Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Від Давосу до Давосу

    2017-12-26

    23-26 січня у швейцарському місті Давос відбудеться щорічний Всесвітній економічний форум. Події, які протягом 2017 року передували ВЕФ-2018, обіцяють, що цьогорічна зустріч у Давосі буде і значущою, і цікавою. Значущою, тому що світ знаходиться у русі від однополярності до багатополярності, від стагнації до пошуку нових шляхів розвитку. Цікавою, тому що серед світових лідерів з’явились нові потужні гравці, які вже демонструють рішучість і незвичні підходи.

    Минулий форум, вважають аналітики, для України був вдалим. Завдання, що нині постали перед економікою нашої держави на 2018 рік, складні і важливі. Всесвітній економічний форум за визначенням є платформою, де держави вирішують економічні питання і закладають тенденції на наступний рік. Очікування від Давосу 2018 більш амбітні, адже відстань від 2017 року до наступного року Україна подолала і з відтермінованими у часі проблемами, і з беззаперечними досягненнями.

    Нещодавно Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) поділилось висновками, щодо зміцнення зв’язків з КНР, яке супроводжувалося подальшою інтеграцією з втіленням в життя китайської ініціативи «Один пояс, один шлях». Це стало одним з головних економічних успіхів України в 2017 році. Товарообіг між Україною і КНР торік склав 7,68 млрд. доларів США.

    Переконливим свідченням нарощування українсько-китайської взаємодії став візит віце-прем’єра Держради КНР Ма Кая до Києва на початку грудня минулого року. Ма Кай взяв участь у 3-му засіданні Комісії зі співробітництва між урядами України і Китаю, а також провів зустрічі з керівниками української держави. Сторони домовилися вивести на новий рівень взаємодію в економіці, торгівлі, сільському господарстві, космосі та авіації, інших перспективних сферах.

    Потрібно відзначити, що китайська ініціатива «Один пояс, один шлях», запрошення до участі України в якій було ще раз озвучено Головою КНР Сі Цзіньпіном саме під час ВЕФ-2017, з кожним роком викликає все більше уваги з боку світової спільноти. Політики і бізнес-кола багатьох країн мають різні думки і навіть застереження, але байдужих серед них нема. Адже всі розуміють, що цей проект чим далі, тим більше матиме вплив на світову економіку.

    Сигнали, що мають значення

    У своїй статті в Foreign Affairs, почесний професор історії та міжнародних відносин Бостонського університету, Ендрю Басевіч зазначає, що реакція на триваючі зміни світового порядку повинні початися з визнання того, що ми вступили в епоху багатополярного світу. Деякі країни, такі як Китай та Індія, виходять на перший план. Інші, на його думку, які звикли грати провідну роль, такі як Франція, Росія і Великобританія, переживають занепад, зберігаючи лише залишки колишнього впливу. За визначенням Басевіча, до третьої категорії належать держави, місце яких у майбутньому світовому порядку ще тільки визначається. (Наприклад, Німеччина, Індонезія, Іран, Японія або Туреччина).

    Що стосується США, на думку професора, ймовірно вони збережуть певну перевагу в доступному для огляду майбутньому, але перевага не передбачає гегемонію. В рамках такої моделі, наявність протиріч на одних регіональних майданчиках, не заважає знаходити консенсус на інших, підтримуючи на глобальному рівні крихкий баланс загалом. Одним з майданчиків для пошуку і втримання балансу покликаний бути ВЕФ у швейцарському Давосі.

    Можливо тому Президент США Дональд Трамп має намір взяти участь у Всесвітньому економічному форумі. Участь діючого президента США у ВЕФ у Давосі є рідкісним явищем. Зазвичай американську делегацію на цих зустрічах очолює віце-президент або профільні міністри. Востаннє в якості діючого президента у цьому форумі брав участь Білл Клінтон у 2000 р. Речниця Білого дому Сара Сандерс зауважила, що завершується робота над деталями, коли саме президент Трамп перебуватиме там. Водночас, вона підтвердила, що він візьме участь у форумі, під час якого має намір просувати свій порядок денний і з нетерпінням чекає того, щоб бути частиною цього процесу. Вже зараз експертна спільнота прогнозує напружені дискусії, питання лише в тому хто виступить на захист давоських цінностей. Чи наважиться хтось з лідерів ЄС відстоювати глобальну економіку так, як це робив у Давосі минулого року лідер Піднебесної Сі Цзіньпін?

    Стосовно цього питання ЄС нещодавно отримав сигнал від Президента Франції Еммануеля Макрона під час його візиту до Піднебесної. Перед поїздкою Макрона, кореспондент AFP Jacques KLOPP процитував Бартейлема Курмонта, експерта з Китаю у французькому аналітичному центрі Iris, який вважає, що відносини з Китаєм і ставлення ЄС до китайської ініціативи «Один пояс, один шлях» є найважливішою проблемою у міжнародних відносинах на найближчі роки і це буде найважливішим моментом під час візиту. Чи буде Європа протидіяти або супроводжувати цей проект? «Мої контакти говорять, що він (Макрон) надішле позитивне повідомлення», – сказав Курмонт.

    Поки що Франція була обережною щодо китайської ініціативи, але Курмонт впевнений, що китайські лідери чекають чіткої позиції саме від Макрона, в якому вони вбачають молодого лідера нової Європи. Експерт спрогнозував, що рішення Макрона про те, як ставитись до нового Шовкового шляху, призведе до того, що вся Європа піде за ним. Адже Німеччина, найбільша економіка Європи, є сприятливою країною для китайських інвестицій, але висловлює свої застереження. «Якщо ми не розроблятимемо стратегію співпраці з Китаєм, він може розділити Європу», – застерігає міністр закордонних справ ФРН Сигмар Гавриїл.

    Як відомо, у Центральній та Східній Європі «Один пояс, один шлях» сприймається з ентузіазмом, враховуючи величезні інвестиції в інфраструктуру, які Китай може привести до східної частини європейського континенту. Наприклад,  прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у листопаді минулого року у Будапешті заявив, що дехто вважає пробудження Китаю та Азії загрозою, але для країн-учасниць формату співробітництва «16+1» – це величезна можливість.

    Візит Президента Франції до Піднебесної відбувся. Глави двох держав висловили єдність думок стосовно необхідності слідувати традиціям дружби і сприяння тісному довгостроковому і сталому розвитку китайсько-французьких всебічних відносин стратегічного партнерства. Голова КНР Сі Цзіньпін зазначив, що нині відносини перебувають на новому старті. Китай планує спільно з французькою стороною зміцнювати контакти, поглиблювати взаємну довіру та співпрацю, надавати нові рушійні сили розвитку всебічних відносин стратегічного партнерства.

    Е. Макрон заявив, що дуже радий тому, що у 2018 році в першу чергу відвідав Китай і став першим лідером країни Євросоюзу, який відвідав Китай після 19-го з’їзду КПК. Це повною мірою відображає важливість французько-китайських відносин для обох країн. Французька сторона надає велике значення зміцненню двостороннього співробітництва в рамках «Одного поясу, одного шляху», та вважає, що ця ініціатива має важливе стратегічне значення. Франція має намір активно сприяти безперервному розвитку європейсько-китайських відносин і співпраці.

    Сі Цзіньпін заявив, що Китай рішуче підтримує європейську інтеграцію і намір сприяти досягненню ще більшого розвитку китайсько-європейських всебічних відносин стратегічного партнерства. Китай вітає активну участь європейських країн у будівництві «Одного поясу, одного шляху». Під час своєї триденної поїздки, Е.Макрон, який нині став провідним голосом Європейського Союзу, підтримав престижну китайську ініціативу ціною в 1 трлн доларів. Фахівці підкреслюють, напередодні Давосу це важливий сигнал.

    Китайське послання світу: спільнота єдиної долі

    Як відомо, Китай на XIX з’їзді КПК накреслив нову дорожню карту, спираючись на «цілі двох столітніх ювілеїв». Перша столітня мета: до 2021 року, тобто до столітньої річниці заснування Компартії Китаю, побудувати «середньозаможне суспільство». В рамках цієї мети Китай має досягти масового процвітання та практично ліквідувати бідність. Друга столітня мета Китаю – перетворити країну на «повністю розвинену і передову країну» до 2049 р., тобто до 100-річчя створення КНР.

    Такиим чином, Китай обрав стратегію економічного розвитку, спрямовану на піднесення рівня життя всередині країни та на розширення його впливу і зміцнення як світової держави. Загалом зовнішня політика КНР стає все більш активною, як того потребують національні інтереси другої (а незабаром і першої) економіки світу.

    З урахуванням суперечливого ставлення Вашингтона до Пекіну, КНР шукає союзників у Європі. Політиці стримування Піднебесна протиставляє міжнародне економічне співробітництво та спільний поділ позитивних результатів. Нещодавно офіційний представник МЗС КНР Лу Кан заявив, що китайська сторона має намір зміцнити поєднання з Європою стратегій розвитку на основі принципів взаємних консультацій, спільного будівництва та спільного поділу вигоди, стимулювати подальший розвиток китайсько-європейських відносин, спільно з європейською стороною забезпечити процвітання і стабільність на євразійському континенті та разом формувати спільноту єдиної долі.

    10 січня посол ЄС в Китаї Ганс Дітмар Швайсгут сказав, що в новому році Європа сподівається на подальше поглиблення співпраці з Китаєм. Європейський союз розробляє свою програму взаємних зв’язків на євразійському континенті і буде її реалізувати разом з ініціативою «Один пояс, один шлях». Експерти прогнозують, що в 2018 році Китай і ЄС продовжуватимуть поступово відшукувати механізми реалізації спільних інтересів, адже інтерес ЄС і США у доступі до китайського ринку не менший ніж у Піднебесної до ринків Європи та США. Невдовзі саме у Давосі можуть бути конкретизовані взаємні очікування та напрацьований спільний план дій.

    Три Д для України у Давосі

    На початку січня ц.р. кореспондент Daily Signal Нолан Петерсон висловив думку, що зброя США та китайські гроші конкурують за вплив в Україні. Він вважає, що це особливо помітно, коли в один і той же день Сполучені Штати обіцяють американське протитанкове озброєння, а Китай оголошує список  нових інфраструктурних проектів по всій Україні. На думку головного редактора англомовного журналу «Одеський огляд» Владислава Дейвідсона, існує очевидне і незмінне протиріччя в короткострокових і довгострокових інтересах, що здійснюються американськими та китайськими інвестиціями в Україну. Безумовно, на заході є побоювання втрати впливу на розвиток демократичних процесів і антикорупційних реформ.

    Але більша частина європейських експертів і деякі американські  експерти  відзначають конвергенцію західних та китайських економічних інтересів в Україні. Переконливим аргументом є те, що прозахідний імпульс України незворотний, і процес догляду за міжнародними інвестиціями, чи то із Заходу або з Китаю, стимулюватиме Київ до подальших реформ. Для України на порядку денному стоїть створення більш сприятливого для інвесторів середовища. Фахівці вважають, що майбутнє України зараз міцно пов’язане із Заходом, отже Америка та ЄС залишаються її найважливішими партнерами.

    Для заохочення інвесторів Україні радять наочно і щоденно демонструвати здатність влади відповідально управляти державою, боротися з корупцією та посилювати верховенство права. Лише добросовісне управління та надійність захисту іноземних інвестицій, зокрема і китайських, може народити справжню довіру до України. Отже, перше Д – довіра.

    Друге Д – доводити. Нашій державі потрібно переконливо доводити нашим партнерам необхідність і зброї, і грошей, і підтримки. Потрібно вміти доводити життєздатність своїх бізнесових пропозицій, проектів, начитися фахово їх презентувати.

    Відомо, що під час 48-ї щорічної зустрічі Всесвітнього економічного форуму з 22 по 26 січня 2018 року працюватиме Український Дім. Лідерам світового бізнесу, технологій та інвестицій будуть представлені інвестиційні можливості в українському секторі ІТ та інновацій під загальною назвою «Україна: креативність, інновації, можливості». Український Дім стане унікальною можливістю для презентації яскравої та динамічної європейської країни – України.

    Традиція організації так званих «домів» у Давосі – не нова. Протягом багатьох років її створювали уряди, великі корпорації та серйозні організації. Зараз, вперше за 50 років існування ВЕФ, Україна намагається у повній мірі розкрити свій потенціал та підтримати свій імідж європейського хабу технологій та інновацій.

    Проект об’єднає лідерів бізнесу та громадянського суспільства під час панельних дискусій та інших публічних заходів. В Українському Домі будуть обговорюватися світові економічні тенденції в контексті розвитку новітніх технологій, де тема України буде тісно пов’язана з глобальним контекстом. Також будуть проводитися двосторонні зустрічі між представниками стартапів та власниками венчурного капіталу з різних куточків світу.

    Український Дім діятиме паралельно з багатьма іншими подіями під час цьогорічного ВЕФ. 23 січня Agrohub представить можливості українського агробізнеcу для міжнародних інвесторів. Зазначається, що Agrohub візьме участь у першому в історії Домі України в Давосі і проведе відкриту дискусійну панель для міжнародних інвесторів: «Як технології та інновації змінюють український агробізнес».

    Як говорять досвідчені люди, у сучасному світі перемагатимуть ті, у кого швидкий шлях від мрії до дії. А отже третє Д для України – діяти. На початку кожного року Давос – це стартовий майданчик для багатьох локальних подій і світових процесів. Україні вже час пропонувати світу свої дієві ініціативи, як власне це робить наш стратегічний партнер Китай.

     

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *