Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Новини / Загальні новини

    Представники найбільших китайських компаній зацікавлені в реалізації інвестиційних проектів у 3 морських портах

    2018-08-06

    Перспективи участі китайських інвесторів в інфраструктурних проектах в українській портовій галузі обговорювалися під час візиту китайської делегації в Одеський і Чорноморський морські порти 25 липня.

    У складі китайської делегації взяли участь представники таких великих компаній і фінансових інститутів, як Industrial and Commercial Bank of China, Exim Bank, China Gezhouba Group International Engineering Co. Ltd., China Communications Construction Company Ltd. (International), China Road and Bridge Corporation, Сhina state construction engineering corporation, China Harbour Engineering Company Ltd., China Airport Construction Group Corporation, China Railway Construction Corporation. Загальний обсяг капіталізації цих компаній перевищує $600 млрд.

    В. о. голови ДП «АМПУ» Райвис Вецкаганс представив китайській делегації можливості проектів в Одеському, Ренійському, Херсонському, Чорноморському, «Южному» морських портах і морському порту «Ольвія». Зокрема, китайським інвесторам були презентовані концесійні проекти в Херсонському, Чорноморському (поромний комплекс), «Южному» портах і порту «Ольвія». Крім цього, китайському бізнесу запропонований проект розвитку пасажирського терміналу в Одеському порту і будівництво міжнародної автомагістралі М14, що з’єднує порти Херсона, Миколаєва та Одеси.

    За словами Вецкаганса, китайські компанії зараз активно беруть участь і стають переможцями відкритих конкурсів на реалізацію великих інфраструктурних проектів в Україні. Зокрема, China Harbour Engineering Company виконує роботи з днопоглиблення в порту «Южний», а з серпня 2018 року почне працювати в Чорноморському порту. Що стосується обробки вантажів, то тут двостороннє співробітництво не обмежується імпортом китайських товарів в Україну морським шляхом. Через українські порти китайський бізнес також здійснює поставку української продукції і транзитних вантажів в Китай, постачає необхідною сировиною свої підприємства на території Євросоюзу.

    «Наші порти мають ряд переваг для китайського бізнесу – вони можуть бути інтегровані в нові маршрути Шовкового шляху для доставки вантажів з Китаю в ЄС і назад як виключно морським шляхом, так і з використанням автомобільного, залізничного та морського транспорту. Досвід китайських компаній в реалізації великих інфраструктурних проектів по всьому світу буде дуже корисний для розвитку і модернізації українських портів. Інвестори отримають можливість більш ефективно обробляти існуючий вантажопотік і залучати нових вантажовідправників », – впевнений Вецкаганс.

    В рамках візиту китайської делегації детально обговорювалися терміни проведення концесійних конкурсів, можливі моделі фінансування проектів – як на умовах державно-приватного партнерства, так і в рамках спеціальної економічної зони (СЕЗ) «Рені», а також інші формати співпраці.

    «Нас дуже зацікавили проекти, пов’язані з українськими портами «Южний», «Херсон», «Рені». І ми плануємо їх детально проаналізувати з метою, щоб прийняти рішення про формат участі китайських компаній в їх реалізації», – заявив директор Департаменту міжнародного співробітництва Державного Комітету з розвитку і реформ КНР Ван Дзяньдзюнь, коментуючи підсумки візиту.

    «Ми готові обговорювати різні моделі фінансування цих проектів, зокрема без надання обов’язкових державних гарантій. На наш погляд, перспективною може бути модель концесії, умови якої ми хочемо ретельно опрацювати з нашими українськими партнерами», – додав глава китайської делегації.

    38698850_517809348670099_6222456091964342272_n
    “Тянься Лінк”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *