Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Китай визначив цілі на майбутнє: зростання військового бюджету і стабільність

    2018-03-06

    Прем’єр Держради КНР Лі Кецян, виступаючи в понеділок з доповіддю на відкритті сесії вищого законодавчого органу КНР, визначив плани розвитку країни на 2018 рік, серед яких зростання військового бюджету, витрати на екологію та інфраструктуру, скорочення виробничих потужностей, підтримка стабільності юаня і повне відкриття виробничого сектора для іноземних інвесторів.

    Перша сесія Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП) 13-го скликання завершиться лише 20 березня, триватиме на 5 днів довше звичайного через досить напружений стан. Близько 3 тисяч депутатів з усіх кінців країни повинні будуть протягом цих 15 днів розглянути та прийняти найважливіші пропозиції і рішення, які визначать розвиток Китаю на найближчі п’ять років, обрати керівництво країни, а також проголосувати за внесення важливих поправок до Конституції.

    ВВП-2018: головне – стабільність в економіці

    Державний комітет з розвитку і реформ очікувано встановив планку зростання ВВП на рівні не менше 6,5%, як і роком раніше. При цьому за підсумками 2017 року темпи зростання ВВП Китаю не тільки прискорилися, а й перевищили прогноз уряду і очікування експертів, досягнувши позначки в 6,9%.

    Ще в 2016 році уряд постановив, що темпи зростання протягом п’ятирічки не повинні бути нижче 6,5% річних.

    “ВВП виросте приблизно на 6,5%, і роблячи цей прогноз, ми керувалися такими факторами. З одного боку, з огляду на перехід економіки Китаю від фази прискореного зростання до етапу високоякісного розвитку, прогнозоване зростання відповідає нинішньому потенціалу економічного зростання і відображає нашу позицію про те, що не потрібно надмірно підкреслювати швидкість, але звертати увагу на якість і ефективність розвитку “, – йдеться в доповіді.

    При цьому з іншого боку, відзначили автори доповіді, “в умовах реалізації наших цілей з будівництва суспільства середньої заможності у всіх аспектах, темпи зростання на рівні не нижче 6,5% дозволять нам гарантувати, що ВВП КНР в 2020 році подвояться порівняно з даними 2010 року “.

    Уряд Китаю прогнозує, що рівень зареєстрованого міського безробіття в 2017 році складе 4,5% проти 3,9% в минулому році.

    Влада також заявила, що цього року буде створено понад 11 мільйонів робочих місць. Такий же план був поставлений і на 2017 рік, однак за його підсумками в країні були створені 13,51 мільйонів робочих місць.

    Очікується, що інфляція в цьому році складе 3%, що в цілому збігається з очікуваннями минулого року. Однак підсумки року виявилися значно нижче прогнозу уряду, інфляція склала лише 1,6%. Китай в поточному році продовжить дотримуватися проактивної фіскальної політики і стриманої монетарної політики.
    Дефіцит державного бюджету в 2018 році залишиться на попередньому рівні і складе 2,38 трильйона юанів (380 мільярдів доларів), або близько 2,6% ВВП. Влада Китаю має намір в 2018 році зберігати на стабільному рівні обмінний курс національної валюти – юаня, “курс юаня в цілому буде залишатися стабільним, рівень національної валюти буде зберігати адаптивність і рівновагу”.

    При цьому також наголошується, що державне інвестування в 2018 році продовжить відігравати провідну роль, з центрального бюджету на цей рік будуть виділені 537,6 мільярдів юанів (85 мільярдів доларів), що на 30 мільярдів юанів (5 мільярдів доларів) більше показників минулого року.

    Згідно з опублікованими даними, в цьому році в будівництво залізниць буде інвестовано 732 мільярдів юанів (близько 115 мільярдів доларів), а в розвиток автомобільної інфраструктури та інфраструктури для водного транспорту – 1,8 трильйона юанів (близько 284 мільярдів доларів).

    Скорочення надлишкових потужностей

    Уряд країни, як і роком раніше, оголосило про подальше скорочення надлишкових потужностей. Як повідомив прем’єр Держради Лі Кецян, Китай в цьому році планує скоротити виробництво сталі приблизно на 30 мільйонів тонн, вугілля – на 150 мільйонів тонн.

    Влада Китаю раніше оголосила про проведення так званої реформи сфери пропозиції в промислових секторах з надлишком виробничих потужностей, в яких пропозиція значно перевищує попит. Експерти відзначають, що ця політика вже призвела до зниження цін, що, з одного боку, утримує низький рівень інфляції, а з іншого – веде до банкрутства підприємств і скорочення робочих місць. Голова КНР Сі Цзіньпін заявив, що Китай виконає всі свої зобов’язання по скороченню надлишкових потужностей в цих секторах.

    Реалізація військових реформ і зростання військового бюджету

    Лі Кецян заявив в понеділок, що Китай продовжить реформу системи національної оборони і збройних сил, а також “вибудовування сильної і міцної сучасної прикордонної, морської та повітряної оборони”.

    У доповіді наголошується, що уряд на всіх рівнях має прийняти більш ефективних заходів для підтримки реформи та розвитку оборони і збройних сил. Проект держбюджету цього року на відміну від попереднього, містив пункт про планові витрати на оборонні потреби, військовий бюджет країни в 2018 році зросте на 8,1% – до 175 мільярдів доларів.

    В даний час Китай активно займається модернізацією своїх збройних сил. Раніше голова КНР Сі Цзіньпін заявляв, що технологічні інновації “є ключовим фактором удосконалення армії країни і національної оборони”. На думку китайського лідера, майбутнє армії залежить від інновацій і реформ. Китай постійно підкреслює, що розвиток військових сил має виключно оборонний характер і не спрямований проти інтересів третіх країн, при цьому лідер КНР в серпні минулого року заявив, що КНР ніколи не буде вести експансію, але і “не віддасть і п’яді своєї землі”.

    Лі Кецян також повідомив, що країна в цілому завершила реформу щодо скорочення чисельності своєї Народно-визвольної армії (НВАК) на 300 тисяч чоловік, про яку в 2015 році заявив Сі Цзіньпін. Незважаючи на це, НВАК залишається найбільшою в світі армією з чисельністю в 2 мільйони чоловік.

    Коментуючи плани щодо збільшення військового бюджету Китаю, сходознавець, професор РУДН Юрій Тавровський заявив, що це відображає реакцію Пекіна на ситуацію навколо КНР в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (АТР), але в цьому немає нічого екстраординарного.

    У 2017 році військові витрати Китаю виросли на 7% – це були найнижчі темпи зростання за сім років. У 2016 році китайський оборонний бюджет склав 146 мільярдів доларів, збільшившись на 7,6%. У 2015 році військовий бюджет склав близько 135 мільярдів доларів, збільшившись на 10,1% з 2014 року. У 2014 році військовий бюджет збільшувався на 12,2%, в 2013 – на 10,7%, в 2012 – на 11,2%, в 2011 році – на 12,7%.

    Тавровський зазначив, що в Китаї люди “з хорошим зором, хорошим слухом”, які чують все, що говорять і роблять, наприклад, у Вашингтоні. Він нагадав, що раніше США оголосила Китай разом з Росією головними стратегічними суперниками.

    Як пояснив експерт, американці підтримують дуже високу ступінь напруженості на Корейському півострові, а також намагаються створити так званий “квадрат” з чотирьох країн – Америка, Японія, Австралія, Індія, – для стримування Китаю в Тихоокеанському басейні і басейні Індійського океану. Він також сказав, що ще однією потенційною загрозою для Китаю є ситуація на Тайвані, де, за словами експерта, посилюються сепаратистські настрої.

    Боротьба за екологію і блакитне небо

    Прем’єр Держради КНР Лі Кецян другий рік поспіль в своїй доповіді обіцяє жителям країни “знову зробити небо блакитним”, для цього в 2018 році з центрального бюджету буде виділено 40,5 мільярда юанів (6,5 мільярда доларів) на боротьбу з забрудненням навколишнього середовища.

    Сума, яка виділяється в цьому році для запобігання забруднення повітря, води і ґрунту на 6,45 мільярда юанів вище (на 19%) показника минулого року.

    Влада Китаю в останні роки веде активну боротьбу із забрудненням навколишнього середовища, для цього різко скорочуються виробничі потужності, закриваються підприємства, переважно зайняті у видобутку вугілля і промисловому виробництві. Північні регіони країни в 2017 році масово переводили на газове опалення, через що виникла необхідність перекинути газ з південних провінцій і збільшити закупівлі природного газу.

    При цьому результати вжитих заходів уряду вже помітні, наприклад, рівень забруднення повітря шкідливими частками PM2.5 в китайській столиці в січні 2018 року стало найнижчим за останні п’ять років, середній рівень вмісту шкідливих часток склав 34 мікрограма на кубічний метр.

    Фінансові реформи і відкритість

    Внесок Китаю в розвиток світової економіки, за даними уряду, перевищив 30%, і країна має намір надалі проводити реформи відкритості, що забезпечують спрощення доступу на китайський ринок для іноземців.
    Лі Кецян підкреслив, що влада країни має намір форсувати реформи у фінансовому секторі, зокрема, “реформувати і модернізувати систему надання фінансових послуг, надавати підтримку фінансовим інститутам в розширенні бізнесу, сфокусуватися на вирішенні проблем малого і мікробізнесу, для яких представляє складність отримання доступу до фінансування “.

    Китайський прем’єр також заявив, що влада розширить роль ринку страхування в захисті від фінансових ризиків.

    Крім іншого, виробничий сектор КНР “буде повністю відкритий, а доступ до таких сфер як телекомунікації, медицина, освіта та автомобілі на чистих енергоносіях буде розширено”.

    Влада Китаю також обіцяють поетапно відкрити для іноземних інвестицій ринок клірингу банківських карт, а також зняти обмеження або спростити участь іноземців в таких сферах, як банки, цінні папери та управління фондами. “Іноземні інвестори зможуть отримати відстрочку від сплати податків, а процедури створення підприємств з іноземними інвестиціями будуть спрощені”, – йдеться в документі.

    «РІА Новини»

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *