Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Новий “шовковий шлях” через Україну?

    2011-06-19

    Джерело: kyivpost.com
    Автор: Юрій Онишків

    Візит в Україну голови Китайської Народної Республіки Ху Цзіньтао, який відбудеться 18-20 червня, може обмежитись деклараціями. Хоча потенціал двосторонньої співпраці величезний.

    Китай розглядає Україну як поріг на шляху до Європи. Саме тому останній зацікавлений виходити на український ринок з власними інвестиціями і проектами лише за умови інтеграції Києва до Європейського союзу.

    Помічник міністр закордонних справ КНР (в ранзі замміністра) Чен Гопін назвав візит китайського лідера до України “головною подією, віхою у китайсько-українських відносинах”. Він назвав плідним співробітництво Пекіна і Києва у науково-технічній сфері і галузі освоєння космосу. “З 2010 року відносини між Китаєм і Україною вийшли на новий рівень”, – сказав він.

    “Усі китайські аналітики, з якими мені доводилось спілкуватись, однозначно стверджують, що Китаю цікава Україна, яка інтегрується в Євросоюз, а не та, що реінтегрується з Росією”, – розповідає заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий.

    Для Цзіньтао це буде перший візит в Україну. До цього часу найвищим китайським представником, який відвідував Україну, був його попередник Дзянь Дземінь. Останній відвідував Україну десять років тому. З того часу в україно-китайських відносинах було відносне затишшя.

    Після останніх президентських виборів президент Віктор Януковича оголосив про розширення географії української дипломатії на Схід. Так, у вересні відбувся візит Януковича до Китаю, під час якого було підписано 13 двосторонніх документів про співробітництво у різних сферах. Тоді ж Янукович заявив, що в рамках цих договорів Україна може залучити щонайменше $4 млрд. інвестицій.

    Уже під час квітневого візиту в Китай прем’єра Миколи Азарова обговорювалась можливість залучення китайських інвестицій для будівництва швидкісної залізничної гілки між Києвом і аеропортом “Бориспіль”. Тоді український прем’єр пообіцяв, що зробить усе можливе, щоб лідер Китаю під час візиту до України зміг закласти перший камінь у це будівництво. Однак протягом всього цього часу гучні заяви так і не матеріалізувались у щось більш конкретне.

    На початку червня Янукович зустрівся з заступником Голови Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників Ваном Чжаого, зустріч з яким також було присвячено загальному обговоренню перспектив розвитку двосторонніх відносин.

    Чалий припускає, що цей візит також може відбутись без конкретики. “Швидше за все під час візиту [Ху Дзіньтао] будуть декларативні заяви, а хотілось би вже почути про реалізацію двосторонніх проектів”, – зазначає експерт.

    Речник Міністерства закордонних справ Олександр Дикусаров сказав Kyiv Post, що під час візиту китайського лідеру до України планується підписання низки двосторонніх документів. Посол України в Китаї Юрій Костенко повідомив, що дані документи будуть стосуватись створення інфраструктурних об’єктів, проектів у сфері енергетики, вугільної промисловості і сільського господарства.

    Крім того, планується підписання спільної декларації про встановлення відносин стратегічного партнерства між Україною і Китаєм.

    На думку Чалого, заяви українських представників про стратегічні відносини України з Китаєм є передчасними: “У мене є сумніви, чи можна сьогодні називати рівень відносин Україна-Китай стратегічним партнерством. Це ще потрібно проаналізувати. І чи взагалі варто випереджати реальні дії такими амбітними заявами”.

    Зважаючи на величину та вплив Китаю на розвиток світової економіки, український інтерес до співпраці з одним з найбільших інвесторів у світі очевидний. За даними газети Financial Times, минулого року Китай знову стан найбільшим виробником товарів у світі за часткою 19.8 відсотків. Цей статус країна втратила в 19 столітті, і протягом 110 років почесне перше місце займали США.

    Для самого ж Китаю Україна цікава як передпокій у Європу.

    “Звичайно, їх цікавить модель економічної експансії в регіон Європи”, – каже Чалий. За його словами, китайці бачать в Україні потенціал і унікальне геостратегічне розташування.

    По-перше — це розташування аеропортів, які можуть слугувати перевалочними пунктами для транспортування китайських товарів в ЄС і європейських товарів до Китаю. По-друге, в умовах продовольчої кризи, яка уже не за горами, для КНР цікавий український аграрний сектор і 46-мільйонний ринок збуту.

    Науковий директор Школи політичної аналітики Олексій Гарань хвалить нагамання розвивати україно-китайські відносини, але зазначає, що цих відносинах повинна домінувати не ідеологія, а переслідування власних інтересів.

    “Ми маємо розуміти, що помаранчева і китайська модель — це несумісні речі, а близькість двох авторитарних режимів по духу сприяє розвитку контактів”, – каже він.

    Минулого року Україна уже потрапляла у незручне становище через намагання вгодити владі Піднебесної ігноруванням вручення Нобелівської премії миру китайському дисиденту Лю Сяобо. Тоді в українському МЗС спочатку спростовували, що відмова України відвідати дану церемонію має політичний підтекст, але згодом український посол у Норвегії таки відвідав церемонію.

    “Питання — що тут буде домінувати — чи така ідеологічна авторитарна близькість чи все-таки це буде використовуватись для захисту і справжнього просування українських інтересів”, – говорить Гарань.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *