Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Інтерв’ю глави китайського рейтингового агентства Dagong

    2015-02-01

    Джерела зростання економіки за схемою «споживання в кредит» майже вичерпані, світ стоїть на порозі нової фінансової кризи, попереджає президент китайського рейтингового агентства Dagong Гуань Цзяньчжун. Про «міхурах» в США і ЄС, вплив санкцій на світову економіку, загрозу реструктуризації боргів України і про те, як впала в рецесію економіка Росії отримала рейтинг вище, ніж зростаюча економіка США, він розповів в інтерв’ю ТАСС.
    – Які критерії використовувалися при аналізі кредитоспроможності «Газпрому» при присвоєнні максимального рейтингу?
    – Ми присвоїли «Газпрому» найвищий довгостроковий кредитний рейтинг в місцевій і іноземній валюті зі «стабільним» прогнозом. І вважаю, що врахували всі важливі чинники.
    Відповідно до нашою методикою ми оцінили ризики за чотирма параметрами. По-перше, це поточна обстановка, в якій працює компанія. По-друге, її потенціал розвитку. По-третє – існуючі джерела погашення боргів. По-четверте – потенціал до погашення заборгованості.
    Чому я згадав потенціал до погашення заборгованості? Наведу приклад. Припустимо, є два боржника. Один з них повертає дохід за рахунок прибутку, а другий за рахунок друкування грошей. Обидва можуть повернути борг, але показник безпеки буде різним.
    У «Газпрому» багато джерел прибутку, хоча він не може друкувати гроші (посміхається).
    При оцінці «Газпрому» ми в першу чергу оцінювали обстановку, в якій доводиться працювати компанії. Найбільший питання в цій ситуації – санкції Заходу. Вони впливають на економіку і можуть привести до зміни умов кредитування. Але ми вважаємо, що останні зміни в російській економіці мають незначний вплив на «Газпром». Більш важливим і фактично єдиним значущим фактором для компанії є зниження цін на нафту. Але з урахуванням специфіки газової галузі ця проблема переборна і не вплине на потенціал повернення боргів.
    Якщо оцінювати з позицій кредитування, то основний обсяг зобов’язань компанії випущений в рублях. Частка доларових бондів невелика.
    За потенціалом «Газпром» входить в десятку провідних енергетичних компаній світу. При цьому рівень прибутку – найвищий. Показники прибутковості, обсягу активів, прибутку та обсяги запасів енергоносіїв також є кращими в світі.
    Якщо говорити про третій чинник – джерелі погашення боргів, то ми спочатку дивимося на прибуток до оподаткування у співвідношенні до поточних зобов’язань. «Газпром», якщо спрощено говорити, може повернути в 16 разів більше, ніж повинен. За нашими підрахунками, співвідношення валютної виручки та заборгованості в іноземній валюті також високо і дорівнює 15.
    – Враховувалися ризики поширення західних санкцій на газову індустрію, закриття західних ринків капіталу і можливе зниження цін на газ?
    – З урахуванням низької частки доларових бондів, на наш погляд, це питання не великий. Основний обсяг прибутку «Газпром» отримує в доларах. Ми також врахували заклик уряду до «Газпрому» продати частину доларів з метою стабілізації обмінного курсу рубля. Це свідчить про солідну валютної виручки. Тому дані ризики невеликі.
    Більш важливою для нас була стабільність каналів збуту газу включаючи Китай. Ми брали це до уваги, так як зараз «Газпром» розглядає можливість випуску юаневих облігацій.
    – Чи буде враховуватися рейтинг від Dagong при можливе залучення «Газпромом» фінансування з боку китайських банків для проекту «Сила Сибіру»? На скільки в середньому найвищий рейтинг від Dagong знижує кредитну ставку для компанії-позичальника?
    – Я думаю, що наявність рейтингу сприятиме залученню «Газпромом» позики для реалізації російсько-китайського проекту. Ми оцінюємо ризики більш точно, ніж банки, тому китайські банки візьмуть до уваги наш рейтинг. Після перегляду нашої доповіді банки прийдуть до висновку, що рівень ризиків «Газпрому» мінімальний, і зроблять максимальні знижки за відсотковими виплатами. У цьому я впевнений.
    – Чи працюєте ви над аналізом кредитоспроможності інших російських компаній? Які з них отримають рейтинги від Dagong найближчим часом? Чи ведете консультації з «Роснефтью» і НОВАТЕК?
    – До нас звернулися Газпромбанк і «Газпром нафта» з проханням скласти рейтинг. Роботу ми вже проробили і найближчим часом оприлюднимо. Швидше за все, їх оцінки будуть непоганими.
    Крім того, також є й інші компанії, які ведуть з нами переговори.
    Я їздив в Гонконг, спілкувався з представниками фінансового управління та компаніями Гонконгу. Ми розраховуємо, що вони запропонують хороші послуги з емісії юаневих облігацій для російських компаній. Якщо «Газпром» успішно розмістить облігації в Гонконгу, то потім зможе зробити це і на ринку материкового Китаю.
    Китайські банки мають туманне уявлення про Росію
    Російські компанії давно ведуть переговори про залучення фінансових ресурсів в КНР, але поки кредитні лінії не відкриті. Чи полегшують рейтинги Dagong переговорний процес з китайськими банками? Чи є рейтинги Dagong обов’язковими при розгляді кредитних заявок в китайських банках?
    – Так це так. Китайські банки і самі шукають хороших клієнтів, включаючи і російських. Але вони мають туманне уявлення про Росію. При вирішенні цього завдання китайські банки звернуть увагу на рейтинг, вони його визнають.
    – У чому відмінність вашої методології від критеріїв аналізу кредитоспроможності у S & P, Moody`s і Fitch? Як ви оцінюєте рішення S & P знизити рейтинг Росії до спекулятивного рівня?
    – Ми вважаємо, що після введення санкцій пониження «трійкою» рейтингових агентств рейтингу Росії є політично вмотивованим. Чому їх оцінки та оцінка Dagong повністю протилежні? У січні цього року ми присвоїли Росії рейтинг А зі «стабільним» прогнозом, а вони знизили. Крім того, «трійка» також знизила рейтинги «Газпрому», російських підприємств і банків. Мені здається, що для цих знижень не вистачає передумов.
    Давайте проаналізуємо. Нинішня криза в Росії викликаний санкціями країн Заходу, а не внутрішніми чинниками. Якщо подивитися на США і країни ЄС, то їх кризи обумовлені внутрішніми причинами, а не зовнішніми. У цих країн на відміну від Росії масштаб кредитування перевищив потенціал до виробництва благ, виник “міхур”. Ця криза був перенесений на весь світ – шляхом політики кількісного пом’якшення і включення друкарського верстата. За це довелося платити всім країнам.
    У Росії інші проблеми, її економічний розвиток протікає в нормальному руслі. Зрозуміло, санкції впливають на Росію, але нинішня криза в РФ відрізняється від США та ЄС. На жаль, «трійка» не врахувала це і стала відстоювати інтереси США.
    Саме з причини високої заборгованості і включення друкарського верстата рейтинг США за версією Dagong – А-. Росія теж займає, але не так багато. І на відміну від США може повернути свої борги (без масштабної емісії. – ТАСС).
    – Де ви бачите точки зростання російської економіки? Як швидко може початися відновлення?
    – Удари по російській економіці наносяться з-за кордону. Тому багато зараз залежить від відповідної політики Росії. Якщо говорити про ринок, то його структура проста, і «розворот на Схід» дозволить вирішити цю проблему. Більш важливе питання – фінансовий клімат. Якщо Росії вдасться на ринку Гонконгу отримати більше фінансової підтримки, включаючи банківське кредитування та участь в стратегічній концепції «пояс і шлях» (концепція міжрегіонального розвитку «Економічний пояс Шовкового шляху» і «Морський Шовковий шлях XXI століття», запропонована головою КНР Сі Цзіньпін. – ТАРС), це призведе до створення обстановки, яка сприяє розвитку. Захід не зможе втрутитися. Мені здається, що після початку реалізації даних ініціатив в світі відбудуться істотні зміни. Вже є передумови для цих змін.
    – На якому етапі проект Universal Credit Rating Group? Стабільний чи склад учасників СП: чи залишається в ньому не тільки російський RusRating, але і американська Egan-Jones Ratings?
    – Нині ми залишаємося трійкою компаній. Багато поки недостатньо чітко розуміють роль UCRG у світовій економіці, ми ще не досягли вражаючих результатів у реалізації поставлених завдань. Але я вважаю, що нам вдасться виконати завдання, поставлене на 2020 рік, – познайомити більше країн з UCRG і позитивним впливом агентства на економіку. Для прикладу візьмемо Росію і Китай. Рейтинги наших країн не отримують визнання у світі, що відбивається на фінансах. Якщо UCRG візьме участь у цьому процесі, то будь-яка структура Росії і Китаю, а також інших країн, може отримати визнання у світі. Тому я вірю в потенціал UCRG, потрібен тільки час.
    – Яка у вас мета на 2020 рік?
    -Впровадити UCRG у світову систему рейтингів, сприяти реформі міжнародної системи присвоєння рейтингів. Наше завдання – створити систему оцінок, яка була б признаваема у світі.
    – Коли почнете присвоєння рейтингів у Росії? Завершено переговори з Банком Росії з питання визнання рейтингів UCRG?
    – Ми ведемо переговори з цього питання. Частина нашої команди навчалася в Росії. Зараз ми ведемо активні переговори з «Рус-Рейтингом» про об’єднання зусиль на світовому ринку рейтингів.
    У Україні недостатньо потенціалу для самостійного повернення боргу
    – Як зниження цін на нафту вплинуло на світову економіку і темпи зростання в Китаї, зокрема? Чи вірите ви в те, що дешева нафта – це назавжди?
    – Зараз ціни на нафту визначаються попитом. А світовій економіці зараз не вистачає факторів для подальшого зростання. Я вважаю, що зараз ситуація ще гірша, ніж напередодні 2008 року. Починаючи з 2008 року основним локомотивом світової економіки був Китай, який зберігав двозначні темпи зростання на протяг двох років.
    Зараз основними споживачами раніше залишаються розвинені країни включаючи США і ЄС. Але ці країни розвиваються тільки при наявності споживчого попиту. А основний потенціал цього споживання грунтується на запозиченнях. США, ЄС і Японія збільшують споживання за рахунок зростання кредитування. Це – ризик!
    Далі – ряд країн, що розвиваються в останні роки також збільшували обсяг споживання за рахунку кредитування. Ситуація розвивалася по моделі – споживання благ за кошти, які будуть зароблені в майбутньому. Тому я вважаю, що протягом декількох найближчих років нам знову доведеться зіткнутися з новим світовою фінансовою кризою. Складно прогнозувати точний час, але всі ознаки наявності – зростання обсягу заборгованості, невпевнене розвиток економік США, ЄС, Китаю та ще низки країн, що розвиваються. Я вважаю, що єдиним виходом із ситуації є стратегічна концепція «пояс і шлях». Вона сприяє зростанню споживання в розвинених країнах, розподілу праці в промисловості, а також розвитку сектора фінансових послуг в інтернеті.
    – Як ви оцінюєте ймовірність реструктуризації держборгу України?
    – Я вважаю, що в України недостатньо потенціалу для самостійного повернення боргу. Запозичення робилися з урахуванням політичних тенденцій, в умовах економічної нестабільності всередині країни. Політична ситуація в країні, стан справ у суспільстві і війна негативним чином впливають на економіку, а це, в свою чергу, на здатність виплатити борги. Тому стан справ на Україні викликає у нас занепокоєння. Чим все це закінчиться? Гарне питання. Ми вважаємо, що в короткостроковій перспективі політичний вплив на економіку навряд чи вдасться скасувати.
    – Наскільки великий масштаб впливу антиросійських санкцій на глобальну економіку? Чи бачите ви загрозу рецесії в Євросоюзі?
    – У мене поки немає точних даних, але це відіб’ється на європейській економіці. Що стосується загрози рецесії в ЄС, то зараз всі бояться економічного спаду. З цієї причини Центробанк ЄС збільшує ліквідність, щоб не допустити рецесії. Але це не дозволяє лопнути «пухир», а отже, позбавляє можливості економічного зростання. Криза не пройшов, стан справ продовжує погіршуватися. Якщо ЄС вдасться до заходів, порівнянними з кількісним пом’якшенням в США, то це не дозволить вирішити проблему високого рівня заборгованості.

    Форум Dao Ke Dao

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *