Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    МІЖРЕГІОНАЛЬНА СПІВПРАЦЯ УКРАЇНИ І КНР: ЧАС ПАРАДИПЛОМАТІЇ

    2017-11-21

    В рамках ІІ українського форуму Шовкового шляху в Києві, 16 листопада ц.р. відбулося офіційне підписання Меморандумів про співпрацю між Генеральним Секретарем Альянсу міст Шовкового шляху пані У Бісю та головами Сумської державної адміністрації, Херсонської облдержадміністрації, Трускавецької міської ради та Фастівської міськради. Голова організації «Silk Link», під патронатом якої відбулася ця подія, Ірина Никорак наголосила, що співпраця з Китаєм дає можливість областям інтегруватися у світові транспортні шляхи й залучати іноземні інвестиції. ГО «Silk Link» продовжує вибудовувати організаційну структуру для запровадження парадипломатичного, добре функціонуючого єдиного механізму.

    Історія почалась не сьогодні

    Зв’язки між регіонами України і Китайської Народної Республіки і в минулі роки були важливою, динамічною і розгалуженою складовою системи двосторонніх відносин. Їх розвитку сприяли глибокі історичні традиції українсько-китайського співробітництва в різних сферах. В Китаї добре пам’ятають далекі 1950-ті, коли українські спеціалісти допомагали Китаю будувати понад 150 великих підприємств. Китайські фахівці визнають «українське походження» передових на той час авіаційних технологій, технологій тракторобудування та турбінобудування, буряківництва і тваринництва, які були передані Китаю для створення на їх основі власних галузей виробництва.

    З нормалізацією відносин між СРСР та КНР (наприкінці 80-х) ці зв’язки було поновлено. Найбільш активно вони розвивалися між Україною і провінцією Хубей та Києвом і адміністративним центром Хубею – містом Ухань. Урядова делегація України на чолі із заступником голови Ради Міністрів, яка на початку 1990 р. перебувала з візитом у провінції Хубей, власне, і започаткувала подальші міжрегіональні обміни. Ще в першій половині 90-х років було виявлено зацікавленість у співробітництві в таких сферах :

    • торгові операції, переробка давальницької сировини, створення спільних підприємств, залучення технологій;
    • поставки комплектного обладнання для електростанцій, окремих видів хімічного, металургійного, переробного обладнання, створення спільної асоціації з інжинірингу в галузі енергетики і енергетичного машинобудування для проектування і комплектної поставки енергетичного обладнання в інші провінції Китаю і в треті країни; передача технології виробництва тракторів та інших сільгоспмашин;
    • науково-технічне співробітництво в галузі хімії, металургії, геології;
    • селекція високопродуктивних порід свиней і птиці, виробництво мікробіологічних препаратів;
    • проведення спільних виставок, семінарів, симпозіумів;
    • культурні, освітні і спортивні обміни.

    Протягом 1990-х років розширювалася географія міжрегіональних зв’язків між окремими регіонами. У 1993-1998 рр. були започатковані контакти і налагоджене пряме співробітництво: між столицями України і КНР – Києвом і Пекіном (1993), Київською областю і провінцією Хубей (1994), Луганською областю і провінцією Хейлунцзян (1994), Херсонською областю і провінцією Шаньдун (1994), Миколаївською областю і Спеціальною економічною зоною Шаньтоу (1995), Кіровоградською областю та округом Сюйчжоу (1995), Автономною республікою Крим і провінцією Хайнань (1995), Донецькою областю і провінцією Гуандун (1996), Хмельницькою областю і провінцією Хебей (1997), Івано-Франківською областю і провінцією Шаньсі (1998), а також між містами Харків і Тяньцзінь (1993), Одеса та Ціндао (1995), Херсон і Цзінань (1995), Чернігів і Цзибо (1995), Черкаси та Цзілінь (1996), Дніпропетровськ і Сіань (1997), Запоріжжя та Ічан (1997) та ін.

    Починаючи з 1992 р. Китай був нашим найбільшим азіатським партнером у зовнішній торгівлі і одним з найбільших зовнішньоекономічних партнерів взагалі. За даними Держкомстату України, у 1994 р. Китай був другим після Росії торговельним партнером України, а з 1999 р. увійшов до першої трійки зовнішньоторговельних партнерів України, поступаючись лише Росії та США. Водночас, і для Китаю Україна стала одним із найбільших партнерів серед країн Центрально-Східної Європи. За даними китайської статистики, в середині 90-х років товарообіг між обома країнами був більший, ніж товарообіг між Китаєм і Польщею, Румунією, Болгарією, Австрією, Словаччиною і Чехією.

    Розвиток сучасного міжрегіонального співробітництва України і КНР

    Процеси розширення зовнішніх зв’язків характерні як для регіонів України, так і для регіонів Китаю. Економічні чинники, децентралізація, реформа місцевого самоврядування, продовження реформи адміністративно – територіального устрою в Україні, збільшення доходів та місцевих бюджетів і поява нових об’єднаних громад чимдалі сильніше впливатимуть на розвиток парадипломатії України і Китаю.

    Зовнішньоекономічна політика України сьогодні спрямована на формування нового зовнішньоторговельного режиму з подальшою інтеграцією до світового господарства, а створюване правове поле міжрегіонального співробітництва (між регіонами України та іншими країнами або регіонами інших країн) має піднести його на значно вищий рівень і сприяти ефективному розвиткові. Піднебесна також  продовжує активне співробітництво з Україною як на регіональному рівні, так і у рамках реалізації окремих спільних проектів.

    Експертна спільнота відмічає у співпраці на регіональному рівні позитивні зрушення: перехід від декларації намірів до залучення конкретних компаній до опрацювання конкретних інвестиційних проектів. Ця тенденція продовжує підкріплюватися результатами співробітництва у другий половині 2017 року.

    У липні голова Львівської̈ ОДА О.Синютка провів зустріч з китайськими інвесторами у сфері енергетики та представниками ТОВ «Спільне українсько-китайське підприємство «Укрлісхолдінг», ТДВ «Добромильський деревообробний комбінат». Китайські представники повідомили, що підприємство «Shandong Qingneng Power Co., Ltd» планує збудувати у місті Добромиль Старосамбірського району, що на Львівщині, теплову електростанцію, використовуючи ресурс «Укрлісхолдінгу», який спеціалізується на обробці деревини.

    У жовтні голова Львівської ОДА О. Синютка зустрівся із делегацією науковців Інституту Східної Європи, Росії та Центральної Азії Академії суспільних наук КНР. Голова Львівської ОДА ознайомив гостей із досягненнями Львівщини в економічній, освітній, туристично-рекреаційній та суспільно-політичній сферах. Зокрема, докладно зупинились на розвитку альтернативної енергетики та розбудові інфраструктури, а також покращенні логістичних сполучень із Європою завдяки будівництву Бескидського тунелю.

    У вересні керівництво та технічні фахівці китайської Міжнародної інжинірингової компанії CCTEG на чолі з віце-президентом Лю Яцзюнем відвідали м. Сєвєродонецьк. Результатом візиту китайської делегації до Луганської області стало підписання Меморандуму про співпрацю між Луганською облдержадміністрацією та компанією CCTEG.

    Влітку у Лубнах з робочим візитом перебувала делегація Посольства КНР в Україні на чолі з радником з торгово-економічних питань паном Лю Цзюнем. На офіційній зустрічі міський голова О. Грицаєнко запевнив, що Лубни відкриті до нових ділових зв’язків і мають чималий потенціал. В свою чергу, пан Лю Цзюнь розповів, що наразі вони шукають можливості розпочинати проекти з місцевими громадами на рівні органів місцевого самоврядування. Гості ознайомилися з роботою ВП «Лубенський верстатобудівний завод АТ «МОТОР СІЧ», ТДВ «Лічмаш-прилад», ПП «Лубнимаш», оглянула ділянки, що пропонуються для інвестиційних пропозицій.

    У липні відбулась зустріч першого заступника Харківського міського голови І.Терехова та представників міськради з представниками китайської компанії «Huawei». Директор Департаменту корпоративного бізнесу компанії «Huawei» Хе Фан зазначив, що має великий досвід у створенні системи «безпечне місто». У свою чергу І. Терехов виказав зацікавленість міста Харкова у створенні комплексного підходу в системі безпеки міста.

    Наприкінці вересня голова Харківської ОДА Ю. Світлична зустрілася з китайською делегацією, очолюваною Надзвичайним і Повноважним Послом КНР в Україні Ду Веєм. Під час зустрічі керівник області акцентувала увагу на науковому, промисловому і кадровому потенціалі Харківської області. Посол КНР зазначив, що ця зустріч з керівництвом ОДА для нього перша після призначення на посаду. Він також акцентував увагу на міцних зв’язках, які вже встановилися між Харківською областю і Китаєм. «Саме в Харківській області працювали багато наших співвітчизників, студенти, підприємці, в місті є китайська діаспора.

    У 2015 р. Харків встановив партнерські відносини з провінцією Хейлунцзян. Наша делегація складається з 20 представників кращих китайських підприємств, які охоплюють широку сферу, зокрема енергетику, транспорт, сільське господарство, інформаційні технології», – зазначив посол. Під час зустрічі готовність до співпраці і реалізації нових проектів висловили представники китайського бізнесу в сфері комунікацій.

    У серпні комунальне підприємство «Агентство розвитку Дніпра» повідомило, що китайські інвестори розглядають можливість вкладень в масштабні інфраструктурні проекти. За словами директора агентства В. Панченка, об’єктами інвестиційної діяльності можуть стати дороги, аеропорт, канатне метро й індустріальний парк. Місто відвідала офіційна китайська делегація: координатор AVIC International Holding Corporation в Центральній Азії і Східній Європі Син Мен, і екс-прем’єр-міністр Вірменії, а також – офіційний представник AVIC в Україні Грант Багратян.

    Китай демонструє інтерес до Дніпропетровської області України. За словами генерального секретаря Китайської асоціації з розвитку підприємництва за кордоном Хе Чженьвея, Китай зацікавлений у налагодженні більш глибоких зв’язків з Дніпропетровщиною в економічній сфері. Водночас він визнав важливість регіону, що, як і вся Україна, знаходиться на маршруті «Поясу і шляху». Сьогодні близько 40% загальноукраїнського експорту до КНР приходиться саме на Дніпропетровську область. Насамперед, це продукти агропромислового та гірничодобувного комплексів. Загалом, за результатами 2016 року, обсяг товарообігу Дніпропетровщини з Китаєм склав більше 1 млрд дол. США.

    В листопаді ц.р. представники «Агентства розвитку Дніпра» і делегація бізнес – кіл КНР обговорили наповнення індустріального парку на Слобожанському проспекті в Дніпрі. За словами директора Агентства розвитку Дніпра В. Панченка, під час зустрічі члени делегації з КНР зацікавилися можливою співпрацею й в інших проектах будівництва спеціалізованих індустріальних парків на території Дніпра. Адже обраний майданчик на Слобожанському проспекті – тільки один з дев’яти, де існують економічно обґрунтовані передумови для розвитку, які вивчалися в агентстві.

    Делегація з Китаю також цікавилася участю в спільних проектах у сфері інноваційних агротехнологій. Всі напрацьовані домовленості планують незабаром зафіксувати в двосторонньому меморандумі, де буде окреслена дорожня карта спільних дій. Гості з Піднебесної представили найбільше місто і головний промисловий центр країни – Шеньян. Голова адміністративного комітету Шеньян, керівник міжнародного парку для розвитку галузей Хунань Чжоу Цянцян зазначив, що запорукою успіху дорожньої карти є підтримка з боку дніпровської місцевої влади.

    В серпні ц.р. директор департаменту економічного розвитку, торгівлі та міжнародного співробітництва Житомирської ОДА О. Шатило і директор Агенції регіонального розвитку області А.Сачук провели зустріч з представниками китайської логістичної компанії з метою ознайомлення представників компанії з найбільшими виробниками продовольчих товарів області, зокрема, масло-молочної та м’ясної продукції, а також з логістичною мережею Житомирщини. Представники компанії повідомили, що спочатку підприємства Житомирщини спробують відправити свою продукцію залізничним транспортом до Китаю. Якщо експортно-імпортні відносини матимуть успіх, інвестори розглянуть можливість створення в області логістичного центру.

    1 вересня до Житомира з офіційним візитом прибула делегація міста Дачжоу на чолі з мером Гуо Хенсяо. Під час зустрічі сторони обговорили підписання Меморандуму про дружбу та подальшу співпрацю. Міський голова С. Сухомлин зазначив, що співпраця між двома містами є надзвичайно важливою. Він впевнений, що налагодження партнерських стосунків між Житомиром та Дачжоу й закріплення цих намірів Меморандумом про дружбу та співпрацю сприятиме розвитку Житомира та Дачжоу у сферах економіки, торгівлі, культури, освіти, місцевого самоврядування та залучення інвестиції.

    Також 1 вересня відбулася зустріч голови Житомирської ОДА Ігоря Гундича з делегацією міста Дачжоу. Під час зустрічі І. Гундич розповів про пошуки інвесторів для будівництва заводу з виготовлення олії, оскільки на Житомирщині щороку вирощують понад 200 тисяч тонн насіння соняшника, але заводу з його переробки в області немає. Гоу Хенсяо зазначив, що у них є фінанси та технічні і персональні можливості, тому вони зараз шукають сфери інвестування.

    За повідомленням радника голови Сумської ОДА О. Лаврика, китайська компанія Henan Shaolin Bus Co. Ltd готова побудувати завод в Сумах з великовузлового складання автобусів «Shaolin». Чиновник в серпні перебував з робочим візитом в КНР на запрошення народного уряду міського округу Сіньсян провінції Хенань.

    У серпні до Ірпеня завітала делегація з міста Лайву  на чолі з міським головою паном Ван Ляном. У складі делегації посадовці, що відповідають за розвиток міжнародних відносин, встановлення економічних та торговельних зв’язків, а також керівники високотехнологічної промислової зони міста Лайву. Гості зустрілися заступником Ірпінського міського голови Н. Семко, керуючим справами виконавчого комітету Ірпінської міської ради Д. Негрешею та фахівцями відділу інвестицій та соціально-економічного розвитку. Учасники делегації з Лайву планують налагоджувати співпрацю з українськими містами у сфері економіки та торгівлі і готові інвестувати у цікаві ідеї.

    Голова Херсонської ОДА у вересні обговорив з китайською делегацією можливості проектування та будівництва сміттєпереробних заводів у Херсонській області. До складу делегації з Китаю увійшли представники компаній «China Western Power Industrial Co., Ltd» та «Green Bond (HK) Investment Co., Ltd». Китайська сторона презентувала проект будівництва сміттєпереробного заводу у місті Олешкі, який буде утилізувати сміття без попереднього сортування.

    У період з 31 жовтня по 3 листопада 2017 р. відбувся візит делегації українських науковців на чолі з віце-президентом Національної академії наук України академіком А.Г. Загороднім до провінції Шаньдун з метою участі у Першій українсько-китайській науково-інноваційній конференції. У рамках візиту українські спеціалісти відвідали міста Яньтай, Цінчжоу, Дунін, Цзибо і Цзінань, ознайомились з роботою високотехнологічних підприємств та провели переговори з віце-губернатором уряду Шаньдун Ван Шуцзянем і керівництвом низки муніципальних урядів щодо розширення взаємовигідної науково-технічної співпраці.

    9 листопада в Київському національному університеті ім. Т.Шевченка відбувся студентський ярмарок вакансій, організований Управлінням трудових ресурсів і соціального забезпечення міста Циндао (пров. Шаньдун), важливого економічного, промислового і туристичного центру КНР. За словами заступника голови оргвідділу міськкому КПК Циндао У Сюесінь, Україна – це країна, багата талантами. Крім того, вже багато років сюди приїжджають вчитися кращі представники китайської молоді. У Сюесінь зазначив, що Україна відіграє важливу роль в реалізації ініціативи «Один пояс, один шлях», а це ще один значущий чинник, що підштовхнув владу Циндао до активізації двосторонньої співпраці. Офіційна частина ярмарку завершилася церемонією підписання рамкової угоди про залучення висококваліфікованих кадрів між Канцелярією керівної групи з кадрової роботи Циндао та Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій Національної академії наук України.

    Нещодавно Київська міська державна адміністрація домовилася з китайською компанією China Railway International Group (CRIG) про будівництво Подольско-Вигуровської лінії метрополітену в напрямку жилого масиву Вигуровщина-Троещина. Відповідний договір підписали міський голова Києва, голова КГГА Віталій Кличко та представники Китайської консорціуми, в яку входять компанії China Railway International Group і China Pacific Construction Group.

    Можливості китайських партнерів щодо налагодження співпраці з українськими компаніями презентували під час робочої зустрічі з представниками китайської делегації міста Ляочен, провінції Шаньдун Китайської Народної Республіки, що відбулася у листопаді в Торгово-промисловій палаті України за ініціативи Комітету по державно-приватному партнерству при ТПП України. За підсумками переговорів сторони підписали Угоду про торговельно-економічне співробітництво між Торгово-промисловою палатою України та Торговою радою міста Ляочен провінції Шаньдун, Китайської Народної Республіки.

    Українська сторона презентувала китайським колегам дослідження Інституту економіки і прогнозування на тему «Промисловий сектор України – вектори розвитку та кооперації». Всього українською стороною запропоновано п’ять проектів, до чотирьох з яких представники Муніципального народного уряду та Торгової ради міста Ляочен висловили зацікавленість та провели зустрічі B2B. Сторони домовились щодо формування двох робочих груп для опрацювання пропозицій та подальшої співпраці з аграрно-переробного та промислового напряму.

    Торговельно-економічне співробітництво між регіонами України і Китаю – це важливий напрям зовнішньоекономічної діяльності нашої держави. Тому надзвичайно важливо якомога активніше виявляти і використовувати резерви парадипломатичного співробітництва, удосконалювати механізми співпраці між регіонами України і Китаю та запроваджувати сучасні форми взаємодії.

    “ТЯНЬСЯ ЛІНК”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *