Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Глава китайської CNBM New Energy Engineering: “Канібалізм” в енергетичному секторі проблеми не вирішить

    2016-11-11

    Ексклюзивне інтерв’ю генерального директора CNBM New Energy Engineering Co., Ltd (входить в CNBM Group Corporation) Юнчжи Чена.

    — 3 листопада Ви планували виступати на Енергетичному дні в Києві. Однак безпосередньо перед доповіддю Ваш представник заявив, що виступ скасовується, і демонстративно покинув залу. За Вашими словами, причиною цього став результат останнього засідання комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу. Що сталося на комітеті, що викликало таку реакцію, адже традиційно китайський бізнес вважається дуже врівноваженим?

    — На комітеті 2 листопада розглядався законопроект № 5129, який стосується зниження тарифу для вже введених в експлуатацію великих сонячних електростанцій потужністю більше 10 МВт на весь термін дії стимулюючого тарифу – до 2030 року. Подібні законопроекти з’являються з регулярною періодичністю, і ми хотіли зрозуміти, що відбувається, так як володіємо рядом подібних об’єктів в Україні. При цьому іншим електростанціям, яким встановлено такий же тариф, як у нас, знижувати не планують.

    Ми офіційно звернулися до авторів законопроекту з проханням про зустріч до засідання комітету, проте депутати не знайшли часу зустрітися, щоб ми змогли надати всю запитувану ними інформацію, хоча ми до них неодноразово зверталися. Тому ми планували пояснити все депутатам на самому засіданні.

    Але на засіданні цього комітету ми переконалися в політичному підґрунті подібних законопроектів. Нам не дали можливості висловити свою думку і показати всі необхідні розрахунки. І хоч ми завчасно надали всі докази нашої власності на активи (ця інформація є в відкритих реєстрах юридичних осіб і додатково підтверджується висновком незалежних юридичних радників), від депутатів – авторів законопроекту і учасників засідання – неодноразово звучали некоректні твердження по власності, дивні політичні звинувачення і помилкові економічні показники.

    Структура власності? Ми є власниками – ми отримали дозвіл всіх регуляторів КНР і України, включаючи дозвіл Антимонопольного комітету. Інформація про те, що ми є акціонерами, доступна у відкритих реєстрах.

    Зв’язки з олігархами? Ми державна компанія і відповідаємо за державні інвестиції, і ми не працюємо з окремими особами, тим більше з олігархами – тільки з компаніями, які пройшли всі процедури схвалення всередині нашої групи.

    Неринкові ставки по кредитах? Ми ніколи не залучали кошти в банках, в тому числі в українських, за неринковими ставками. Я відповідально заявляю про виконання всіх зобов’язань перед українськими банками в рамках обслуговування взятих кредитів, в тому числі перед державним Ощадбанком.

    Завищений спочатку тариф? Тариф гарантував прийнятну для інвесторів окупність при тих цінах на обладнання, які були на момент будівництва. У 2011-2012 рр. собівартість обладнання була в три рази більше, ніж зараз. Тому оцінювати собівартість п’ять років тому виходячи з їх поточної ринкової ціни абсолютно некоректно.

    Але автори законопроекту ввели в оману своїх колег і громадськість щодо власників і фінансових показників, і в результаті на даному комітеті по законопроекту №5129 було прийнято свідомо дискримінаційне рішення. Без врахування нашої позиції – позиції іноземних інвесторів і власників електростанцій.

    Звичайно ж, після всіх цих подій робити доповідь про інвестиційну привабливість енергетичної галузі України та про наші подальші плани у вашій країні не мав сенсу.

    — Давайте повернемося до питання власності. У рішенні АМКУ в якості власника активів вказана компанія CNBM International Energy Pte. Ltd в Сінгапурі. Ви говорите, що власником є ​​китайська компанія CNBM. Хто ж в результаті кінцевий бенефіціар?

    — Кінцевим власником наших активів в Україні – 10 сонячних електростанцій – є CNBM. Однак з метою максимального захисту наших інвестицій активами володіє структура, що входить в групу CNBM в Сінгапурі, – це 100% -ва дочірня компанія CNBM.

    Звертаю окрему увагу, що відповідний юридичний висновок було підготовлено незалежними юристами та надано до комітету на засідання. Але депутати чомусь не звернули на це увагу.

    — Днями з’явилася новина, що ви купили одну з компаній “Актив Солар” – “Нептун Солар”? За скільки придбали і що з іншими СЕС “Актив Солар”, на які претендує CNBM?

    — CNBM є акціонером не тільки цієї компанії – ми вже є власником десяти сонячних електростанцій. Днями лише була дооформлена остання з них – “Нептун Солар”, про яку ви запитуєте. Права на всі інші дев’ять станцій були оформлені раніше. На жаль, процес оформлення з певних причин зайняв майже два роки.

    Ми працюємо на енергетичному ринку України ще з 2011 року. Протягом 2012-2013 рр. перед нами утворилася багатомільйонна заборгованість. Потім в Україні настала криза, галузь фактично зупинилася, і проблема залишилася невирішеною. В результаті проблему неоплаченої заборгованості вдалося вирішити лише в 2014 році, і станції були передані в рахунок погашення боргу.

    В цілому нами було вкладено близько $ 1 млрд у вигляді інвестицій і фінансування, в тому числі у вигляді товарних кредитів. Більш EUR168 млн були конвертовані в капітал 10 сонячних електростанцій. Придбання контролю над зазначеними активами було здійснено в обмін на погашення безповоротної і безгарантійної заборгованості на цю суму за товарними операціями з постачання обладнання. Нам довелося юридичним шляхом захищати наші інтереси і в результаті ми забрали ці станції в рахунок погашення боргів.

    — Чому ви говорите про дискримінацію? Наскільки мені відомо, тарифи на ринках “зеленої” енергетики змінювалися в деяких країнах, і ніхто не говорив про дискримінацію?

    — Ми говоримо про різні речі – тарифи зменшувалися в багатьох країнах, навіть в країнах – світових лідерах в “зеленій” енергетиці. Однак, з одного боку, про таке зниження інвесторам було відомо заздалегідь і, отже, вони могли планувати свою діяльність. І, з іншого боку, тарифи не знижували для вже побудованих об’єктів, тобто ретроспективно.

    Щодо дискримінації приведу ще один приклад. В кінці 2014-го – на початку 2015 рр. “Зелений” тариф не переглядали до курсу євро, який суттєво змінився. Дії, а вірніше бездіяльність НКРЕКУ – грубе порушення законодавства. Пізніше НКРЕКУ прийняла рішення компенсувати недоотримані кошти виробникам ВДЕ (відновлюваних джерел енергії – ІФ), але з якихось причин наші об’єкти в цей список не включили. На наші запити відповідей по суті не було. Можна припустити, що список формувався непрозоро і вибірково. Наші компанії подали до судів і виграли їх – однак ситуація так і не вирішена. Компенсацію за неперегляд до курсу євро, на відміну від всіх інших виробників ВДЕ, наші об’єкти так і не отримали, про що можна переконатися з рішень НКРЕКУ.

    — Чому, на ваш погляд, існує таке вибіркове ставлення до китайських інвестицій? Багато хто говорить, що великі сонячні станції – це інтерес братів Клюєвих. Що ви можете сказати про це?

    — Щодо цього питання я хочу підкреслити, що компанія CNBM представляє інтерес виключно китайської державної компанії, а не якоїсь іншої приватної особи. Багато спеціально вводять в оману громадську думку, їм вигідно не помічати юридичного факту і поливати нас брудом. Але ці всілякі версії необгрунтовані. Український регулятор не дав би дозволу на передачу цих станцій, якби існувало таке серйозне питання, яке ви згадали. Фактом є те, що за останні роки ми, розраховуючи на стабільну інвестиційну політику України, надали величезні суми кредитів для будівництва даних сонячних станцій. Однак ці кредити стали безповоротними після кризи в Україні. У цій ситуації ми законним і юридичним шляхом забрали дані сонячні станції в якості погашення неповоротних кредитів. У цьому процесі ми отримали всі дозволи, без яких не змогли б стати законним власником цих станцій. Інформація про нас, як власників, відкрита на сайтах реєстрів юридичних осіб України в інтернеті.

    Ми розуміємо, як працює енергоринок України, і те, що його гравці знаходяться в жорсткій боротьбі за ту частину коштів, яка там присутня, і за виплати. Перебуваючи в цій боротьбі, деяким учасникам здається, що проблема може вирішитися за рахунок інших. У цьому конкретному випадку – за рахунок нас.

    Наведу простий приклад: в минулому році, коли тариф був незаконним чином знижений тільки нашим компаніям, це пояснювалося необхідністю зниження навантаження на ринок, щоб уникнути зростання тарифів і так далі. І що змінилося за півтора року? Ми недоотримали гроші – гроші залишилися в ринку. Однак тарифи не тільки не знизилися, а суттєво зросли. Тобто кошти були перерозподілені між іншими гравцями. Все дуже просто.

    Ми бачимо, що використовуються всілякі аргументи про політичну складову бізнесу тільки для того, щоб знизити тарифи для нас, а для проектів окремих українських бізнесменів залишити незмінними, а також, щоб перерозподілити кошти між собою. Як можна змінювати величину тарифу для одних, але залишати її колишньої для інших? Як можна розраховувати на інтерес інвесторів зі списку Fortune, якщо в Україні продовжують лобіюватися тільки інтереси місцевих бізнес-структур, які мають лобі у владі.

    “Канібалізм” в енергетичному секторі проблеми не вирішить, вирішить прихід великих інвесторів, які володіють технологіями і фінансовими ресурсами, а також прозорі умови для бізнесу.

    — Ваші подальші дії? Чи розглядаєте ви можливість звернення в суди, в тому числі, міжнародні?

    — Різке зменшення “зеленого” тарифу призводить до істотного зниження дохідної частини наших активів і призведе до невиконання фінансових зобов’язань, в першу чергу перед банками.

    В результаті зниження тарифу ми недоотримуємо дохід. При цьому ми повинні погашати кредити банкам, одним з яких є Ощадний банк України. Жодного євро дивідендів за ці роки не було заплачено, все йшло на оплату кредитів банкам, обслуговування електростанцій і обов’язкові податкові платежі.

    CNBM – не приватне, а китайська державна компанія, і ми не можемо терпіти таке ставлення до державних інвестицій. Ми залишаємо за собою права і всі способи для захисту китайських державних інвестицій, не виключається і подача позовів до міжнародних судів і рішення через дипломатичні канали.

    Довідка про компанію:

    Китайська національна група корпорацій за будівельними матеріалами (СNBM) – одна з найбільших державних корпорацій КНР, була створена в 1984 році і знаходиться під безпосереднім контролем Комітету з контролю і управління державним майном при Держраді Китаю. CNBM входить в топ-500 найбільших компаній світу рейтингу Fortune Global з річним доходом понад $ 31,71 млрд.

    Група є найбільшим в світі виробником цементу, гіпсокартону та скловолокна а також одним зі світових лідерів з виробництва устаткування для поновлюваної енергетики – сонячних батарей і вітряних лопатей. У бізнес групи входить також торгівля вугіллям, сталлю, продуктами лісу, будівельним обладнанням, верстатами, мінеральними продуктами і ін.

    Підрозділ CNBM International Corporation є міжнародною торговою платформою корпорації CNBM, яка з 2004 року збільшує обсяги торгівлі будівельними матеріалами, об’єднуючи виробників будівельних матеріалів з партнерами більш ніж з 120 країн світу. Згідно зростаючих потреб бізнесу CNBM International запустила електронну бізнес-платформу Okorder.com.

    “Інтерфакс-Україна”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *