Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Новини / Загальні новини

    Як у Китаї працює система “розумне місто”, і чи можливо таку систему впровадити в Україні?

    2017-10-06

    Китайське рибальське селище Шеньчжень за 30 років перетворилось місто, в якому мріють жити усі китайці, а іноземці хочуть відкрити там свій бізнес.

    Шеньчжень ще 30 років тому був звичайним селищем, де жили всього 30 тисяч людей, а зараз тут аж 20млн., це по суті пів України в одному китайському місті. Диво цього міста, полягає в тому що на вулицях жодних заторів, ніякої штовханини та масових крадіжок. Це така собі китайська «кремнієва долина», яка і собі змайструвала місто мрії, яке зовсім не схоже на українські міста.

    imgonline-com-ua-Resize-FqKiUpboL6D8zo

    Усюди камери, їх сотні, тисячі, десятки тисяч, лише в одному місті, вони направлені на дороги, тротуари, дворики, це малесенька піщинка у системі Smart city – «розумне місто». Ця система робить життя людей простішим, комфортнішим, а головне безпечнішим, коли усе що відбувається у місті регулюється у комплексі. Пожежі, затори, аварії, землетруси, смерчі, підземні прориви труб, усім цим бідам «розумне місто» може запобігти, а отже вберегти людей. «Шеньчжень дуже круте і сучасне місто, тут шалений розвиток, одне з перших міст де з’явилися технології просто на вулиці! Хоч в інших містах вони теж є, проте запрацювали трохи пізніше», – Сьоїн Джан, жителька Шеньчжень. Кімнати з величезними екранами є в кожному районі міста, у так званих Data-центрах, де обробляються всі дані. Менеджер компанії «Huawei» Ян Лі Ху розповідає: «Ми бачимо різні параметри, який рівень шуму у місті, який тиск газу у трубах, рівень води, де є великі скупчення людей». У кожному районі, за цим стежать всього 20 людей, тобто безпеку міста мільйонника в реальному часі моніторять лише 120 людей у шести точках міста. Наприклад, сталася аварія, чи пожежа, на екрані мигає повідомлення, і найближчі групи полісменів, швидких та пожежників одразу в епіцентрі подій. «На спеціальній карті видно, де труби, де метро простягається. Якщо ми бачимо в цих зонах якусь загрозу, туди одразу виїжджають служби», – каже Ян Лі Ху. Немає жодних протоколів, з’ясування обставин, все зафіксовано на відео, і це неймовірно заощаджує час.

    Керівник напрямку по роботі з державним сектором в компанії «Huawei» Олег Сеньков повідомляє: «Всё тяжелее менеджменту города принимать верные управленческие решения не упираюсь на информационные системы. Прорывы труб, состояния труб, утечки различные, качество питьевой воды». Дійсно, воду китайці дуже бережуть, на вулицях стоять спеціальні датчики, які показують справність підземних комунікацій, чи не прорвало десь трубу, чи не підтоплює метро, чи не підмиває якийсь будинок, ці апарати стоять усюди, під і над землею. «Якщо рівень води зашкалює за норму, ці датчики передають інформацію по Wifi або 4G до центрального управління системою, і люди одразу вирішують як усунути проблему», – пояснює інженер розробки смарт вотер компанії «Huawei» Зан Ює. Можна тільки уявити скільки доріг українці б уберегли від постійних перекопувань, якби комунальники теж знали з точністю до сантиметра де прорвало трубу.

    Зловивши таксі в Шеньчжені, китайський водій жодного разу не перевищить швидкості і при цьому доставить пасажира у потрібне місце вчасно, без заторів. Це дуже дивно, як у велетенському місті таке можливо?! Секрет знову в технологіях, на табло яких сотні на дорогах, водій бачить куди їхати не варто, де аварія, чи занадто жвавий рух, а ще камери на дорогах постійно нагадують про чималі штрафи за будь-які порушення. «Камери фіксують не тільки швидкість з якою рухається машина, а ще чи пристебнутий водій та пасажири пасками безпеки, чи говорить людина по телефону. Вже на наступному перехресті його зупинить найближчий наряд поліції, або йому надійде лист на домашню адресу з повідомленням що він порушив», – розповідає менеджер компанії «Huawei» Френк Чуи.

    По місту є багато «розумних» стовпів, вони роздають Wifi, заряджають електрокари, телефони, окрім камер, на них висять метеорологічні датчики, які покажуть людям замість реклами на табло, погоду. А ще світлофори лаються, якщо заступиш за обмежувальну лінію. Всюди LED ліхтарі, які економніші в 4и рази за звичайні, і усі ці системи живлять енергією сонячні батареї. Менеджер компанії «Huawei», Гуань Ши Лонг повідомляє: «Цю систему можна використовувати у відірваних від електромереж регіонах, наприклад в Україні, в Закарпатській області, там де є гори. Вона автономна, без проводів, тут є запасні акумулятори що накопичують енергію на випадок хмарного дня». Хмарних днів, так само як і дощових в Шеньчжені багато, десь половина за рік. Для цього китайці вигадали «розумні» парасольки, треба лише сканувати код та відкрити, і вже можна безпечно гуляти по місту. Його оренда коштує лише 3,60 гривень, в парасольку вмонтований чіп, щоб її не вкрали, але китайці під наглядом камер навіть про це і не думають. Ділиться враженнями від міста турист Мін Ху Дзан: «Я приїхав з іншого китайського міста , тут звісно усе дуже модне, але у моєму рідному місті теж є такі технології, просто їх не так багато».

    Фактично ніхто у великому місті не носить з собою паперові гроші, лише телефон. Ним розраховуються навіть у вуличному фаст-фуді, і на звичайному базарі, біля прилавків з овочами, фруктами та і з будь чим. Всюди стоять таблички з QR кодом, у кожного продавця він свій, покупець сканує його телефоном і оплачує їм будь-що онлайн. Розповідають продавці овочевої лавки: «Кожний день ми продаємо фактично все, і грошей в мене немає. Десь у 2013 році ця тенденція почала поширюватися, зараз мабуть лише туристи платять паперовими грішми».

    Усі ці зручності для людей, колись вигадали приватні китайські компанії, але держава розгледіла в цьому зиск і допомагає їм вийти на загально-китайський рівень. Просто запропонувала співпрацю на умовах вигідних усім, і людям, і чиновникам, і фірмі. Цю систему «розумного міста» зараз продають за моря і океани, окрім 100 китайських міст, вона успішно працює в 50 містах світу, в тому числі в пострадянських Казахстані та Азербайджані. Волтер Дженінгс, віце-президент компанії «Huawei» каже: «Китайці дивляться далеко в майбутнє, усе що вони мають побудовано лише за 40 років, вони мають дуже сильне – Ми можемо це зробити! Всі допомагають спільноті, всі працюють разом, аби допомогти одне одному досягти успіху».

    І це не лише для багатих країн, наприклад: в Кенії, африканській країні, в тому році впровадили лише частину системи «безпечне місто», це по суті лише камери і координації усіх служб. В результаті, в Кенії всього за рік кількість злочинів скоротилася на 60%. Усе це, цілком реально в Україні, де також намагалися таке впровадити. Минулого року в Києві розвісили тестові камери: «Когда мы развесили эти тестовые камеры, за 6 часов мы имеем такое количество нарушений, которое эквивалентно 3 млн. грн. в государственный бюджет» – повідомляє Міністр внутрішніх справ України, Арсен Аваков. «Ми вже почали співпрацювати з вашим урядом, щодо громадської безпеки. Минулого року почали потроху впроваджувати проект «безпечного міста». Поки що, це важко, але це реально допоже вам», – запевняє Шиі Джоу, віце-президент компанії «Huawei» в центроазіатському районі.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *