Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Новини / Загальні новини

    Сьогодні розпочинається Новий рік за китайським місячним календарем – рік Вогняної Мавпи

    2016-02-08

    Новий рік у Китаї – найочікуваніше, найбажаніше, найяскравіше і найдовше свято, яке триває 15 днів і завершується святом Червоних Ліхтарів. Як і будь-який інший Новий рік, китайський також має масу традицій. Святкують його понад дві тисячі років, тобто він є одним із найдавніших свят, «найстарішим» Новим роком в історії людства. Крім того, відзначають його ні багато, ні мало, понад мільярд людей на планеті. Крім китайців – представники тибетської, монгольської, корейської, в’єтнамської та інших споріднених культур. У самому Китаї це довгоочікуване свято після року напруженої праці, навчання і клопотів, гарна нагода зібратися всією сім’єю за одним столом. Існує навіть спеціальний термін – «Возз’єднання сімей», а новорічний сезон подорожей називається Чуньюнь, адже сотні тисяч китайців мігрують у цей період не тільки всередині країни, але й масово, мов ті птахи по весні, вертаються додому з інших країн світу.

    До речі, інша офіційна назва китайського Нового року – Свято весни (така назва існує з 1911 року). Новий рік у Китаї, так само, як і в багатьох інших, культурно споріднених із ним країнах, є державним святом. Ділове життя у Піднебесній на декілька днів завмирає. Всі – від малого до старого, веселяться, розважаються, ходять у гості. Перше, що вирізняє китайський новий рік від західного – це «світло-шумовий» супровід. Чим більше салютів, феєрверків і хлопавок – тим краще. За свідченням очевидців – це справжня канонада, і триває вона декілька днів. Для європейського вуха таке відлякування злих духів може видатися занадто голосним і затяжним, але для самих китайців нічого незвичного у цьому немає. Згідно з давнім міфом, на початку кожного нового року китайці змушені були ховатися від чудовиська на ім’я Нянь (китайською це слово означає «рік»). Нянь приходив на початку року, пожирав худобу, сплюндровував поля, викрадав дітей. Аби хоч якось убезпечити себе від нахабної потвори, китайці ставили на порозі власних осель їжу. Існувало повір’я, що чим більше покладеш, тим краще – звір буде до тебе добрішим. Селяни вірили, що після того як чудовисько добряче наїсться і нап’ється, то нікого не чіпатиме, й піде собі геть. Але одного разу люди побачили, як Нянь злякався маленького хлопчика, одягненого в усе червоне і вирішили, що чудовисько боїться червоного кольору. Таким чином, відтоді, коли настає Новий рік, китайці розвішують червоні ліхтарі, прикрашають вікна і двері домівок червоним стрічками, а ще відлякують потвору феєрверками. Звісно, такої наруги жоден Нянь не витримає і втече. Мудрі китайці, замість того, аби ховатися й трястися від страху, вирішили веселитися і святкувати.

    Китай – країна велика, традиції святкування можуть трохи різнитися, але спільною є атмосфера єднання, надії, шанування сім’ї та померлих родичів. Стосовно святкових страв, то обов’язково готують традиційні пельмені та лабадьджоу – особливу кашу з 8 інгредієнтів, зокрема й насіння лотоса, священної квітки Китаю. На відміну від європейського Нового року, який розпочинає 1 січня щорічний цикл, китайський Новий рік змінює дату щорічно. Залежить вона від Місячного циклу. Рік Вогняної Мавпи починається 8 лютого 2016 року й триватиме до 27 січня 2017 року, потім йому на зміну прийде рік Вогняного Півня. Отже, попереду на нас очікують два вогняних роки.

    “Укрінформ”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *