Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Неприємна новина для світової економіки

    2015-04-13

    Різке зниження експорту китайських товарів свідчить про подальше уповільнення економічного розвитку Китаю. Для глобальної економіки — це несподівана і неприємна новина.

    Навіть якщо віднести березневе падіння експорту в основному на рахунок сезонних коливань, воно показує, що перший квартал другій економіці планети явно не вдався. Пекіну доведеться сильно постаратися, щоб виконати намічені плани з розвитку економіки в 2015 році на рівні 7%.

    До того, що економіку Піднебесної останнім часом все частіше (відносно, звичайно) лихоманить, всі вже почали звикати. Однак таке різке падіння експорту – на 15% (!), що зафіксовано в березні Головне митне управління КНР все ж застало зненацька переважну більшість економістів, які за звичкою очікували відновлення втрачених позицій після китайського нового року, що відзначався в лютому.

    Очевидно, наступний неприємний сюрприз, хоча і не такий несподіваний, чекає всіх в середу, коли Пекін оприлюднить статдані по першим трьом місяцям 2015 року. Судячи з того, як розвивалися події в економіці, вони будуть нижчими за прогнозовані. Про це вже зараз дозволяють судити опубліковані дані з експорту та імпорту. Це означає, що зростання економіки буде нижче намічених 7% на рівні 6,8-6,9% і що китайській економіці доведеться напружитися, щоб виконати поставлене партією і урядом завдання. Нагадаємо, що минулорічні темпи, що склали 7,4%, стали найнижчими за останні 24 роки.

    Китайська влада не сидить, склавши руки, і намагається прискорити економічне зростання. Заходи вживаються найрізноманітніші. Це і поступове зростання витрат на інфраструктурні проекти, і зменшення тарифів на електрику, і вже два зниження процентних ставок за кредитами.

    Звичайно, переважній більшості країн, особливо розвинених, про 7-відсоткове зростання економіки залишається тільки мріяти, але для Китаю він недостатній, тому що не дозволяє створити необхідну кількість робочих місць для величезного населення. Цього року, наприклад, за оцінками економістів, Піднебесній потрібно створити близько 10 млн. робочих місць тільки в містах.

    Звичайно, те, що падіння експорту сповільнилося втричі порівняно зі святковим місяцем лютим, коли воно склало 48,3%, є слабкою втіхою для китайського уряду.

    Причини для неприємного сюрпризу звичні: слабкий розвиток економіки єврозони і зниження вартості основних валют по відношенню до юаня, яке негативно діє на конкурентоспроможність китайських товарів. «Головною причиною дивного обвалу експорту в березні є нещодавнє зміцнення юаня», – повідомив WSJ економіст банку HSBC Ма Сяопін. Цю думку поділяють, згідно з недавнім опитуванням, більше третини з приблизно 3 тис. китайських експортерів.

    Що стосується імпорту, то на нього істотно вплинув  падаючий ринок нерухомості, перевиробництво в таких галузях, як сталева і скляна промисловості, в результаті чого знижується попит на закордонну сировину, а також проблеми з боргами. Незважаючи на досить високі цифри падіння імпорту – 12,7%, вони не сильно відрізняються від прогнозів. У лютому падіння було набагато більше – 20,5%.

    Обвали експорту та імпорту призвели до різкого зниження сальдо торгового балансу. Якщо в лютому воно становило 60,6 млрд. доларів, то в березні знизилося до 3,08 млрд., хоча за прогнозами економістів повинне було скласти 43,8 млрд. доларів.

    Сайт новин «The Kiev Times»

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *