Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Чи зможе Китай врятувати експорт України та її економіку?

    2015-10-21

    Останнім часом часто говорять про зростання торгівлі України з Китаєм. І дійсно, в умовах, коли експорт України падає, торгівля з Китаєм набирає обертів, і можна вже починати радіти. Ринок Китаю – величезний. Попит на товари великий. Це найкраща реклама для будь-якого експортера. Може бути, торгівля з Китаєм, це наше майбутнє? Або хоча б можливість компенсувати втрату ринку Росії.

    Згідно з офіційними даними за вісім місяців 2015 року Україна продала в Китай товарів на суму 1,86 млрд. дол., що на 2% більше, ніж за аналогічний період 2013 року. Хоча зростання невелике, але зростання, а не падіння, як це відбувається з продажами на ринки ЄС і Росії.

    В основному зростання експорту України до Китаю відбувся за рахунок експорту зерна, який Україна поставляє по форварду, укладеним ще в 2013 році, але реальні поставки почалися тільки в 2014 році, а вже в 2015 році Китай став найбільшим покупцем українського зерна. Близько 700 млн. дол. Україна заробила від продажу зерна Китаю.

    Окрім продажу зерна Україна активно продає в Китай соняшникову олію. За вісім місяців 2015  року Китай купив в України соняшникової олії на суму майже 330 млн. дол., що на 20% більше, ніж в 2013 році. Як відомо, Україна один з лідерів світових виробників соняшникової олії, і для неї нарощування продажів цієї продукції в Китай дійсно успіх. Ринок Китаю може багато споживати цієї продукції, тим більше що це популярний продукт в Китаї. У цьому напрямку українським експортерам потрібно ще більше нарощувати продажі. Для України соняшникова олія повинна стати тим, що для Росії нафта. Їсти всі хочуть, і Україна може нагодувати багатьох. Були ще ідеї поставки в Китай м’яса птиці, молочної продукції і готових кондитерських виробів. І вже є поставки, але поки мізерні. Суми таких поставок не перевищують десяток тисяч доларів. Це, швидше, перевірка ринку, ніж реальне його захоплення.

    Третім за важливістю експортним товаром в Китай залишається залізна руда. У 2013 році залізна руда становила близько 65% усього українського експорту в Китай, а зараз тільки 38%. І зменшилася не тільки частка, але і сума експортної виручки. За вісім місяців 2015 року Україна заробила на експорті залізної руди в Китай близько 700 млн. дол., Це на 41% менше, ніж в 2013 році. Україна намагається продавати в Китай ще метал і готову продукцію машинобудування, але поки виходить слабо. Є невеликі успіхи, але, в цілому, обсяги продажів у Китай цієї продукції дуже поступаються за обсягами продажу зерна і руди. Сировина – ось, що найкраще купує в Україні Китай. І це факт.

    У той же час найбільше Китай продає в Україні продукцію машинобудування. Але криза зробила свою справу, і обсяги імпорту китайської продукції машинобудування, а це, насамперед, побутова техніка та автотранспорт, істотно впали в 2015 році в порівнянні з 2013 роком. З новим курсом гривні навіть китайська техніка дуже дорога для простого українця.

    Упав не тільки імпорт китайської техніки, але також істотно впав та імпорт одягу та взуття з Китаю. Так, за вісім місяців 2015 було імпортовано з Китаю взуття всього на суму близько 106 млн. Дол., Що на 79% менше, ніж в 2013 році. Навіть іграшок купили на 55% менше в 2015 в порівнянні з 2013 роком.

    Ось така вийшла в України торгівля з Китаєм. Безсумнівно, для України ринок Китаю вигідний і цікавий, але не варто забувати, що тут Україна може грати і вигравати тільки за рахунок поставок сировини. Саме кукурудзою і залізною рудою Україна буде ще довго залучати Китай. Потрібно цим скористатися.

    «Кореспондент»

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *