Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    КИТАЙСЬКА ВАЛЮТНА ПОЛІТИКА відобразиться на цінах

    2010-06-30

    Технологічні компанії спритно переміщають виробництво по всьому світу аби знайти найбільш вигідні для себе умови. Мабуть, зараз їм належить зробити черговий ривок у цьому напрямку, пише Dow Jones Newswires.

    Банк Китаю в суботу повідомив, що має намір продовжити реформування курсової політики і підвищити гнучкість обмінного курсу юаня. У заяві, розміщеній на сайті банку, говориться, що встановлені межі коливання юаня (0,5% в день) зберігаються незмінними. У теж час ЦБ має намір “зосередитись на відображення ринкового попиту з урахуванням кошика валют”. Рішення китайського центробанку оголошено за тиждень до саміту глав держав G20, який пройде в канадському Торонто 26-27 червня. Зміцнення китайської валюти може заспокоїти критиків валютної політики КНР в США і Європі.

    За заявою представників Народного банку Китаю, зараз створені найбільш сприятливі умови для того, щоб курс юаня став більш гнучким, оскільки і внутрішня і світова економіка встали на шлях відновлення. Але лише кількома тижнями раніше прем’єр-міністр країни попередив, що Китаю слід уникати дуже швидкого створення і надмірного зміцнення широких економічних стимулів.

    Учасники ринку розцінили заяву китайського ЦБ, в якому не міститься ясних вказівок на плановані банком конкретні зміни, як свідчення того, що Пекін відмовляється від введеної два роки тому, на самому початку кризи, жорсткої прив’язки юаня до долара. Наслідком цього може стати повернення до поступової ревальвації китайської валюти.

    Дані дії спричинять переоцінку вартості виробництва у світі, і в Китаї виробляти товари стане дорожче. Таким чином, компанії, які виробляють все від автозапчастин до комп’ютерів і мобільних телефонів, швидше за все, будуть змушені знайти собі нову виробничу площадку.
    Наскільки швидко це відбудеться, залишається тільки здогадуватися. Але розширення коридору для юаня, найбільш імовірно, призведе до зростання вартості виробництва в Китаї в доларовому вираженні. Це, у свою чергу, позначиться на діяльності компаній, які використовують Китай в якості виробничого майданчика. У їх числі – Jabil Circuit Inc. (JBL), Hewlett-Packard Co. (HPQ) і Apple Inc. (AAPL).

    Розширення коридору для юаня – це остання з реформ, які призвели до подорожчання виробництва в Китаї. Цього року в понад 20 провінціях, включаючи промисловий центр Шеньжень, відбулося збільшення мінімальної оплати праці. Минулого місяця компанія Honda Motor Co. Ltd. (HMC) підвищила зарплату робітникам на 24%. 2 червня тайванська Hon Hai Group, яка постачає комплектуючі для компанії Apple, HP, Motorola Inc. (MOT) і Sony Corp. (6758.TO, SNE) запропонували робочим в своїх китайських підрозділах 30-проц прибавку.

    Компанії вже починають відчувати на собі ефект від реформ.

    У вівторок генеральний директор компанії Jabil Тімоті Мейн, обговорюючи результати її діяльності в ході телеконференції, повідомив аналітикам, що, «враховуючи зростання вартості виробництва в Китаї, буде вигідніше виробляти товари в Мексиці або Східне Європі». Г-н Мейн повідомив, що у компанії в цих регіонах є «конкурентоспроможні» підприємства, але не уточнив, чи почалося вже туди переміщення виробництва.

    Справа, звичайно, не тільки у вартості робочої сили. Зі зміцненням юаня деякі матеріали, використовувані в Китаї, подешевшають. Багато видів сировини, у тому числі енергія і напівпровідники, оцінюються в доларах. Якщо курс юаня зросте до долара, ці товари стануть дешевшими для китайських виробників.

    При зростанні курсу юаня на 0,3 дол кінцева ціна комп’ютера збільшиться на 5%, а ось вартість сировини може знизитися на 1%, підрахував консультант Пол Фріденберг, який раніше обіймав посаду заступника секретаря експортного відділу міністерства торгівлі США. Питання для китайських виробників полягає в тому «уб’є їх ця різниця в 4%, або ж вони зуміють пристосуватися», – говорить він.

    Китай не єдиний, кому довелося відмовитися від фіксованого курсу на користь плаваючого. У 1986 р Японія схвалила зміцнення ієни. Спочатку японські експортно-орієнтовані підприємства відчули скорочення прибутку. У той же самий час вони почали активно інвестувати капітал в автоматизацію виробництва і особливо активно стали розвивати автовиробництво.

    Такий же тренд ми можемо побачити і в китайському технологічному секторі. Малайзія і країни Східної Європи, можливо стануть більш привабливими, але китайські виробники не зійдуть з дистанції завдяки автоматизації виробництва.

    Ревальвація юаня змусить технологічні компанії звернути увагу на регіони, що розвиваються, але інтерес до Китаю, найімовірніше, залишиться високим.
    Аналітики відзначають, що дисбаланс китайської економіки настільки великий, що дана ревальвація буде також корисна, як якби пасажирам потопаючого Титаніка почали роздавати відра. Співробітник пекінського університету Мінелі Петтіс фактично пророкує економічну катастрофу в Китаї, і ясного вирішення проблеми поки не видно. На його думку, в Китаї відбудеться такий самий руйнування ринку капіталу, який обернув раніше процвітаючі США і Японію в затяжну депресію. Легка ревальвація юаня не здатна зупинити рух країни в даному напрямку.

    k2kapital.com

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *