Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Китай планує вкласти в створення нового “Шовкового шляху” 124 млрд доларів

    2017-05-14

    Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін пообіцяв направити 124 млрд. доларів на реалізацію плану нового “Шовкового шляху” з метою поширення вільної торгівлі, та закликав до відмови від старих моделей, заснованих на конкуренції і дипломатичних іграх влади.

    Сі Цзіньпін скликав саміт, на якому були присутні керівники та високі посадові особи з усього світу, щоб зміцнити глобальне лідерство Китаю, в той час як президента США Дональд Трамп просуває гасло «America First» і питання існуючих глобальних угод вільної торгівлі.

    «Ми повинні побудувати відкриту платформу співпраці, підтримувати і розвивати відкриту світову економіку»,- сказав на відкритті зборів в Пекіні голова КНР.

    Китай наголосив, що він офіційно називає ініціативу “Шовковий шлях” новим способом підвищення глобального розвитку. Сі Цзіньпін в 2013 році представив план, в якому йшлося про розширення зв’язків між Азією, Африкою, Європою і за її межами, які підкріплені мільярдами доларів інвестицій в інфраструктуру.

    Сі Цзіньпін сказав, що світ повинен створити умови, які сприятимуть розвитку і заохочуватимуть до творення системи «справедливої, розумної і прозорої глобальної торгівлі та інвестиційних правил».

    За кілька годин до відкриття саміту, Північна Корея запустила ще одну балістичну ракету, випробовуючи терпіння Китаю, свого головного союзника. Сполучені Штати поскаржилися про цю ситуацію Китаю.

    ЗНАЧНЕ ПІДВИЩЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙ

    Сі Цзіньпін пообіцяв істотне збільшення фінансування для нового Шовкового шляху, включаючи додаткові 100 млрд. юанів (14,50 млрд. дол. США) в існуючий фонд «Шовковий шлях», 380 млрд. юанів у вигляді позик від двох банків державно-приватних банків і 60 млрд. юанів на допомогу країнам, що розвиваються і міжнародним організаціям в країнах уздовж нових торгових шляхів.

    Крім того,  Сі Цзіньпін сказав, що Китай буде заохочувати фінансові установи розширювати свої закордонні фонди на суму 300 млрд. юанів.

    Голова КНР не надав часових рамок для нових позик, допомоги та фінансування, оголошених в неділю.

    У форумі взяли участь керівники з 29 країн, а також керівники Організації Об’єднаних Націй, Міжнародного валютного фонду і Світового банку.

    Міністр фінансів Великобританії заявив на саміті, що його країна є «природним партнером» на новому Шовковому шляху, а прем’єр-міністр Пакистану Наваз Шаріф, близький союзник Китаю, високо оцінив «бачення і винахідливість» КНР.

    «Такий широкохоплюючий  масштаб взаємопов’язаних економічних партнерств та інвестицій безпрецедентний в історії», – сказав Шаріф.

    Радник Білого дому Метт Поттінгер сказав, що Сполучені Штати привітали зусилля Китаю по просуванню інфраструктури зв’язку в рамках своєї ініціативи «Один пояс-один шлях», і американські компанії можуть запропонувати послуги з найвищою вартістю.

    Індія відмовилася направити офіційну делегацію до Пекіна, що викликало невдоволення Китаю у зв’язку з розробкою торгового коридору в 57 мільярдів доларів через Пакистан, який також перетинає спірну територію Кашміру.

    «Жодна країна не може прийняти проект, який ігнорує його основні проблеми суверенітету і територіальної цілісності», – заявив представник МЗС Індії Гопал Баглай, додавши, що є побоювання з приводу того, що приймаючі країни беруть «нестійкий борг».

    Китай планує імпортувати $ 2 трлн. продукції з країн, що беруть участь в його ініціативі «Один пояс-один шлях» протягом наступних п’яти років, сказав міністр торгівлі Чжун Шань.

    БЕЗПОСЕРЕДНЬО НА САМІТІ

    Але деякі західні дипломати висловили стурбованість як з приводу саміту, так і плану в цілому, розглядаючи його як спробу сприяти китайському впливу в усьому світі. Вони також стурбовані прозорістю і доступом для іноземних фірм до цієї схеми.

    Австралійський міністр торгівлі Стівен Чобо (Steven Ciobo) сказав, що Канберра була сприйнятлива до вивчення комерційних можливостей, представлених Китаєм на новому Шовковому шляху, але будь-які рішення залишаться в руках національних інтересів.

    «Китай готовий поділитися своїм досвідом розвитку з усіма країнами», – сказав Сі Дзіньпін. «Ми не будемо втручатися у внутрішні справи інших країн. Ми не будемо експортувати нашу модель суспільства і розвитку, і тим більше не будемо нав’язувати свої погляди іншим».

    «У просуванні проекту “Один пояс-один шлях” ми не будемо повторювати старий шлях ігор між ворогами, натомість ми створимо нову модель співпраці та взаємної вигоди», – сказав Сі Дзіньпін.

    Північна Корея, яка вважає Китай своїм єдиним великим дипломатичним союзником і економічним благодійником, здивувалась, коли було прийнято рішення направити делегацію на саміт.

    На саміті північнокорейська делегація багато в чому залишалася стриманою, і не було доказів того, що її присутність вплинула на участь, незважаючи на підозри США.

    ФІНАНСОВА ІНКЛЮЗИВНІСТЬ

    Сі Дзіньпін сказав, що новий Шовковий шлях буде відкритий для всіх, включаючи Африку і Америку, що не розташовані на традиційному Шовковому шляху.

    «Незалежно від того, що ці країни з Азії, Європи, Африки або Америки, всі вони є партнерами по співпраці в створенні проекту «Один пояс-один шлях».

    Ідея співпраці та відкритості поширюється на фінансування проектів і інвестицій за новими торговими маршрутами, які розробляються як на суші, так і на морі.

    «Нам потрібні спільні зусилля країн для розширення фінансування співпраці», – сказав Чжоу Сяочуань, голова центрального банку Китаю.

    Щоб підтримувати проекти, країни «Одного поясу-одного шляху» повинні дозволити компаніям відігравати ключову роль, так як державні ресурси обмежені, сказав Чжоу.

    “Активне використання місцевих валют також допоможе мобілізувати місцеві заощадження, знизити грошові перекази і обмінні витрати, а також забезпечити фінансову стабільність”,- сказав він.

    На форумі міністерства фінансів з 27 країн, включаючи Китай, схвалили ряд принципів, які будуть направляти фінансування проекту уздовж нового Шовкового шляху.

    Німеччина, яка не входить в число країн, які затвердили керівні принципи фінансування, заявила, що її фірми готові підтримати ініціативу «Один пояс-один шлях», проте потрібна велика ступінь транспарентності.

    На форумі були присутні деякі з близьких союзників і партнерів Китаю, в тому числі президент Росії Володимир Путін, прем’єр-міністр Камбоджі Хун Сіна і президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.

    Були також кілька європейських лідерів, у тому числі прем’єр-міністри Іспанії, Італії, Греції та Угорщини.

    Китайські державні ЗМІ не шкодували зусиль у висвітленні саміту, включаючи трансляцію не зовсім вдало названого англомовного кліпу «Один пояс-один шлях», виконаного дітьми з країн  нового Шовковому шляху.

    “Reuters”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *