Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Новини / Загальні новини

    АРБУЗОВ У КИТАЇ: ВІД КРЕДИТІВ ДО ІНВЕСТИЦІЙ

    2013-09-30

    Джерело: УКРІНФОРМ
    Автор: Ольга Танасійчук

    Друге засідання міжурядової українсько-китайської комісії зі співпраці у Пекіні цього тижня, як і загалом візит до Китаю першого віце-прем’єра Сергія Арбузова 23-27 вересня, привернув пильну увагу міжнародного співтовариства.

    Такий інтерес був викликаний низкою причин. По-перше, це приїзд одного з керівників уряду напередодні запланованого візиту до КНР Президента України. Тому важливо було почути те, про які напрями співпраці домовилися сторони, і що з цього може бути зафіксовано у рамках візиту на найвищому рівні.

    По-друге небувалий ажіотаж викликала поява цими днями повідомлення у ЗМІ про нібито купівлю Китаєм у України 3 млн га землі. До того ж тема двосторонньої сільськогосподарської співпраці останнім часом взагалі широко обговорюється на різних рівнях. Саме цей напрям, напевно, вийшов на “передові рубежі” у відносинах між країнами з точки зору масштабності планованих проектів і коштів, передбачених для цього.

    Проте повідомлення про “продаж” ледь не 5% всієї української території китайській компанії виявилося, м’яко кажучи, перебільшеним. Однак і той проект, який його “фігуранти” – китайська компанія Xinjiang Production and Construction Corps і українська KSG Agro – мають намір здійснити, пересічним не назвеш. Він передбачає відновлення системи зрошування спочатку на 3 тис. га з подальшим збільшенням площі. У перспективі є плани, вже на державному рівні, поновлення штучного зрошування у трьох великих регіонах країни, і китайці готові надавати під це як кредити, так і інвестиції.

    Саме про кредити та інвестиції йшлося на зустрічі Арбузова, чиновників і керівників великих підприємств, які супроводжували його, з керівниками великих китайських компаній, що відбулася у Пекіні. Частина з них уже співпрацює з нашою країною, інша дуже пильно придивляється до такої можливості.

    Кредити нам, звісно, потрібні, але ще більше ми очікуємо інвестицій, повноцінної кооперації, заявив перший віце-прем’єр. “Для нас принципово важливо, щоб китайський бізнес не обмежувався кредитними угодами, а інвестував у нашу економіку, входив у статутні капітали, створював додаткову вартість – ставав партнером нашого бізнесу”, – закликав Арбузов.

    Він висловив упевненість, що коли підуть інвестиції (поки що обсяг їх із Китаю не досягає і 1% у загальному обсязі інокапіталів, залучених нашою державою), можна буде відразу очікувати віддачу у вигляді збільшення товарообігу і, більше того, вирівнювання торгового балансу, який сьогодні перекошений у бік імпорту з Китаю. “У період трансформації економіки, що відбувається у нас, абсолютно всі напрями можуть бути цікаві нашим китайським партнерам; особливо агропромисловий комплекс, військово-промисловий комплекс, космічна галузь і енергетика. Це, мабуть, найбільш перспективні галузі для спільних, стратегічних проектів як для нас, так і для Китаю”, – заявив перший віце-прем’єр в інтерв’ю.

    На даному ж етапі саме банківський капітал найбільш активний на українському ринку. Це підтверджують і слова його колеги, голови комісії з китайської сторони, заступника прем’єра Держради Ма Кая, який повідомив, що між Китаєм і Україною підписано кредитних угод на загальну суму 7,1 млрд дол. (йдеться, звісно, ж про китайські гроші).

    Важливо зазначити, що під ці кошти Пекін вимагає від Києва держгарантії і отримав їх. Однак наш уряд, звісно ж, хотів би мати дещо інші форми співпраці. У розмові з кореспондентом Укрінформу Сергій Арбузов заявив, що “в України з китайськими банками уже є рівень відносин, який не вимагає державних гарантій”. З деякими банками вже обговорюються інші форми спільної роботи.

    Загалом, у рамках поїздки делегація зустрілася з керівництвом найбільшого у КНР Промислово-комерційного банку Китаю (ICBC), ще одного, який входить до “великої четвірки” найбільших державних банків КНР Китайського банку розвитку (його капітали вже зайшли в Україну), а також Експортно-Імпортного банку, який також уже кредитує проекти у нашій країні. Уряд обіцяє всіляку підтримку китайському капіталу і бізнесу, який зайде в Україну.

    Відповідаючи на запитання про те, чи передбачає хоча б один зі спільних проектів, що вже реалізуються або розглядаються на найближчий час, залучення китайської робочої сили, Сергій Арбузов підкреслив, що “питання про залучення китайської робочої сили не стоїть; йдеться про традиційні відносини: позичальник-банк”.

    Крім головування разом з Ма Каєм на засіданні комісії, Сергій Арбузов зустрівся під час візиту також із членом Постійного комітету Політбюро ЦК КПК Лю Юньшанем і з ще одним заступником прем’єра Держради КНР, Ван Яном. З ними він обговорив питання як економічного характеру, так і політичних взаємовідносин між стратегічними партнерами.

    Головний же “міжнародний меседж” перший віце-прем’єр сформулював, виступаючи в Сіані на Євразійському економічному форумі. “Місія України в тому, щоб об’єднувати Схід і Захід, а не роз’єднувати їх, тому ми проводимо збалансовану зовнішню політику щодо Росії з одного боку, і Європейського Союзу – з іншого… Весь дух України спрямований на те, щоб реалізація нашої європейської долі не призвела до напруження у відносинах з Росією і Сходом. Це – принципова лінія”, -заявив заступник глави уряду.

    Теза виявилася гармонійною для форуму, в якому взяли участь представники як Європи, так і Азії, і прозвучав у “чутливий” час. Акцентував Арбузов увагу і на тому, що Україна хотіла б отримати статус партнера по діалогу в Шанхайській організації співпраці (ШОС була основним організатором форуму). Дружба з групою, що об’єднує Китай, Росію, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан і Узбекистан, нехай навіть не в повномасштабному форматі, безсумнівно, не зашкодить Києву.

    Арбузов, їдучи з Пекіна, пообіцяв приїхати наступного року, щоб особисто простежити за тим, як виконуються домовленості, досягнуті сторонами під час засідання міжурядової комісії і за її межами.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *