Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Устаткування для захоплення ринку // Китай наростив продажі продукції вугільного машинобудування

    2011-10-21

    Джерело: “Коммерсант Україна”, №167 (1 441), 17.10.2011
    Автор: Олег Гавриш

    Українські виробники гірничошахтного обладнання відчувають тиск з боку китайських імпортерів. За даними Мінпромполітики, з початку року Китай в 27 разів збільшив імпорт цього устаткування, а в наступному році може наростити його ще втричі. Учасники ринку звинувачують китайських постачальників в демпінгу. А добувачі вугілля побоюються, що якщо частка китайських виробників на ринку перевищить 50%, ціни на їхню продукцію почнуть рости, як це вже було в інших країнах.

    За даними Мінпромполітики, за дев’ять місяців 2011 року обсяг поставок з Китаю продукції гірського машинобудування для шахт досяг $ 19 млн, тоді як за аналогічний період минулого року він склав лише $ 700 тис. Всього в Україні було імпортовано продукції вугільного машинобудування на $ 38400000, що становить 11% її споживання в країні за цей період. За прогнозами Мінпромполітики, обсяг ринку гірничо-шахтного устаткування в найближчі два-три роки зросте на 18-20%, а частка китайського обладнання, виходячи із заявлених постачальниками обсягів імпорту, вже в 2012 році може досягти 14%.

    Найбільшими виробниками гірничо-шахтного устаткування в Україні є Новокрамоторський машинобудівний завод, “Укрросуглемашсервис”, Ясинуватський машинобудівний завод, Петровський завод вугільного машинобудування, група “Гірничі машини”. Обсяг споживання гірничо-шахтного устаткування в Україні, за даними Мінпромполітики, в минулому році склав $ 517 млн.

    Директор департаменту з питань розвитку машинобудування Мінпромполітики Віктор Козирєв, заявив, що при виході на незахищені продуктові ринки китайські виробники досягають 50% частки ринку протягом чотирьох-п’яти років. За його словами, Китай істотно підтримує власних виробників, надаючи їм пільгове фінансування, податкові кредити, поставки сировини і електрики за низькими цінами, звільнення від мита і ПДВ. “Завдяки цій підтримці і при відсутності факторів опору китайська продукція легко закріплюється на нових ринках, а також нарощує свою частку в середньому на 10% на рік, – говорить старший аналітик ІГ” АРТ-Капітал “Олексій Андрейченко.- Саме такі темпи зростання показали китайці , захопивши ринки навантажувачів, тракторів і автомобільних шин в Росії, шахтного устаткування в США “. Україна в цій ситуації необхідно застосовувати щодо китайського обладнання політику імпортозаміщення, зазначає пан Козирєв. Він нагадує, що український виробник платить в 2,5 рази більше податків до бюджету країни, ніж імпортер.

    Міноритарний акціонер ВАТ “Ясинуватський машинобудівний завод” (володіє 16% акцій) Володимир Трубчанин, розповів “Комерсант”, що більша частина ресурсів, якими володіють українські виробники – метал, електроенергія і робоча сила, обходяться їм дорожче, ніж китайським імпортерам. “Мова йде про звичайний демпінгу”, – заявив пан Трубчанин. “Китайська продукція за якістю в цілому програє як європейської, так і української, основним же аргументом для покупців є її низька ціна”, – погоджується Олексій Андрейченко. Директор Петровського заводу вугільного машинобудування Віктор Брюм зазначає, що прихід китайських виробників може призвести до розорення малих виробництв, а ціновий демпінг знизить прибутковість великих виробників і змусить їх закрити частину потужностей.

    Нагадаємо, що Міністерство енергетики початок залучати китайські інвестиції для розвитку державних шахт. Перші $ 85 млн із заявленого $ 1 млрд отримає державне ВАТ “Лисичанськвугілля”. Причому модернізацією буде займатися китайська науково-технічна державна компанія Tiandi Science & Technology Co, яка буде поставляти на шахти своє обладнання.

    Враховуючи, що приватизація теплових генерацій проходитиме з інвестиційним умовою закуповувати 70% вугілля на українських шахтах, замовлення на вугілля в довгостроковій перспективі у останніх швидше за все будуть, що різко підвищує привабливість українського ринку для постачальників обладнання з Китаю, зазначає Олексій Андрейченко. Розширення частки китайських постачальників на ринку призведе до зростання цін на гірничошахтне обладнання, вважає директор ДВАТ “Шахта” Білоріченська “” Віталій Васильєв. При захопленні більше 50% ринку китайські виробники досить швидко підвищують ціни на свою продукцію, говорить заступник директора з економічних питань шахти “Білоріченська” Сергій Халаджи. “Саме так сталося в США і Росії, і якщо на українських виробників ми ще можемо вплинути за допомогою уряду, то на китайців – ніяк”, – вважає пан Халаджі.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *