Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Новини / Загальні новини

    Китайський генетик стверджує, що зробив двох дітей невразливими для ВІЛ

    2018-11-26

    У Китаї, можливо, народилися перші в світі діти з генетично відредагованих ембріонів. Про це в інтерв’ю Associated Press повідомив вчений Цзянькуй Хе. Він стверджує, що ці діти стійкі до зараження ВІЛ.

    За словами Хе, він відредагував ембріони семи пар, що проходили ЕКО, і одна з процедур вже закінчилася вагітністю і вдалою появою на світ двох дівчаток-близнят. Дані дітей, а також їх батьків тримаються в секреті. Відомо тільки, що в експерименті брали участь ВІЛ-активісти з Пекіна.

    Китайський дослідник навчався в американському Університеті Райса і Стенфорд, а зараз працює в Південному університеті науки і технологій в Шеньчжені, де у нього є своя лабораторія. Він кілька років відпрацьовував редагування геномів мишей, мавп і людських ембріонів і навіть подав заявку, щоб запатентувати свої методи.

    За його словами, першим “дизайнерським” дітям він вирішив подарувати захист від ВІЛ, так як цей вірус дуже поширений в Китаї. Вчений намагався відключити ген під назвою CCR5, який дозволяє ВІЛ проникнути в клітину.

    Наукове співтовариство відреагувало на цю новину по-різному. “Це безсовісний експеримент над людьми, який не є морально або етично виправданим”, – сказав доктор Кіран Мусунуру, експерт по редагуванню генів з Університету Пенсільванії.

    Тим часом Джордж Черч, інший знаменитий генетик з Гарвардського університету, назвав таку спробу створити “генетичну вакцину” ВІЛ цілком виправданою, оскільки цей вірус є серйозною загрозою для суспільної охорони здоров’я.

    Як писав Фокус, технологія CRISPR / Cas9 – це “молекулярні ножиці”, які дозволяють вирізати і змінювати ділянки ДНК будь-яких організмів прямо в живих клітинах. Геномне редагування давно тестують в якості терапії різних захворювань, викликаних мутаціями.

    Раніше авторитетна група вчених прийшла до висновку, що генетичне проектування людських ембріонів може бути “морально допустимо”.  Доповідь Наффілдської ради з біоетики прокладає дорогу для майбутніх змін закону, які б дозволили батькам редагувати ДНК, щоб “впливати на генетичні характеристики дитини”. І хоча ідея полягає в тому, щоб робити це з метою усунення можливих спадкових захворювань, вчені не виключають і переслідування косметичних цілей: збільшення росту, зміна кольору очей або волосся.

    “Хоча як і раніше невідомо, що саме може бути досягнуто шляхом редагування генома […], ми прийшли до висновку, що потенційне використання редагування для впливу на характеристики майбутніх поколінь саме по собі не є неприйнятним”, – сказала професор Карен Юнг, глава робочої групи Наффілдської ради по редагуванню генома і відтворення людини. Однак редагування може бути етично прийнятним лише в тому випадку, якщо воно спрямоване на “забезпечення безпеки добробуту майбутньої людини” і “не тягне за собою  дискримінації і ворожнечі в суспільстві”.

    “Newsmir”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *