Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    КИТАЙ: АНТИКОРУПЦІЙНА П’ЯТИРІЧКА

    2013-08-30

    Джерело: УКРІНФОРМ
    Автор: Ольга Танасійчук

    Влада Китаю оголосила про початок в країні нової п’ятирічки. П’ятирічки боротьби з корупцією. Як обіцяють, боротьби непримиренної і безкомпромісної.

    «У Китаї до кінця 2017 року буде сформована чітка система покарання корумпованих чиновників». Так постановили члени Політбюро ЦК Компартії Китаю на нараді, що пройшла цього тижня у вівторок під головуванням генерального секретаря Сі Цзіньпіна. Товариші (25 осіб) схвалили План роботи по створенню та вдосконаленню системи покарання і запобігання корупції на 2013-2017 роки. Він передбачає посилення нагляду за роботою як «тигрів» (високих керівників) так і «мух» (чиновників середньої руки), і створення такої системи покарання, яка б назавжди відвернула їх від самої ідеї хабарництва .

    Звичайно, боротьба з «перевертнями» почалася в Китаї не вчора. Вона ведеться десятиліттями. Більше того, оголошена нині «п’ятирічка» теж не перша. Друга, якщо бути точними. Однак ряди бонз, що живуть більш ніж безбідно за рахунок «подарунків», лише ширяться. Не випадково епітети «складна» і «сувора» стосовно майбутньої боротьби, за повідомленнями державних ЗМІ, звучали на згаданій нараді найбільш часто.

    Лише за офіційною статистикою, за останні 30 років до суду було притягнуто за даною статтею 103 керівника рівня заступника міністра і вище. З них шестеро засуджені до вищої міри, 27 – також до страти , але з відстрочкою виконання вироку на 2 роки (що часто означає скасування страти із шансом вийти на свободу через 13 років), 17 чиновників отримали довічне ув’язнення, інші відбулися легшими покараннями.

    Зі свіжих прикладів – вирок в влітку цього року колишньому міністру залізниць Лю Чжіцзюню, вердикт для якого – вища міра з відстрочкою. Досить м’який вирок, якщо врахувати, що сума отриманих ним хабарів перевищила 64 млн юанів, а мінімум, при якому загрожує «вишка» – 100 тисяч (16,34 тис дол).

    У ці дні по країні проходить відразу кілька судових процесів і розслідувань, за якими, затамувавши подих, стежать мільйони місцевих громадян.

    Безперечна першість у рейтингу скандальних процесів останніх років належить справі колишнього голови комітету компартії муніципалітету Чунцін, члена Політбюро ЦК КПК Бо Сілая, остаточний вирок у якій поки не оприлюднений. Справа ця звичайно політична, але серед звинувачень фігурує й хабарництво. Примітна ж вона не тільки тим, що Бо був одним з найбільш високопоставлених партійців, вважався претендентом на найвищі посади в державі, а й тим, що вперше в Китаї засідання суду велося відкрито і транслювалося в ЗМІ.

    Далеко не так прозоро пройшло слухання у Пекіні у справі про групове згвалтування. Ця справа стоїть окремо, в ній немає прямих вказівок на корупцію, але резонанс вона отримала високий. На лаві підсудних опинився 17- річний Лі Тяньі, синок одного з генералів, популярного співака патріотичних пісень і декана факультету академії Мистецтв Народно-визвольної армії Китаю Лі Шуанцзян та співачки Ансамблю пісні і танцю НВАК Мен Ге. Всього в справі замішані п’ятеро молодиків, з них четверо – неповнолітні. У четвер суд завершився, і публіка була розчарована тим, що жодної інформації не отримала, оскільки розкриття її «зашкодило б інтересам неповнолітніх». Відомо тільки, що четверо визнані винними, а один, котрий надав сприяння поліції, залишився на волі. Тепер народ міркує – хто це і чи не прихована за таким розвитком чимала сума «гонорару». До слова, це не перша витівка Лі Тяньі – 2 роки тому йому вдалося, завдяки авторитету і зв’язкам батьків, уникнути серйозного покарання за побиття. Підліток провів рік у спеціальному урядовому виправному центрі.

    У п’ятницю в Сіані (північний захід Китаю) почався суд над керівником управління з безпеки на виробництві провінції Шеньсі Ян Даца (до слова, він також входив до складу провінційної комісії КПК з перевірки дисципліни – органу, який і покликаний боротися з будь-якими порушеннями партійної дисципліни). Його звинувачують в отриманні «величезних сум хабарів».

    На цьому ж тижні було оголошено про те, що розслідування розпочато щодо 4 керівників нафтогазового гіганта країни, компанії China National Petroleum Corporation (PetroChina). Їх також викрили в отриманні хабарів та в інших дисциплінарних порушеннях .

    Так що обіцяна новим китайським керівництвом «священна війна» проти корупціонерів набирає обертів. Цікаво, що рикошетом вона вдарила по рестораторам і виробникам деяких видів продукції – дорогої горілки, наприклад, сигарет, або навіть традиційних «місячних пряників» у подарунковому варіанті. Адже всі вони можуть розглядатися як прихований хабар. Днями сама Центральна комісія з перевірки дисципліни КПК видала розпорядження, що забороняє закуповувати подарунки до жовтневих свят – Дня утворення КНР і Свята середини осені .

    Але не треба жаліти китайських чиновників. Без солодкого вони не залишаться. Хтось купить собі пряники на чесно зароблені гроші, а інші все одно знайдуть спосіб уникнути «батога».

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *