Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Китайські інвестори піднімають українське село

    2017-04-20

    В околицях села Наумівка, розташованого в Чернігівській області на півночі України, щосили йде весняна посівна. На полі гудуть тракторні сівалки, рівномірно розподіляючи насіння по поверхні грунту і тут же засипаючи їх землею за допомогою борони. За ходом робіт уважно стежать троє китайців. Час від часу вони перемовляються з водіями сільськогосподарської техніки і дають їм якісь вказівки.

    Для жителів Наумівки спільна праця з жителями Піднебесної давно стала звичною справою, оскільки в цьому регіоні вже без малого чотири роки присутній великий інвестор з КНР – компанія “Фанда”, пише Сіньхуа. Вона була заснована в 2013 році китайською сільськогосподарською держкорпорацією “Хуанфаньцюй” (пров.Хенань, Східний Китай) і українською компанією “DaraGroup”. У найближчі кілька років “Фанда” має намір створити сучасний агрокомплекс на базі наумівського Виробничого кооперативу ім. Горького і сільгосппідприємства “Злагода”, розташованого в сусідньому містечку Корюківка. Загальний обсяг інвестицій, імовірно, складе більше 50 млн. доларів США.

    Керівник “Фанді” Чжан Чженьхуа каже, що для китайської держкомпанії прихід в Україну був добре продуманим кроком. “Спочатку ми відвідали безліч країн Африки і Південно-Східної Азії. І тільки потім з’ясували, що сільське господарство дуже розвинене в Україні. Тому ми вирішили приїхати сюди і вкласти свої інвестиції”, – пояснює він.

    З усіх українських регіонів була обрана Чернігівська область, яка має родючий грунт, досить розвинену сільськогосподарську інфраструктуру, що залишилася ще з часів СРСР, а також вигідне місце розташування – географічна близькість до Росії і Білорусі відкриває широкі перспективи для експорту агропродукції в ці країни.

    Тим часом перший рік роботи “Фанді” видався непростим. “Навесні 2014 року в Україні відбулися політичні перетворення. На сході країни спалахнула війна. І хоча ми тут не відчували ніякого впливу військового конфлікту, наші родичі в Китаї дуже хвилювалися. Вони дзвонили буквально кожен день і питали, чи не хочемо ми повернутися додому”, – згадує Чжан Чженьхуа.

    На тлі політичної нестабільності “Фанда” зменшила інвестиції в Україну, однак про припинення діяльності компанії ніхто навіть не думав. У той же самий час Чжан Чженьхуа зізнався, що керівництво “Фанда” по-справжньому підбадьорилось і знову відчуло впевненість в завтрашньому дні лише після того, як Україна в 2015 році приєдналася до масштабного китайського проекту “один пояс, один шлях”.

    Основними напрямками роботи “Фанда” є молочне тваринництво, свинарство, а також вирощування зернових культур, кормових трав, овочів і фруктів. Під ці цілі компанія взяла в оренду на 25 років 3000 га землі. Кооператив ім. Горького і “Злагода” по суті займалися тією ж діяльністю, проте набагато менш успішно.

    “Зараз щоденний надій молока від однієї корови становить 22 літри, а раніше було тільки десять”, – не приховуючи своєї радості, каже зоотехнік Ольга Ручко. За її словами, домогтися таких показників вдалося завдяки тому, що китайські інвестори купують калорійні і концентровані корми. До того ж при розширенні молочного стада, чисельність якого нині сягає 2 тисячі голів, “Фанда” наголошувала на більш продуктивні породи.

    Помітні зрушення спостерігаються і в рослинництві. Так, за словами Чжан Чженьхуа, за останні три роки врожайність пшениці, жита, вівса, люпину, кукурудзи та сої було в середньому підвищено на 30%. Секрет “Фанда” простий – вона вкладає в обробіток землі набагато більше ресурсів, ніж звичайні українські селяни.

    Жителі Наумівка і Корюківки прихід китайських інвесторів зустріли з великим ентузіазмом. В першу чергу тому, що “Фанда” дає їм стабільну роботу. Зараз в компанії працюють близько 250 чоловік, проте з часом штат може бути розширений в 4-6 разів. “Я працюю в” Фанда “4 роки, мені тут дуже добре, зарплату платять, техніку нову поставляють. Та й дружимо ми з китайськими колегами, зустрічаємося після роботи”, – каже 40-річний тракторист Володимир Мітла.

    А Ольга Ручко і зовсім розвінчує міф про складність спілкування людей із західним і східним менталітетом. “Часом набагато простіше прийти до компромісу з фахівцями з КНР, ніж з нашими, українськими”, – зізнається вона.

    У найближчих планах “Фанда” – будівництво свого елеватора, а також створення підприємств з переробки молока, овочів і фруктів. “У всьому світі в сільському господарстві працює один принцип: обробіток землі і розведення худоби не дає високого прибутку. Для отримання більшого доходу потрібно займатися переробкою продукції”, – пояснює Чжан Чженьхуа. До того ж керівництво “Фанда” подумує про те, щоб почати досить екзотичний бізнес – розведення оленів і хижих птахів. Ресурси для цього є: крім орних земель, компанія орендує 2700 га лісу.

    Примітно, що позитивним досвідом “Фанда” в Україні вже зацікавилися інші інвестори з Хенань. В кінці минулого року відбулася зустріч керівників Чернігівської області з представниками адміністрації цієї китайської провінції, присвячена розширенню двостороннього співробітництва.

    “УкрАгроКонсалт”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *