнами. На мій погляд, висунута Сі Цзіньпіном концепція «спільноти єдиної долі людства» яскраво ілюструє співпрацю такого роду. Це те, що має величезне значення для всього людства. Іноді я кажу, що нам слід вчитися не «влади над іншими», а «влади з іншими», що означає співробітництво з іншими людьми.

    Ван Сяохуей: добре, дякую. Минулого місяця Китай відсвяткував 40-річчя реформ і відкритості. А в нинішньому, 2019 році, відзначається 70-річчя з дня утворення КНР. Незабаром ми будемо святкувати наше традиційне Свято Весни. Щоб б ви хотіли сказати нашій Інтернет-аудиторії?

    Джозеф Най: хочу сказати, що Китаю є чим пишатися. Сотні мільйонів людей позбулися бідності, це дуже добре для Китаю і всього людства. Я хочу, щоб це тривало. Під час зустрічі Свята Весни, сподіваюся, що китайський народ буде робити добрі справи для Китаю і всього іншого людства.

    Ван Сяохуей: Дякую, професор Най. Щиро дякуємо Вам за участь в нашому інтерв’ю.

    Джозеф Най: для мене це велика радість.

    Ван Сяохуей: дуже приємно спілкуватися з Вами.

    Джозеф Най: Дякую.

    a75950a7-0a77-4bc8-be7f-848a6e59a3c1

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *