Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Відновлення та відбудова інфраструктури України

    2018-09-04

    За даними рейтингу логістичної ефективності Всесвітнього банку Україна зробила ривок на 14 позицій вгору. У рейтингу оцінюються п’ять параметрів: інфраструктура, міжнародне транспортування вантажів, логістична компетентність, відстеження вантажів і своєчасність доставки. Лідером рейтингу стала Німеччина, а наша країна тепер на 66-му місці зі 160. За критерієм своєчасності доставки Україна отримала найвищий бал.

    У рейтингу найпотужніших націй світу, створеного US News спільно з World Report, Україна була представлена вперше і відразу зайняла 33-є місце з 80. Позиція країни в рейтингу визначається політичною, економічною та військовою силою, враховуються також можливі зовнішні впливи на політику держави та її роль у регіоні. Перше місце передбачувано займає США, далі йдуть Китай і Росія.

    Україна за рік піднялася на 3 позиції й посідає 131 місце в рейтингу інвестиційної привабливості країн світу BDO International Business Compass (IBC) – 2018 .

    Станом на 02.08.18 р. у глобальному рейтингу інфраструктури позиція не змінилась — Україна посідає 88 місце. На 4 позиції вгору Україна піднялася в рейтингу якості автомобільних доріг. Проте, наша країна все ще посідає лише сьоме з кінця місце (130-е зі 137). Найкращими дороги виявилися в ОАЕ, Сінгапурі та Швейцарії. Втім, значно покращилася в Україні якість авіаційної інфраструктури – плюс 11 позицій і 92 місце у рейтингу.

    У рейтингу якості портової інфраструктури наша країна піднялася на 3 позиції і посідає 93 місце. Як бачимо, Україна поступово покращує свої позиції в міжнародних рейтингах. А за оцінками аналітиків, очевидні і вагомі зрушення відбуваються саме в українському інфраструктурному напрямі. У процесі реформування інфраструктури Уряд України посилює успішну співпрацю з компаніями Китайської Народної Республіки.

    Відновлення та відбудова інфраструктури України

    На початку липня 2018 р. морські порти Одеса та Чорноморськ відвідали представники Державного комітету з розвитку і реформ Китаю та найбільших китайських компаній, що займаються реалізацією масштабних інфраструктурних проектів по всьому світу. До складу китайської делегації увійшли представники таких великих компаній і фінансових інститутів як Industrial and Commercial Bank of China, Exim Bank, China Gezhouba Group International Engineering Co. Ltd., China Communications Construction Company Ltd. (International), China Road and Bridge Corporation, Сhina state construction engineering corporation, China Harbour Engineering Company Ltd., China Airport Construction Group Corporation, China Railway Construction Corporation. Загальний обсяг капіталізації цих компаній перевищує $600 млрд.

    Під час зустрічі з віце-президентом національної Комісії з розвитку та реформ КНР Нін Цзічже (Ning Jizhe) міністр інфраструктури України Володимир Омелян наголосив, що Україна відкрита до співпраці з китайськими компаніями та інвесторами. Позиція міністерства полягає в тому, що пріоритетним питанням є забезпечення надійного та безпечного переміщення товарів у напрямку Європа – Азія та перетворення України на транспортно-інфраструктурний хаб. Водночас, робота, спрямована на збільшення вантажних перевезень з Європи до Азії і в зворотному напрямку територією України, сприятиме розвитку нового Шовкового шляху.

    Глава Адміністрації морських портів України (АМПУ) Райвіс Вецкаганс обговорив з учасниками китайської делегації можливості участі цих компаній в реалізації інвестиційних проектів у портах Одеса, Южний, Чорноморськ, Херсон, Ольвія і Рені. Китайським інвесторам були представлені чотири концесійні проекти: поромний комплекс в порту «Чорноморськ», ДП «Стивідорна компанія Ольвія», ДП «Херсонський морський торговельний порт», ДП «Южний морський торговельний порт». Також китайським інвесторам були представлені інвестиційні проекти розвитку пасажирського терміналу в Одеському порту і будівництва міжнародної автомагістралі М14, що з’єднує порти Херсона, Миколаєва та Одеси.

    Віце-президент China Communications Construction Company (CCCC) Сун Жию зазначив, що китайська сторона глибоко зацікавлена в розвитку інфраструктурних проектів в Україні, оскільки це безпосередньо впливає на доступ до європейських ринків. В рамках візиту китайської делегації детально обговорювалися терміни проведення концесійних конкурсів по портам «Южний», «Херсон», «Ольвія», а також можливі моделі фінансування проектів, як на умовах державно-приватного партнерства, так і в рамках спеціальної економічної зони в Рені та інші формати співпраці.

    На зустрічі із заступником голови Одеської обласної державної адміністрації представники китайського бізнесу обговорили можливість інвестицій в реалізацію проекту «Одеський індустріальний парк» та СЕЗ «Рені».

    Директор департаменту міжнародного співробітництва Державного Комітету з розвитку і реформ КНР Ван Цзянь Цзюнь висловив зацікавленість китайської сторони у проектах, пов’язаних з українськими портами «Южний», «Херсон», «Рені».

    Коментуючи підсумки візиту, голова китайської делегації наголосив на готовності обговорювати різні моделі фінансування цих проектів, зокрема й ті, що не потребують надання обов’язкових державних гарантій. На погляд китайських колег, перспективною може бути модель концесії, умови якої представники компаній хочуть ретельно опрацювати з українськими партнерами.

    Українці визнають: досвід китайських компаній з реалізації великих інфраструктурних проектів по всьому світу буде дуже корисним для розвитку і модернізації українських портів. Фахівці стверджують, що чорноморські порти України мають низку переваг для китайського бізнесу:  вони можуть бути інтегровані в нові маршрути Шовкового шляху для доставки вантажів з Китаю до ЄС і назад, як виключно морським шляхом, так і з використанням автомобільного, залізничного і морського транспорту.

    Тільки за останні півроку товарообіг між КНР та Україною зріс на 50 відсотків, ми вже маємо низку проектів з китайськими компаніями у морській сфері та дорожньому будівництві. Китайські компанії сьогодні активно беруть участь і стають переможцями відкритих конкурсів на реалізацію великих інфраструктурних проектів АМПУ. Зокрема, China Harbour Engineering Company Ltd (СНЕС) виконує роботи з днопоглиблення в порту «Южний».

    Нагадаємо, що за проектом «Реконструкція морського підхідного каналу та внутрішніх водних підходів до глибоководних причалів морського порту «Южний» на початок липня ц.р. за фактичне виконання на 35,2% випереджає план-графік. Роботи СНЕС завершені на 66,1%. Експерти вважають, що для того, щоб порт міг конкурувати з портами Бразилії і Австралії, його дно необхідно поглибити до 21,5 м.

    За напрямом обробки вантажів двостороннє співробітництво не обмежується імпортом китайських товарів в Україну морським шляхом. Через наші порти китайський бізнес також здійснює поставку української продукції і транзитних вантажів в КНР, забезпечує необхідною сировиною свої підприємства на території Європейського союзу. Інвестори отримують можливість більш ефективно обробляти існуючий вантажопотік і залучати нових вантажовідправників.

    Нова сторінка в історії порту «Чорноморськ»

    На початку квітня ц.р. Адміністрація морських портів України і CHEC підписали два контракти на проведення днопоглиблення в морському порту «Чорноморськ» (Одеська область). Морський торговельний порт «Чорноморськ» – це універсальний міжнародний порт, один з найбільших на Чорному морі. На підприємстві діють спеціалізовані термінали і комплекси, які дозволяють перевантажувати наливні, навалочні та генеральні вантажі. 29 причалів порту здатні приймати судна вантажопідйомністю до 100 тисяч тонн.

    Один контракт передбачає проведення робіт на підхідному каналі в порт, а другий – в акваторії 1-го ковша Сухого лиману. Проект днопоглиблення акваторії морського порту «Чорноморськ» передбачає збільшення глибин водних підходів та операційної акваторії порту до 16 м. Загальний обсяг днопоглиблювальних робіт складе близько 2 млн. м³. На підхідному каналі буде піднято понад 500 тис. куб. м ґрунту, в акваторії – майже 1,5 млн. м³.

    CHEC обрана для проведення днопоглиблювальних робіт у порту   «Чорноморськ» в результаті відкритих торгів. Процедура складалася з двох лотів, аукціон по кожному з яких пройшов 13 березня. Участь у конкурсі взяли найбільші світові днопоглиблювальні компанії: China Harbour Engineering Company Ltd. (Китай), LTD Novadeal (Бельгія), Jan De Nul n.v. (Нідерланди), Van Oord Dredgingand Marine BV (Нідерланди). Компанія CHEC запропонувала найнижчу вартість робіт. Економія коштів склала 40 мільйонів гривень або 10% від очікуваної вартості. Вартість проекту складає 404 млн. грн. З них 87,1 млн. грн. буде направлено на днопоглиблення каналу, а 317 млн. грн. – на днопоглиблення акваторії.

    З 8 серпня 2018 р. в порту почалася реалізація нового великого проекту. Проект днопоглиблення, розроблений базовим інститутом Міністерства інфраструктури України «ЧорноморНДІпроект», передбачає не лише поглиблення, але і розширення підхідного каналу. На сьогоднішній день довжина каналу становить 1,4 тисячі метрів, ширина – 150 метрів, а глибина – 14,5 метра. Після реконструкції його параметри будуть збільшені.

    АМПУ переконано, що днопоглиблення в порту підвищить його конкурентоспроможність у басейні Чорного моря, створить умови для підходу великотоннажних суден з осадкою до 14,5 метра типу Capesize дедвейтом до 100 тисяч тонн і контейнеровозів місткістю 8 тисяч TEU до чинних і запланованих реконструкцією глибоководних причалів.

    Як зазначив керівник АМПУ, дані днопоглиблювальні роботи в порту є черговим етапом реалізації стратегії з розвитку українських портів. Завдання АМПУ – створювати всі необхідні умови для ефективної роботи всіх учасників ринку – приватних і державних, стивідорних компаній, а також збільшити вантажопотік і розширити участь українських портів у міжнародних транспортних коридорах. Порту «Чорноморськ» в реалізації цих планів відводиться важлива роль.

    Фахівці впевнені, що реалізація цього проекту позитивно вплине на перспективний розвиток стивідорів, що працюють в порту, в тому числі таких великих приватних компаній як «Кернел», «Рисоїл», «Ильїчівський зерновий термінал». Стратегією розвитку порту також передбачено реконструкцію причального фронту зі збільшенням глибин біля його кордонів. Мова йде про реконструкцію причалів №№1-2, 11-17 із збільшенням проектних глибин до 15 метрів. Днопоглиблення в порту підвищить його конкурентоспроможність в басейні Чорного моря.

    До кінця 2018 р. проект має бути завершений. Паралельно з його реалізацією АМПУ проведе реконструкцію причального фронту і днопоглиблювальні роботи в акваторії біля причалів, що дозволить в подальшому обробляти біля причалів порту судна типу Panamax. Найближчим часом буде оголошений тендер на проведення цих робіт. У комплексі це дозволить портовим операторам обробляти великотоннажний флот і значно збільшити пропускну здатність терміналів. До порту «Чорноморськ» вже скоро зможуть заходити великі контейнеровози, адже тут створюється повноцінний глибоководний порт.

    Зміни потребують змін

    Засновник Microsoft Білл Гейтс в інтерв’ю телеканалу CNBC-TV18 назвав загострення торговельних суперечок «страшним» явищем, зазначивши, що в подальшому обмін імпортними митами негативно позначиться на зростанні світової економіки. Багатьом компаніям доведеться переглядати колишні плани, тому що в глобальних ланцюгах поставок, які забезпечували імпорт і експорт, відбудуться зміни і сам по собі цей фактор буде позначатися на економічному зростанні і створенні робочих місць.

    На сучасному етапі з урахуванням інтроспективних тенденцій Україні потрібно активно розвивати приватно-державне партнерство. Особливо в такому важливому питанні, як розбудова інфраструктури. Умови співробітництва повинні жорстко фіксуватися: встановлюється часовий період, протягом якого сторони (держава і приватна компанія) не мають права вийти з проекту, прописуються гарантії і зобов’язання обох сторін.

    Відповідний досвід мають наші китайські партнери. Через застосування механізму державно-приватного партнерства в умовах обмеженості держбюджетного фінансування Україна має можливість використати фінансовий потенціал приватного сектора. Важливою рисою цього партнерства є синергія фінансових можливостей приватних інвесторів і державних гарантій, які значно підвищують рівень довіри китайських компаній до проектів, що реалізуються в Україні. Цей процес прямо пов’язаний з проблемою підвищення інвестиційної привабливості нашої країни. Кількість успішних спільних проектів і швидкість реформування інфраструктури залежить від цілеспрямованості і послідовності дій.

     “Тянься Лінк”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *