Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    У Китаї буде введений індекс цін на залізну руду в серпні цього року

    2011-08-02

    Заступник голови Китайської металургійної та сталеливарної промисловості / КАМСП / Чжан Чанфу сьогодні тут оголосив, що його асоціація в експериментальному порядку введе індекс цін на залізну руду в серпні поточного року.

    Як сказав він, даний індекс, підготовлений КАМСП, буде офіційно публікуватися на тижні з жовтня цього року.

    За повідомленням, індекс буде складатися з двох суб-індексів, що відображають ціни на залізну руду вітчизняного виробництва та імпортні ціни.

    Різке зростання імпортних цін на залізну руду став важким тягарем для металургійних підприємств Китаю. Згідно з даними КАМСП, у першій половині нинішнього року обсяг виробництва грубої сталі досяг в країні 350 млн тонн, збільшившись на 9,6 проц в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Однак, при цьому коефіцієнт рентабельності реалізації на металургійних підприємствах склав лише 3,14 проц, що нижче банківської річної процентної ставки, що становить 3,5 відс.

    За митними даними, у першому півріччі цього року імпортні ціни СІФ на залізну руду склали в середньому 160,89 дол США за тонну, підвищившись на 47,92 дол або 42,41 проц в порівнянні з тим же періодом минулого року. За цей відрізок часу в країну було імпортовано 334 млн тонн залізної руди. Через зростання цін китайські металургійні підприємства змушені були витратити додатково 16,02млрд. дол США.

     

    У теж час, як повідомлялося раніше на сайті ukrrudprom.ua, рішення влади Піднебесної крокувати в ногу з часом в сфері ціноутворення на залізну руду починає втілюватися в життя. Найгостріше невдоволення тим, що Vale, Rio Tinto і BHP Billiton відмовилися в 2010 році від традиційного механізму формування цін і впровадили квартальні контракти з цінами, заснованими на індексах Metal Bulletin, Platts і Steel Index, змусило Пекін звести проблему ціноутворення в ранг національного пріоритету.

    Правда, традиційна система ціноутворення і звалилася фактично тому, що китайці, хоча і вважають за краще річні контракти, вважають неприйнятним контроль ринку трьома найбільшими виробниками залізної руди. Тоді сталеливарні компанії Китаю почали закуповувати сировину на спотовому ринку, що тільки посилило їхні проблеми. Стало очевидно, що країна просто не може покладатися на спотові угоди за своїм імпорту: по-перше, через безперервне зростання цін, по-друге – цей ринок не може задовольнити значний китайський попит.

    Очевидно, якщо не зміниться розстановка сил на залізорудному ринку, “велика трійка” буде продовжувати диктувати ціни покупцям. Однак китайці, поряд зі скупкою зарубіжних родовищ (єдиний реальний спосіб змінити згадану розстановку сил), прагнуть все ж таки змінити ситуацію на свою користь. І вимушено погодившись на квартальні контракти, вони стали активно критикувати індекси, розраховані західними експертами.

    Основні претензії – вразливість цих показників по відношенню до спекуляцій і маніпуляцій. Індекси Metal Bulletin, Platts і Steel Index розраховуються, виходячи з ціни CIF (вартість, страхування і фрахт) на спотовому ринку Китаю, де продається тільки 20% імпортованої руди. За словами китайських чиновників, на цьому ринку дуже сильні спекулятивні сили – коли руда торгується з преміями, а в разі дисконтів цілком можливе порушення контрактів. Тому Китай закликає до більш прозорої системи ціноутворення.

    Зрозуміло, китайська Асоціація виробників чавуну і сталі (CISA) прагне задіювати власний механізм формування цін, який дав би їй можливість диктувати свої умови. З цих міркувань, CISA має намір ввести внутрішній ціновий індекс, а пізніше – поширити його на імпортовану залізну руду. “Ми провели глибокі дослідження принципів побудови індексу, які підійшли б і для внутрішнього ринку, і для імпорту, але тимчасові рамки введення такого індексу поки не визначені”, – повідомив Reuters заступник генерального секретаря CISA Лі Синьчуан.

    Безумовно, правильний розрахунок індексу цін вельми важливий у багатьох аспектах. За словами Су Сянкуна, голови інформаційного відділу Mysteel, незалежного китайського інституту інформації по сталеливарної галузі, який вже близько десяти років розраховує індекси (у тому числі – для залізної руди), призначення цінового індексу полягає у відображенні ринкових настроїв. Експерти стверджують, що ціновий індекс, поряд зі спотовими ринком, важливий для можливого введення похідних інструментів типу ф’ючерсів і свопів. Правда, Су говорить, що ринок ф’ючерсів повинен грунтуватися на активному спотовому ринку, щоб повною мірою відображати цінову волатильність, інакше у трейдерів просто не буде оперативного простору.

    Проте в даному випадку, плани Китаю мають чисто політичний характер. Як повідомляє газета Economic Information Daily, розробка індексу – не власна ініціатива CISA, Асоціація зайнялася цим за дорученням національної комісії з розвитку і реформ. Ймовірно, Лі досить компетентний у даному питанні, оскільки очолює Інститут планування та досліджень в сталеливарній промисловості Китаю. І саме в силу своєї компетентності він повинен усвідомлювати непорушність законів ринку, якщо, звичайно, цей ринок не контролюється китайським урядом. А світовий ринок залізної руди Китаю не підконтрольний – на ньому панують Vale, Rio Tinto і BHP Billiton, які й визначають ціни.

    Шень Шанхуа, колишній генеральний секретар CISA, справедливо відзначив, що будь-індекс, що приймається цими гірничорудними гігантами, буде непоганим для китайських сталеливарних компаній. Можна не сумніватися, що “велика трійка” не прийме пропозицію Китаю, яке могло б навіть потенційно ущемити інтереси постачальників.
    За матеріалами: Russian.News.Cn, ukrrudprom.ua

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *