Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Інтерв’ю коментатора спеціальної рубрики газети «Дагунбао» Му Чхуньшаня зі співробітницею посольства України в Китаї

    2015-03-31

    Згадуючи про Україну, напевно, чимало людей можуть подумати, що Україна – це країна, яка має небагато спільного з Китаєм. Проте насправді Україна є важливим імпортером зерна і воєнної техніки в Китай. В якійсь мірі Україна завжди трималась осторонь від Китаю. Сьогодні економічна стратегія «Одна зона, один шлях» набирає свого розвитку по всьому світу, стаючи настільки ж важливою, як Великий шовковий шлях. Україна є одним з європейських партнерів, де на даний момент  відбуваються певні заворушення через внутрішню боротьбу та міжнародне втручання.

    Отже, як українці відносяться до поняття стратегії «Одна зона, один шлях»? Як країна, в якій виникли певні внутрішні та зовнішні негаразди, буде продовжувати співпрацювати з Китаєм? Коментатор газети «Дагунбао» Му Чхуньшань взяв інтерв’ю у співробітниці по зв’язкам з пресою з посольства України в Китаї пані Олени на тему «Україна в очах Китаю».

    Му Чхуньшань: доброго дня. Зараз ситуація в Україні досить неспокійна, але це ніяк не відобразилося на відносинах України з Китаєм. Ми запросили співробітницю по зв’язкам з пресою з посольства України в Китаї, щоб обговорити тісні взаємовідносини обох країн. Пані Олено,  ласкаво просимо!

    Пані Олена: добрий день!

    Му Чхуньшань: насправді багато китайців та вихідців з Європи й Америки вважають, що Китай та Росія — це країни-побратими, країни-союзники. Зараз Росія жорсткого поводить себе з  Україною, включаючи конфлікт між Україною та Росією з питань по Криму. Як ви думаєте, чи можуть якось такі тісні стосунки Китаю та Росії вплинути на стосунки Китаю та України?

    Пані Олена: говорячи про відносини Китаю та України, я б хотіла в першу чергу зазначити, що китайський уряд , не зважаючи на конфлікт, не змінив свого ставлення до України і як і раніше поважає її суверенітет та територіальну цілісність. Я вважаю, що не дивлячись на дану ситуацію в Україні, відносини між обома країнами залишаються стабільними.

    Му Чхуньшань: на початку 2014 року Організація Об’єднаних Націй провела голосування, яке стосувалося питання Криму. Захід проголосував проти відділення Криму від України, Росія проголосувала на користь місцевого самоврядування в Криму, а Китай утримався від голосування. Як тоді Україна оцінила таку позицію Китаю?

    Пані Олена: уряд України, звісно, не дуже цим задоволений, але, якщо говорити про партнерські відносини, то українська сторона судить по ділу, а не по словам, і, я вважаю, покладає великі надії та сподівання на подальший розвиток партнерських відносин між Україною і Китаєм.

    Му Чхуньшань: іншими словами, ви вважаєте, що теперішня напружена ситуація в Україні ніяк не впливає на співпрацю обох країн ані в політичному, ані в економічному плані?

    Пані Олена: так. Я думаю, для Китаю навпаки з’явилось багато можливостей у сфері інвестицій, будівництва та інфраструктури. На даний момент схід України, зокрема Луганська та Донецька області, зазнав суттєвих змін, тому згодом Україні необхідно буде відновлювати їх.

    Му Чхуньшань: тобто це базова інфраструктура.

    Пані Олена: так. У цьому відношенні китайський народ дуже працелюбний, будівництво у них на високому рівні, тому Україна сподівається на те, що Китай прийматиме участь у діяльності цих реставраційних проектів.

    Му Чхуньшань: в Китаї зараз існує проект «Одна зона, один шлях», тобто це сучасна зона економіки Великого шовкового шляху. Як ви вважаєте, чи може Україна стати частиною цього проекту?

    Пані Олена: звичайно. Україна територіально займає частину Азії та Європи, можна сказати, слугує мостом між ними. Для Китаю у сфері міжнародних відносин це є важливим аспектом.

    Му Чхуньшань: ви, звісно ж, звертали увагу на форми співробітництва Китаю з іншими країнами, де він виводить на ринок свої атомні технології та технології високошвидкісних залізниць. Отже, якщо конкретизувати форми співробітництва між Україною і Китаєм, як ви гадаєте, чи можливо в Україні інвестувати в ці сфери?

    Україна бажає приймати участь у проекті «Одна зона, один шлях»

    Пані Олена: уряд України сподівається, що він братиме участь у проекті «Одна зона, один шлях», і що китайські  інвестиції  прийдуть в Україну, сприятимуть розвитку та відновленню економіки і допоможуть у сфері торгівлі. Крім того, я вважаю, що Україна є одним з основних продовольчих центрів: українська кукурудза займає перше місце у світі, українська соняшникова олія — друге місце. Найкраща соняшникова олія в Аргентині, а далі йде Україна. Якщо розглядати обидві країни, то основний принцип все ж таки полягає в доповненні одна одної.

    Му Чхуньшань: так, для Китаю відкриваються великі можливості у сфері сільського господарства, наприклад, ми можемо імпортувати вашу сільськогосподарську продукцію.

    Пані Олена: так, по-перше — це сільське господарство, а по-друге — це сфера високих технологій. В часи Радянського Союзу Україна також служила основним центром продовольчих  продуктів і високотехнічної бази в Європі. Я думаю, що зараз Україна все ще може мати ці дві найбільші переваги для виконання одного з пунктів  нового економічного проекту.

    Му Чхуньшань: це може зіграти значну роль.

    Пані Олена: так, це матиме хороший вплив.

    Му Чхуньшань: скажіть, будь ласка, економіка України цього року зазнала змін в гіршу сторону, відбулися корективи і в політичному плані. Які економічні умови зараз, чи не стали вони більш суворими?

    Пані Олена: звісно, зараз український уряд має деякі труднощі в економічному аспекті, але я хотіла б зазначити, що східні регіони України, в яких зараз відбуваються заворушення, становлять 7% від усієї території України.

    Му Чхуньшань: тобто так звані Луганська та Донецька республіки?

    Пані Олена: так, які займають всього 7% території. Проте багато західних країн, а також Китай, вважають, що наразі в Україні військова смута. Насправді ж моя мама живе в Києві і вона лише з новин дізнається про розвиток ситуації в Україні. Вона як і зазвичай ходить на роботу, в магазин за покупками, тому на 93% території все досить спокійно та стабільно.

    Му Чхуньшань: іншими словами є так званий конфлікт. Напевно, ми кожного дня акцентуємо увагу на ось цих 7% і відкидаємо на задній план ті 93%,  які перебувають у безпеці та мирі.

    Пані Олена: так, тому складається таке враження, що в Україні розгорнулась національна війна.

    Му Чхуньшань: чимало людей, напевно, й досі вважають, що в Києві відбуваються студентські протести та демонстрації. Але ж ви щойно сказали, що в Києві насправді вже все спокійно?

    Пані Олена: так, в Києві все безпечно, всі студенти на навчанні.

    Му Чхуньшань: проте вся економіка та ВВП йде на спад?

    Пані Олена: показники, звісно, знизилися, але, якщо розглядати економічну сферу, то ми побачимо, що всі витрати були здійснені у напрямку національної оборони.

    Му Чхуньшань: тобто у напрямку військової справи?

    Пані Олена: так. На даний момент найбільші труднощі в Україні виникають не в економічній  сфері, а в сфері військової справи, тому Україна із задоволенням прийматиме допомогу від інших країн.

    Му Чхуньшань: ви щойно згадали про військову справу, а я подумав про військові зв’язки України ти Китаю. Наскільки тісно зараз відбувається обмін інформацією у військовій сфері між обома країнами?

    Пані Олена: я думаю, у порівнянні з попередніми роками все ж таки більш тісний.

    Му Чхуньшань: тобто ви вважаєте, що зараз обмін інформацією у військовій сфері між обома країнами навіть більш тісний, ніж раніше?

    Пані Олена: думаю, що так. Особливо у військовій та високотехнологічній галузях українсько-китайські відносини будуть покращуватися.

    Му Чхуньшань: як ви вважаєте, у яких аспектах військової галузі співпраця найбільш плідна? Ви можете розказати нам більш детально? Чи це таємниця?

    Пані Олена: цього я вам не можу сказати.

    Му Чхуньшань: зрозуміло. Я хотів би дізнатися, український народ, не беручи до уваги  урядовців, звичайні пересічні громадяни, наприклад, ваші батьки, яким вони бачать Китай? Вони вважають, що Китай – це країна, яка розвивається, чи це бідна та відстала країна, чи вони взагалі не мають жодного уявлення про те, яким, зрештою, є Китай?

    Пані Олена: що стосується моєї мами, то вона становить виняток із правил, оскільки її дочка в Китаї.

    Му Чхуньшань: зрозуміло. А її співробітники?

    Пані Олена: насамперед, я думаю, для більшості українців Китай залишається загадкою і асоціюється з драконом.

    Му Чхуньшань: на Заході дракон асоціюється з надзвичайно доброзичливою твариною. Чи таке ж уявлення в українців?

    Пані Олена: ні, для нас дракон асоціюється, в першу чергу, з дуже могутньою, великою твариною, так само, як і Китай в цілому.

    Му Чхуньшань: так, це одна з асоціацій.

    Пані Олена: а ще дракон асоціюється із впливовістю, авторитетом.

    Му Чхуньшань: так, з могутністю загалом.

    Україна вважає, що Китай має вплив на світовий устрій

    Пані Олена: насправді я вважаю, що сьогодні Китай став так званою самодостатньою країною, що має незалежний вплив на світову політику та світоустрій.

    Му Чхуньшань: в такому разі чи вважає український народ Китай небезпечним через те, що він має дружні стосунки з Росією? Чи має це якесь значення?

    Пані Олена: я вважаю, що українці вбачають у Росії більше загрози, ніж в Китаї.

    Му Чхуньшань: тобто у них не може бути таких думок?

    Пані Олена:  звісно ж ні.

    Му Чхуньшань: як ви думаєте, якщо Китай відіграватиме значну роль в міжнародному співтоваристві, українці підтримають це?

    Пані Олена: якщо говорити про Китай в економічному аспекті, то українці дуже поважають відкритість економіки Китаю.

    Му Чхуньшань: якщо українці вважають, що Китай розвивається швидкими темпами і в майбутньому стане потужною країною, то, очевидно, багато українців захочуть поїхати до Китаю навчатися чи подорожувати. Розкажіть, чи справді в Україні формується така тенденція?

    Пані Олена: так. Коли я була студенткою, небагато людей їхало на навчання до Китаю. Нещодавно я проглядала статистику і дізналася, що минулого року за офіційними даними в Китаї навчалося більше двох тисяч студентів з України, і я думаю, ця цифра буде зростати.

    Му Чхуньшань: більше двох тисяч студентів?

    Пані Олена: так.

    Му Чхуньшань: це українська статистика?

    Пані Олена: так.

    Му Чхуньшань: це дані посольства?

    Пані Олена: так.

    Му Чхуньшань: і це значно більше, ніж в минулих роках, так?

    Пані Олена: набагато більше, так. Але якщо подивитися з іншого боку, то китайських студентів в Україні стає все менше. Я думаю, що це пов’язано з нинішньою ситуацією в Україні.

    Му Чхуньшань: декілька моїх друзів навчалися в Україні в Києві та Одесі. Один мій знайомий провчився там чотири роки.

    Пані Олена: знайшов собі дружину українку?

    Му Чхуньшань: ні,ні. На той час він був ще студентом. Розповідаючи про Україну, він говорить, що й подумати б не міг, що східні регіони зазнають таких змін. Коли ми у 2012 році спробували передбачити, якою буде ситуація у світі, ми й не підозрювали, що у 2013-2014 роках Україна буде на перших шпальтах національних газет, так що тут важко судити.

    Пані Олена: зараз багато хто думає, що нинішня ситуація в Україні — це внутрішній збройний конфлікт.  Я знайома з деякими китайцями, які жили в Україні певний час. Вони говорять, що це не просто внутрішній конфлікт, а питання відносин між Україною і Росією, тому що українці — дуже доброзичливий та дружній народ. Вони дуже люблять приймати у себе гостей, особливо китайців.

    Му Чхуньшань: тобто українці — гостинний народ.

    Пані Олена: так. Тому я думаю, варто розібратися та осмислити ситуацію, що склалася.

    Му Чхуньшань: дуже дякую, пані Олено, що завітали до нас сьогодні, щоб всебічно обговорити українсько-китайські відносини, включаючи політичний та економічний аспекти.

     

     

    Переклад з китайської Зінова Віта

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *