Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    ПіДСУМКИ: УКРАЇНА-КИТАЙ У 2017 РОЦІ

    2018-01-02

    2017 рік для китайсько-українських відносин пройшов під знаком святкування 25-ї річниці взаємного дипломатичного визнання. Сторони не тільки підбили підсумки співпраці за останню чверть століття, але й досягли помітних успіхів у поглибленні взаємодії в різних сферах, й таким чином заклали міцну основу для виходу китайсько-українських відносин на новий рівень, зазначає ІА “Сіньхуа”.

    Міждержавні контакти високого рівня

    Для китайсько-українських відносин найважливішою політичною подією 2017 року стали переговори голови КНР Сі Цзіньпіна і президента України Петра Порошенка, що відбулися 17 січня в швейцарському Давосі на полях Всесвітнього економічного форуму. На відміну від їх першої зустрічі, яка відбулася випадково – лідери двох країн зіткнулися один з одним в кулуарах саміту з ядерної безпеки у квітні 2016 року у Вашингтоні і коротко поговорили, до Давоських переговорів Пекін і Київ підготувалися заздалегідь, завдяки чому голова КНР і президент України змогли обговорити широке коло питань: починаючи від торгово-економічного співробітництва та закінчуючи ситуацією на Донбасі.

    Спланований характер цієї зустрічі і досягнута на ній домовленість здійснити взаємний обмін візитами дали підстави говорити про пожвавлення китайсько-українського політичного діалогу на вищому рівні, темпи якого сповільнилися після зміни влади в Україні у 2014 році: П. Порошенко ще жодного разу не бував в Китаї як президент, тоді як його попередник Віктор Янукович наносив візит до Піднебесної двічі.

    Логічним продовженням переговорів у Давосі стало отримане Україною запрошення взяти участь у Форумі високого рівня з міжнародного співробітництва в рамках важливої китайської ініціативи “Пояс і шлях”, який відбувся 14-15 травня минулого року в Пекіні. Українську делегацію очолив перший віце-прем’єр Степан Кубів – фігура, яка за своєю значимістю в урядовій ієрархії поступається лише главі кабміну Володимиру Гройсману. Підсумками візиту до Китаю Україна залишилася задоволена, так як в рамках форуму сторони не просто окреслили спільні перспективи подальшої взаємодії, а й обговорили конкретні проекти двостороннього співробітництва в машинобудуванні, логістиці, авіаційній промисловості, інфраструктурному будівництві і т.д.

    Закінчується 2017 рік також на високій ноті. Цьому посприяв візит віце-прем’єра Держради КНР Ма Кая, нанесений їм в Київ у перших числах грудня для участі в 3-му засіданні Комісії зі співробітництва між китайським і українським урядами. “Приїзд Ма Кая став результатом не одного року переговорів і узгодження спільних позицій між нашими країнами. Це великий успіх і шанс для української економіки”, – заявила секретар депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Китаєм Ірина Никорак, коментуючи візит віце-прем’єра Держради КНР.

    Під час перебування в Києві Ма Кай також зустрівся з П. Порошенком і В. Гройсманом, заявивши про намір вивести на новий рівень китайсько-українське ділове співробітництво в економіці, торгівлі, сільському господарстві, космічній авіації, науці і техніці, водночас ацентуючи на спільному будівництві “Одного поясу, одного шляху”.

    Торговельно-економічне співробітництво

    За підсумками дев’яти місяців минулого року товарообіг між Китаєм і Україною зріс на 14,5% проти аналогічного періоду попереднього року до 5,6 млрд доларів США, завдяки чому КНР увійшла до трійки найбільших торгових партнерів України. У структурі китайського експорту домінувала продукція машинобудування, хімічної та легкої промисловості, а Україна, крім залізної руди і металургійного концентрату, здебільшого постачала до КНР сільськогосподарські товари.
    За січень-листопад 2017 року обсяг українського експорту в Китай продемонстрував зростання на 16,5% в порівнянні з тим же періодом 2016 року, склавши 1,98 млрд доларів США. Однією з причин такої позитивної динаміки стало розширення доступу до китайського ринку української сільгосппродукції. Зокрема, у травні влада КНР дозволила імпортувати з України заморожену яловичину, а місяць потому розширили перелік українських підприємств, що мають право завозити свою молочну продукцію в Китай, з 18 до 27.

    Та зупинятися на досягнутому Україна не збирається. “Китай визначено ринком, що знаходиться у фокусі нашої “Експортною стратегії”, – заявила на початку грудня в ексклюзивному інтерв’ю Сіньхуа торговий представник України – заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Наталія Микольська.

    Завдяки такій розстановці пріоритетів, у листопаді 2017 року право постачати свою продукцію до Китаю отримали українські виробники кормів для сільськогосподарських тварин і птахів – соняшникового шроту і бурякового жому, а цього року Пекін і Київ мають намір завершити процес узгодження умов експорту до КНР українських яєчних продуктів, м’яса птиці, меду та черешні.

    Крім того, Україна вже не перший рік планує почати активно реалізовувати на китайському ринку продовольчі товари з більшою доданою вартістю – соки, кондитерські вироби, дитяче харчування, алкоголь і т.д., попит на які в КНР неухильно зростає. Для просування цієї продукції в середині листопада минулого року Н. Микольська на чолі української делегації здійснила візит до м.Шанхай, де проходила 21-а Міжнародна виставка продуктів харчування, напоїв і ресторанного обладнання.

    Під час цієї поїздки торгпред також взяла участь в засіданні Підкомісії з торговельно-економічного співробітництва між урядами КНР і України, який відбувся в Пекіні. Одним з головних підсумків цього заходу стало досягнення домовленостей про створення майданчика для проведення секторальних діалогів між представниками бізнесу двох країн, оскільки в Пекіні і Києві впевнені, що зміцнення торгово-економічних зв’язків між Китаєм і Україною надзвичайно сильно залежить від приватної ініціативи.

    Інфраструктурні проекти

    На тлі поступового відновлення української економіки, посилення ролі Києва в реалізації китайської ініціативи “Пояс і шлях” і впровадження в Україні системи електронних держзакупівель товарів і послуг ProZorro, спрямованої на забезпечення чесної конкуренції, у 2017 році китайські компанії почали активно брати участь у проведених в Україні тендерах на реалізацію різних інфраструктурних проектів.

    На цьому терені першою досягла успіхів китайська держкомпанія China Harbour Engineering company Ltd. (CHEC), яка навесні 2017 року перемогла у відкритих торгах на проведення днопоглиблювальних робіт в українському порту “Южний”, обійшовши чотирьох конкурентів.
    Згідно з умовами контракту, CHEC повинна створити в “Южному”, що входить до трійки найбільших портів України, операційну акваторію для майбутнього зернового терміналу української компанії MV Cargo і американської корпорації Cargill. Потужність перевалки цього терміналу складе 5 млн тонн зернових на рік, що сприятиме значному збільшенню обсягів агроекспорту. До того ж реалізація цього проекту забезпечить Україні 33 млн доларів щорічного доходу у вигляді податків і портових зборів, а також дозволить створити 2,5 тис. нових робочих місць.

    Другим завданням CHEC є поглиблення підхідних каналів до декількох причалів державної стивідорної компанії “МТП “Южний”. Після завершення цих робіт в порт зможуть заходити судна вантажопідйомністю до 250 тис.тонн, завдяки чому Україна, яка має брак енергоресурсів через військовий конфлікт на Донбасі, налагодить безперебійний імпорт вугілля для забезпечення своєї енергетичної безпеки та нормального функціонування металургійних підприємств.

    Спочатку передбачалося, що днопоглиблювальні роботи будуть завершені в березні 2018 року, проте CHEC впевнено випереджає графік. Станом на 21 грудня 2017 року, компанія вже виконала 99,3 % своїх завдань.

    У другій половині 2017 року китайська підприємства також виграли два тендери у сфері дорожнього будівництва, що відноситься до пріоритетів нинішнього українського уряду. Зокрема, у жовтні Держагентство автомобільних доріг України “Укравтодор” підписав з китайською компанією Xinjiang Communications Construction Group Co. LTD контракт на капітальний ремонт автотраси М-03 Київ-Харків-Довжанський, що з’єднує столицю України з російським кордоном, і реконструкцію дороги Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам’янка, яка веде із західних регіонів в центр країни. Реалізація обох проектів, імовірно, почнеться у 2018 році.

    Крім цього, у 2018 році стартує ремонт об’їзної дороги навколо міста Житомир. Вона є важливою ділянкою траси міжнародного значення М-06, що пролягає між Києвом і кордоном з Угорщиною. Реалізацією цього інфраструктурного проекту, який дозволить значно розширити пропускну здатність М-06 і збільшити транзитні потоки через територію України, буде займатися китайська державна компанія Sinohydro Corporation Limited.

    Восени 2017 року для жителів Києва також з’явилася надія на часткове вирішення проблеми дорожніх заторів, оскільки столична адміністрація і китайський консорціум у складі компаній China Railway International Group і China Pacific Construction Group підписали Угоду про співпрацю в галузі будівництва 4-ї лінії метро. Ця гілка протяжністю 20 км з’єднає центр Києва з житловим масивом Троєщина, де проживає 500 тис. осіб.

    Культурне співробітництво

    У 2017 році культурна складова китайсько-українських зв’язків виявилася надзвичайно насиченою. Певною мірою це викликано святкуванням 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин та необхідністю віддати належне цьому знаменному моменту в історії міждержавних зв’язків. З іншого боку, інтерес китайців і українців один до одного незмінно зростає, що виражається в активізації міжлюдських контактів.

    Однією із наймасштабніших і значущих подій минулого року в гуманітарній сфері був Тиждень китайсько-українських культурних обмінів “Пояс і шлях”, яка відбувалася в Києві з 24 по 29 квітня. У програму заходу увійшли театральні вистави, День “міст Шовкового шляху”, конкурс на знання китайської мови серед школярів, тематичні форуми, а також лекції про традиційну китайську медицину і чайні церемонії. Крім того, в рамках тижня обмінів було підписано велику кількість угод про співпрацю між Китаєм і Україною.

    Протягом року жителі і гості Києва завдяки цілій серії різних виставок змогли ближче познайомитися з творчістю сучасних митців КНР. Зокрема, у червні широкому загалу були представлені роботи видатних майстрів живопису, скульптури і кераміки Інь Сянміна і Ю Яоміна, які минулого року отримали звання іноземних членів Національної академії мистецтв України, а два місяці по тому в Музеї історії Києва відбулася персональна виставка відомого китайського художника Дун Хао.

    Крім того, незадовго до різдвяних і новорічних свят КНР зробила Україні справді цінний подарунок: у центрі Києва була відкрита скульптурна композиція “Ворота душі. Діалог Тараса Шевченка і Ду Фу” авторства У Вейшань – всесвітньо відомого китайського скульптора і директора Національного художнього музею КНР. “Цю подію можна без перебільшення назвати історичною, адже це перший пам’ятник китайського майстра, що з’явився в Україні”, – заявив мистецтвознавець і проректор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Остап Ковальчук, коментуючи відкриття скульптури.

    У 2017 році Пекін і Київ також зробили важливий прорив у співпраці в галузі кіно і телебачення. 18 вересня Міжнародне радіо Китаю і Національна громадська телерадіокомпанія України підписали угоду, яка передбачає трансляцію китайських фільмів на українському телебаченні і закладає основу для спільного виробництва телевізійних передач і кінострічок.

    Всі ці успіхи, досягнуті в зміцненні культурних зв’язків між Китаєм і Україною, створюють сприятливі умови для подальшого зближення народів двох країн і розгортання ще більш тісної кооперації між ними в усіх можливих сферах.

     

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *