Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    У 2011 році китайського імпорту може стати значно більше

    2011-06-24

    Джерело: газета “Дело”

    Президент Віктор Янукович заявив, що цього року товарообіг між Китаєм і Україною може досягти $ 10 млрд. «Дело» вирішило проаналізувати, які товари України експортує в Піднебесну, і які китайські товари завозяться на наш ринок

    У 2010 році, згідно з даними Держкомстату, товарообіг між Україною та Китаєм становив $ 6,1 млрд. Причому китайських товарів в Україну було ввезено на суму, яка в 3,6 рази перевищувала суму товарів вивезених з нашої країни в Китай: $ 4,7 млрд. проти $ 1,3 млрд. Але це не найбільший розрив показників експорту-імпорту між країнами за останні 5 років. Приміром, в 2008 році китайці експортували в нашу країну товарів на $ 5,6 млрд., що більш ніж в 10 разів перевищувало суму нашого експорту в Китай. Тоді негативне сальдо перевищувало $ 5 млрд. І це не враховуючи сірий імпорт китайської продукції, які, на думку деяких експертів, значно перевищує офіційні дані.

    Цього року ситуація з товарообігом між країнами поки що відповідає показникам минулого року. Станом на січень-квітень поточного року товарообіг між Китаєм та Україною склав $ 2,2 млрд. при негативному сальдо – $ 1,08 млрд. Але враховуючи заяви керівників нашої країни під час візиту в Україну голови Китайської народної республіки Ху Цзіньтао, найближчим часом товарообіг між країнами може збільшитися до S10 млрд. Правда, як показує практика попередніх років, ймовірно, за рахунок імпорту товарів з Китаю.

    Машинобудування проти текстилю

    Аналізуючи структуру імпорту-експорту між Китаєм і України, ми прийшли до висновку, що китайці в основному купують нашу сировину і складну, високотехнологічну продукцію. У той же час Україна наповнюють дрібні дешеві і не завжди якісні китайські товари. Зокрема самі затребувані у китайців українські товари – турбореактивні, турбогвинтові та інші газотурбінні двигуни (згідно з даними Держкомстату в 2010 році в Китай експортовано цієї продукції на $ 81,7 млн. – ред. «Дело»), гідравлічні турбіни і додаткове обладнання до них. Затребувані в Китаї залізні і титанові руди, напівфабрикати з вуглецевої сталі. Не проти китайці купувати в України необроблені лісоматеріали ($ 10,2 млн.), нафталін та фенол ($ 3,3 млн.), а також соняшникова олія ($ 3,1 млн.).

    Перелік китайських товарів, затребуваних в Україну, набагато ширше вітчизняної продукції, імпортованої Китаєм. Ми закуповуємо в наших азіатських товаришів не тільки товари галузей, в яких нам фізично складно конкурувати, а й навіть ту продукцію, до виробництва якої у нас склалася історична схильність. Зокрема ми ввозимо з Китаю, крім товарів широкого споживання, неекзотичні продукти харчування – яблука і груші, часник, полуницю і суницю, консервовані томати та інші консервовані овочі та фрукти. Цими продуктами Україну могла б забезпечувати себе самостійно. Користувалися попитом в українців і інші китайські продукти харчування. Майже на $ 10 млн. українці купили філе мороженої риби, на $ 5,9 млн. – креветок, на $ 2,8 млн. – молюсків, на $ 11,7 млн. – чаю, на $ 15,6 млн. – тютюну.

    Традиційного підвищений попит – у продукції текстильної промисловості Китаю. У 2010 році в Україну завезли нічних сорочок, халатів, нижньої білизни, бюстгальтерів на $ 40 млн.; светрів, жилетів, джемперів – на $ 69 млн.; костюмів, піджаків, брюк, штанів – на $ 91 млн.; колготок, гольфів, шкарпеток – на $ 76 млн.; взуття – взагалі на $ 360 млн. Не поступалася текстилю продукція зі шкіри. На $ 72,8 млн. було імпортовано за минулий рік китайських шкіряних валіз, гаманців, сумок, чохлів та футлярів.

    Популярною продукцією з Китаю залишаються товари з полімерних матеріалів, пластмаси та гуми. Тільки поліефірів і епоксидних смол в Україну ввезено на $ 124,9 млн. Автомобільних шин і покришок – на $ 33,1 млн. З Китаю багато возять і готової продукції з металу. Торік України купила металевих дверей, вікон і рам на $ 45,8 млн.; гвинтів, гайок, болтів і заклепок – на $ 38,2 млн.; кухонного посуду – на $ 19,4 млн.

    Як і раніше популярні в Україну китайські побутові прилади. У 2010 році до нас було завезено комп’ютерного та офісного обладнання на $ 76,7 млн., опалювальних приладів та приладів для нагрівання води – на $ 83,3 млн., пральних машин – на $ 53,4 млн., кондиціонерів і вентиляторів – на $ 30 млн ., кухонних приладів – на $ 34,4 млн. Також в Україну ввозиться дуже багато китайських іграшок ($ 82,4 млн.), з яких тільки ляльок на $ 9,2 млн. Високий попит зберігається на китайське освітлювальне обладнання ($ 44,2 млн. ) і меблі ($ 37,6 млн).

    Обопільний інтерес

    Втім, якщо навіть Китай значно збільшить свій експорт в нашу країну, України від активізації співпраці отримає свої вигоди.

    Результатом візиту китайської делегації в Україну стало підписання угод і контрактів на загальну суму близько $ 3,5 млрд. Такі дані журналістам озвучив президент України Віктор Янукович. Китай готовий інвестувати агропромисловий комплекс, зокрема, у будівництво молочної товарної ферми на 3,3 тис. голів дійного стада в Чернігівській області, а також у проект будівництва свинокомплексу із замкнутим циклом виробництва потужністю 24 тис. голів на рік. Крім того, китайські партнери готові вкласти свої кошти в будівництво сонячних електростанцій загальною встановленою потужністю до 300 МВт на півдні Україні і в будівництво гідроелектростанцій в Україну, взяти участь в будівництві парогазової електростанції в Криму та реконструкції заводу калійних добрив «Оріана» в Калуші, модернізувати вугільну шахту імені Мельникова в Лисичанську (Луганська область). До того ж була досягнута домовленість про надання Китаєм кредиту в розмірі $ 372 млн. для будівництва залізничної гілки між Києвом і аеропортом «Бориспіль» (проект «Повітряний експрес» – ред. «Дело»).

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *