Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Що потрібно Китаю в Україні?

    2016-03-13

    Китай є глобальним гравцем, що становить свої пріоритети як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі. Стратегічне бачення країни знаходить своє відображення в ініціативі «Один пояс-один шлях», оголошеної в 2013 році президентом Китаю Сі Цзіньпіном. У пресі цей проект часто називають «Шовковий шлях».

    Китайський уряд вже зробив величезні асигнування на нього через механізми Азіатського банку інфраструктурних інвестицій ($ 100 млрд) і Фонду Шовкового шляху ($ 40 млрд) разом з приватними інвестиціями, загальний обсяг фінансування проекту легко може досягти $ 1 трлн.

    Багато азіатських і європейських країн прагнуть стати частиною «Шовкового шляху». Для Китаю, як світової держави, це можливість розширити свій вплив, роблячи їх залежними від своїх торгових шляхів і економіки.
    Але деякі країни представляють для нього особливий інтерес. Серед них Україна, яка приваблює Китай своїм географічним розташуванням і потенціалом, який дозволить їй стати головним транзитним вузлом проекту, а також наявністю зони вільної торгівлі з ЄС і потужним сільськогосподарським сектором.

    Географія має значення

    Досить подивитися на карту, щоб зрозуміти, що розташування України робить її привабливим місцем для великого транзитного вузла. Хоча українська інфраструктура не так розвинена, як в Польщі або Туреччині, в середньостроковій перспективі це легко можна виправити.

    Крім того, Китай є другим найбільш важливим торговим партнером ЄС після США, на нього припадає близько 14% зовнішньої торгівлі Євросоюзу. За останнє десятиліття імпорт товарів з Китаю значно виріс, з € 129,2 млрд ($ 141,7 млрд) у 2004 році до € 302,5 млрд у 2014 році. З експортом відбувається те ж саме, і ця тенденція продовжиться, так як ЄС і Китай прагнуть поглибити торговельні відносини.

    Зона вільної торгівлі з ЄС

    З 1 січня цього року Україна і ЄС підписали Угоду про зону вільної торгівлі. Для Китаю велике значення мають два елементи: географічна близькість до ЄС і потенціал для інвестицій. У міру впровадження необхідних Євросоюзом реформ, в Україні підвищиться прозорість, демократична підзвітність і верховенство права. Граючи за правилами, Україна стане залучати китайський бізнес, який бажає інвестувати в виробництво з прицілом на експорт в ЄС.

    Китай бачить певний успіх реформ, що проводяться українським урядом. Саме тому китайські компанії не йдуть з України, а навпаки, створили Китайську Торгову Асоціацію, яка є платформою і мостом для ділових кіл обох країн.

    В обхід Росії

    В кінці січня 2016 року Китай надав свою офіційну підтримку організації вантажного маршруту з України в Казахстан і Китай, в обхід Росії. З 8-го березня на ньому почали регулярно курсувати вантажні поїзди. Всі держави-учасники (Україна, Грузія, Азербайджан і Казахстан) підписали протокол про пільгові тарифи.

    Минулого місяця Пекін не тільки вітав запуск поїзда в обхід Росії, а й спільно з українським урядом створив комісію щодо функціонування «Шовкового шляху», яка повинна обумовити пакет проектів транспортної інфраструктури для збільшення транзитного потенціалу України.

    Цей маршрут має великі шанси на успіх, адже термін доставки по ньому, що становить десять днів, є досить привабливим для компаній. В плюс йому також йде прозора, оптимізована система єдиного тарифу для всіх країн-учасниць, що вже привернуло інтерес постачальників в Європі і Азії.

    Постачальник сільськогосподарської продукції

    У 2015 році Україна обігнала США як найбільший постачальник кукурудзи в Китай. А експорт українського зерна в цьому напрямку, згідно з інформацією посольства України в Китаї, за дев’ять місяців минулого року збільшився в 6,6 разів. У тому ж році Китай надав доступ на свій ринок 18 українським виробникам молочної продукції.

    Китайська компанія Noble Agri має два великих активи в Україні. Перший – це комплекс з переробки насіння соняшнику, розташований в Маріуполі, а другий – недавно побудований зерновий термінал Миколаївського порту, який може похвалитися перевантажувальною потужністю в 2,5 млн тон на рік і можливістю зберігання до 125 тис. тон.

    Україна є єдиною європейською країною, в якій присутня Noble Agri, і конкурує з такими великими американськими компаніями, як Cargill, Monsanto і Bunge. Крім того, Noble Agri є великим постачальником зернових на швидко зростаючі ринки, особливо в Азії та на Близькому Сході. Наприклад, ця компанія є провідним постачальником кукурудзи і соєвого шроту в Саудівській Аравії. Таким чином, на додаток до забезпечення сільськогосподарською продукцією Китаю, Noble Agri також конкурує на світовому ринку з іншими, в основному американськими, компаніями.

    Очевидно, що Китай має стратегічні інтереси в Україні. Вони засновані на довгостроковій перспективі, в якій Україна розглядається як ключова сполучна ланка з Європою. І в генеральній євразійській стратегії Китаю Україна може стати основним бенефіціаром.

    “FaceNews”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *