Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Від смартфонів та планшетів до повного переходу України в “цифру” – давно час!

    2018-05-01

    Китайські IT-гіганти готові підставити плече українським “айтішникам” на шляху до цифрового майбутнього, яким сьогодні прямує Україна

    Масштабна партнерська зустріч Huawei Ukraine Enterprise Day, яку організувала дочірня компанія “Хуавей Україна” (працює на українському ринку з 90-х років), показала – китайський телекомунікаційний гігант має серйозні наміри збільшити частку на українському ринку інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) з нинішнього 1% до 10%. Продаж телекомунікаційного обладнання, телефонів, планшетів та інших гаджетів, з яких власне і починався їх бізнес в Україні, вже пройдений етап. Попереду – комплексні IT-рішення та проекти. Українські підприємства та держава готові впроваджувати сучасні інформаційно-телекомунікаційні технології, тому саме час ставити перед собою амбітні цілі.

    Великі гроші, гучні назви – широкі перспективи

    Станом на кінець 2017 року ринок інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) в України, за оцінками китайських аналітиків, загалом досяг $200 млн. Здавалося б, для компанії Huawei, одного з найбільших комунікаційних гігантів світу з щорічною виручкою $92 млрд, якісь там сотні мільйонів доларів – сутні дрібниці. Однак для далекоглядних бізнесменів з Піднебесної наш ринок цікавий перш за все тим, що сьогодні в Україні відбувається активна цифрова трансформація суспільства і економіки в рамках реалізації загального Цифрового порядку денного ЄС. А це багатообіцяючий процес з точки зору технологічний та бізнесових можливостей.

    Варто зазначити, що приймаючи стратегію Єдиного Цифрового Ринку – Digital Single Market, Європейський Союз передбачає інвестиції на загальну суму близько EUR300 млрд впродовж найближчих семи років. Україна, яка на початку 2018 року розробила власний план дій «Цифровий порядок денний України 2020», має змогу долучитися до цієї стратегії і розраховувати в цілому на EUR6-10 млрд інвестицій у національну цифрову інфраструктуру.

    Відповідно, світові постачальники інфраструктури для ІКТ зацікавлені в можливій співпраці з українським державним та корпоративним сектором. “Впевнені, наш рух у трьох бізнес-напрямках – інвестиції в державні та корпоративні проекти, співпраця з провідними технологічними університетами України та створення додаткових робочих місць для IT-фахівців, підтримає розвиток України в цілому”, – переконаний директор “Хуавей Україна” Чжоу Хаодзе.

    1524051816-7212
    Чжоу Хаодзе, директор “Хуавей Україна” // Фото: Broadcast.net.ua

    Наразі компанія Huawei інвестує у підготовку майбутніх українських інженерів у сфері телекомунікацій в рамках проекту “Зерна для майбутнього”, яку вона реалізує разом з українськими вузами другий рік поспіль. 30 старшокурсників проведуть двохтижневі стажування в КНР, а всього у програмі взяли участь представники 12 вітчизняних вишів з дев’яти міст України.

    Що стосується бізнесу, то разом з партнерами, зокрема українським IT-дистриб’ютором компанією МТІ, китайці розраховують на активну участь у реалізації проектів цифровізації країни. Звісно, компанія не афішує обсяги майбутніх планів стосовно українських проектів, але загальні обсяги у майже $14 млрд, які вона глобально інвестує в наукові розробки, створюють серйозне підгрунтя для її намірів зайняти 10% українського ринку, де вже досить тісно від зарубіжних та вітчизняних конкурентів. Як не як, але в Україні існує досить серйозний власний потенціал – більше десятка українських розробників високотехнологічних рішень, обладнання та програмного забезпечення входить до ТОП-100 IT-компаній світу (EPAM, Ciklum, ELEKS, Luxoft, N-iX, Miratech, Intetics, SoftServe та інші).

    1524052455-6059

    Цифровий стрибок у краще майбутнє – Україні під силу

    Взагалі, цифрова трансформація стала у світі мегатрендом. Напрямки – різні: індустрія 4.0, розумні міста, цифровий банкінг, інтернет “речей” (IoT), “розумний” транспорт та багато іншого.

    За даними аналітиків міжнародної компанії IDC, щорічний обсяг глобальних інвестицій в цифрову економіку становить $2 трлн, що забезпечує 18% щорічного приросту глобального ВВП. І ті країни, які прищеплюють своїм громадянам високотехнологічну культуру взаємодії та будують розгалужену цифрову інфраструктуру, гарантовано отримують стрімке економічне зростання.

    За словами Бориса Белянського, генерального директора відділу IT-Distribution компанії MTI, Україна сьогодні потребує максимально широкого залучення сучасних технологій для ефективного вирішення економічних та соціальних проблем. “Ми пропонуємо спільно реалізовувати проекти, які дозволять не тільки заробляти українським бізнесменам, а й покращувати в цілому внутрішнє соціальне середовище – робити країну “розумною”, красивою та зручною для життя”, – каже Борис Белянський.

    Власне, плани України в цьому питанні — грандіозні, а роботи — непочатий край. Адже за індексом розвитку ІКТ Україна посідає лише 79 місце в світовому рейтингу із 160 країн. Хоча могла б бути в лідерах. Про це, зокрема, розповів співавтор «Концепції розвитку цифрової економіки та суспільства на 2018-2020» Валерій Фіщук, який представив на форумі Huawei Ukraine Enterprise Day цифрову стратегію України.

    1524052675-6863Валерій Фіщук

    Як відомо, в Україні з 2016 року громадською організацією “ХайТек Офіс” за підтримки Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку та Адміністрації Президента України реалізується стратегія покрокового переходу до “цифрової” економіки. Де найголовнішим завданням є побудова всього суспільного та економічного життя на основі високих технологій. Причому автори концепції впевнені, що українське суспільство, яке стоїть на порозі змін, потребує форсованого сценарію “цифровізації”. Ми занадто відстаємо в цьому питанні від країн Європи, де найрізноманітніші електронні сервіси та технології — давно вже норма життя та побуту. В Україні для початку потрібно забезпечити усе без винятку населення “електронними правами” – тобто повноцінним доступом до мережі інтернет. На сьогодні лише 64% громадян в країні мають такий доступ.

    Та навіть враховуючи певну інтернет-відсталість, в Україні, тим не менше, є всі умови для здійснення так званого цифрового “стрибка” та переходу на більш високий технологічний рівень розвитку. А саме – країна здатна виробляти та використовувати інформаційно-комунікаційні та цифрові технології, у нас наявні професійні кадри і широке поле для застосування “розумних” технологій — від онлайн-платежів, підручників, побутових та державних сервісів, до автоматизованих систем управління, життєзабезпечення, “безпілотних” агрегатів та безліч усього іншого. Наприклад, з посиленням процесу децентралізації в Україні активно впроваджуються концепції смарт-сіті (“розумних” міст, де процеси управління міським господарством та функціонування сервісів для городян максимально автоматизовані). Добрий десяток міст в Україні вже мають відповідні проекти та ініціативи. Взагалі, в Україні досить розвинуті креативна культура та вміння генерувати ідеї, про що свідчать високі показники у рейтингу Global Innovation Index.

    Українські автори “цифрової” стратегії прогнозують надходження $3-4 млрд приватних інвестицій у вітчизняні освіту, медицину, транспорт, агросектор, туризм, муніципалітети, безпеку, екологію – тобто у все, що можна “оцифрувати” та перевести на інтелектуальні технології. Очікується, що участь у цифровому порядку денному України також і компаній зі світовим досвідом надасть прискореного розвитку українській економіці – до 5-6% щорічного зростання ВВП.

    1524058951-5547
    Чжао Січу, президент корпоративного напрямку Huawei по регіону Центральна Азія та Кавказ

    “Підготовка такої програми – це правильний шлях. Як я розумію, наразі Україна прийняла більше стратегічний документ, що визначає основні вектори розвитку, та розроблятиме окремі програми по певним напрямам. Тому ми переконані, що наш досвід і рішення допоможуть реалізації цифрового порядку денного України. Huawei представлений у 170 країнах. Ми відкриті для співпраці – це одна з наших ключових цінностей. Тому я сподіваюсь, що цього року ми побачимо спільний проект між Україною та Huawei”, – каже Чжао Січу, президент корпоративного напрямку Huawei по регіону Центральна Азія та Кавказ.

    “Укрінформ”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *