Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Інноваційний Китай: від інформаційних технологій до дата-технологій

    2018-05-29

    Китайське народне прислів’я говорить: той, хто, звертаючись до старого, здатен відкривати нове, гідний бути вчителем. Агентство Сіньхуа повідомило, що китайські інженери розробляють новий літальний апарат, за основу конструкції якого взята будова черепа дятла. За даними Китайського дослідницького інституту ракетних технологій таке рішення дозволить зменшити наслідки ударного впливу. Технологія може застосовуватися для підвищення комфортності автомобілів, кораблів, літаків і для підвищення точності промислового виробництва.

    Амортизаційна система літального апарату, як очікується, буде легкою і придатною для вторинної переробки. Раніше повідомлялось, що інженери з китайського НДІ ракетних технологій CALT розробляють літальний апарат, надихнувшись будовою бджіл. Як і в стародавні часи, Піднебесна продовжує дивувати своїми науковими дослідженнями і дарувати світу інноваційні  винаходи. Пригадаємо, винайдені китайцями в Середні віки папір, друкарство, порох і компас сприяли тому, що далекі подорожі стали можливими, що сприяло географічним відкриттям, а багато напрямів культури і мистецтв стали надбанням людства.

    Крім чотирьох великих винаходів стародавнього Китаю, китайці подарували нашій цивілізації чимало інших корисностей: шовк, фарфор, паперові гроші, арбалет, військові мистецтва «ушу», оздоровчу гімнастику цигун, газовий балон, пароварку, палички для їжі, виделку, локшину, чай, соєвий сир доуфу. Завдячуючи Піднебесній людство отримало барабан, дзвін, скрипку ерху, гонг, повітряного змія, різнокольорові феєрверки, лак, зубну щітку з щетини, туалетний папір, а також настільну гру Го, китайський гороскоп і гральні карти.

    Сьогодні ж, слідуючи традиції першості, компанія з Китаю під назвою 32teeth підхопила світові тренди і поставила перед собою завдання створити зубну щітку, яка буде майнити токени криптовалюти. Імовірно, щітка буде заробляти господареві криптовалюту під час чищення зубів.

    Осягнеш вчення – і ти майстер

    У стародавніх китайських казках надзвичайні сюжети і фантастичні  тварини, що розмовляють, небесні жителі і примари, дракони і лисиці. Через цих казкових героїв з глибини століть до наших днів дійшла традиційна китайська мудрість. Як і у казках, у творах китайських філософів завжди йдеться про людей і людяність. Там і є коріння філософії сучасного китайського буття. Звідти китайці черпають душевну гармонію і вміння залишитися спокійним за будь-яких обставин. Це та основа, яка дозволяє Китаю в повній мірі розкривати творчий хист у сьогоденні.

    Одним з носіїв і виразників китайського погляду на сучасність і технологічний розвиток цивілізації є глава Alibaba Group (AliExpress, Taobao) Джек Ма. На Bloomberg Global Business Forum він висловив думку, що світ рухається від інформаційних технологій (ІТ) до дата-технологій (DT). Джек Ма вважає, що тут не йдеться просто про якесь вдосконалення технологій, це – зміна всієї філософії, це принципово новий спосіб, за допомогою якого людство створюватиме щось в майбутньому.

    Глава Alibaba Group наголошує: світ перестає бути ексклюзивним. Проблем сьогодення настільки багато, що їх не може вирішити жоден уряд та жоден бізнес, нам слід працювати разом. Власне про це говорять лідери Китаю, коли пропонують світу універсальну філософію «спільної долі» людства та ініціативу «Один пояс, один шлях». Технології не зупинити, а отже варто ще краще користуватися ними, щоб разом вирішити проблеми, що стоять перед всіма нами. Залишається сподіватись, що саме у китайців вистачить духовного передбачення наслідків експериментів з кліматом, або з генною інженерією.

    Покажи мені – і я зрозумію

    У 2017 році Китай витратив на дослідження і розробки $279 млрд. Сайт CNBC цитує слова міністра науки і технологій КНР Вань Гана: «Китай повинен увійти в число інноваційних країн і стати великою технологічної державою до 2050 року». На його думку, зараз перед країною стоїть, перш за все, завдання розвивати фундаментальну науку. Також він наголосив на необхідності просувати нові технології, які повинні позбавити китайську економіку від залежності від важкої промисловості, яка шкодить екології.

    За оцінками Reuters, R & D – витрати Китаю за 2017 рік становлять близько 2,1% ВВП, що помітно менше 2,8% в США, 2,9% в Німеччині та 3,3% в Японії. Проте, як зазначив китайський міністр науки і технологій, щорічні витрати країни на НДДКР зросли на 70,9% з 2012 року, а технологічні успіхи Китаю заперечувати неможливо. Найпомітніше китайські вчені та розробники просунулися в створенні систем штучного інтелекту, робототехніки та в технологіях обробки великих даних.

    У 2017 році, згідно зі звітом компанії CB Insights, Китай вперше обійшов США за обсягом інвестицій в стартапи, які розробляють алгоритми штучного інтелекту (ШІ). На частку США довелося 38% світових інвестицій у стартапи зі ШІ, а на частку Китаю — 48%. Країна також активно інвестує в такі галузі, як ядерна та відновлювальна енергетика, високошвидкісні поїзди і електромобілі.

    Експерти зазначають, що інноваційні досягнення Піднебесної є результатом цілеспрямованої політики держави і торкаються майже всіх сфер життя. В п’ятирічному плані соціально-економічного розвитку йдеться про необхідність створення передової інфраструктури та сприяння інноваціям у фінансовому секторі. Протягом XIII п’ятирічки Центробанк Китаю має намір всіляко сприяти розвитку таких перспективних напрямів, як блокчейн і штучний інтелект.

    А китайський China Construction Bank відкрив у Шанхаї повністю роботизоване відділення, в якому клієнтів обслуговують роботи. У цьому відділенні можна виконати всі стандартні операції: відкрити рахунок, відправити переказ, обміняти валюту, інвестувати в золото або отримати послуги з управління активами. Банк уже встановив 1600 «розумних» машин самообслуговування в 360 відділеннях.

    Китайські науковці активно працюють на всіх важливих у сучасному світі напрямах. Вже зараз вони шукають рішення щодо перспектив, які для більшості людей знаходяться десь далеко за обрієм. У 2017 р. Піднебесна у місті Тяньцзінь почала будувати китайський НДІ стратегій розвитку штучного інтелекту нового покоління. Завдання даного НДІ полягають у розвитку науково-технічної індустрії в галузі штучного інтелекту нового покоління, розробці загальної стратегії та поетапних планів, прогнозуванні тенденцій передових технологій і виробництв майбутнього в пов’язаних зі штучним інтелектом галузях науки і техніки.

    Квантовий комп’ютер – одна з найбільш обговорюваних тем в науці за останні роки. До 2022 року КНР планує створити надпотужний квантовий комп’ютер. Член Академії наук Китаю, провідний квантовий фізик Пань Цзяньвей заявив: «Перед нами поставлено дуже чітку мету, яку ми сподіваємося виконати, – створити в найближчі п’ять років комп’ютер потужністю 50 кубітів». Одиниця інформації в квантовому комп’ютері – кубіт – може перебувати в суперпозиції, бути і нулем, і одиницею одночасно. Це дозволить значно прискорити обчислення та розв’язувати завдання, які є недоступними для сучасних суперкомп’ютерів.

    Уже традиційно КНР багато чого робить першим або вперше в світі. Китайські вчені працюють над поїздом, який поєднає принципи маглева або магнітоплану (від англ. Magnetic levitation –  потягу на магнітній підвісці, що приводиться в рух та керується магнітними силами) і «вакуумних» поїздів Hyperloop. Фахівці Південно-західного університету Цзяотун створили перший у світі випробувальний трек, де будуть відпрацьовувати технології, які знадобляться при створенні поїзда, який поєднує в собі технології поїздів маглев і Hyperloop. Від останнього в концепції використовується труба, в якій створюється вакуум або форвакуум, а від першого – принцип магнітної левітації.

    Чималих здобутків досягли китайські вчені у робототехніці. Наприклад, інженер з Університету Чжецзян у Ханчжоу розробив м’якотілу рибу-робота. Риба-робот не оснащена традиційними твердими двигунами, вона рухається за допомогою «штучних м’язів», зроблених із сучасних високомолекулярних матеріалів. Риба-робот здатна плавати подібно скату та за командою змінювати напрямок руху. За словами експертів, риба-робот може знайти широке застосування в роботі з вимірювання температури, рівня солоності або забруднення морської води.

    Піднебесна підкорює нанотехнології. Журнал Nature Communications повідомив, що китайські вчені створили новий каталізатор на базі наночастинок заліза, здатний «вічно» перетворювати звичайний вуглекислий газ і водень на суміш вуглеводнів, схожих на бензин. «Перетворення СО2 на паливо й хімікати не тільки допоможе нам боротися з потеплінням, але й вирішить проблему вичерпання корисних копалин», – заявляють в Інституті хімічної фізики в Даляні.

    Дозволь мені повторити самому – і я цьому навчуся

    У березні ц.р. з China Daily стало відомо, що в КНР почали розробляти нову технологію зв’язку 6G. Міністр промисловості і інформатизації КНР Мяо Вей зазначив, що одним з ключових завдань розробки і розвитку нового покоління зв’язку є «загальна машинізація», коли більшість робочих людських завдань передається машині.

    Зараз Китай працює і над технологією стандарту зв’язку 5G. Найбільші місцеві оператори зі своїми партнерами займаються розробкою і випробуваннями станцій та пристроїв під стандарт зв’язку п’ятого покоління. У реалізації проектів щодо китайської дослідної мережі 5G беруть участь провідні глобальні підприємства з розробки і виробництва систем, пристроїв і приладів.

    Міністр згадав і популярну в Китаї концепцію «інтернету речей» (Internet of Things), що передбачає підключення до єдиної мережі різних пристроїв з вбудованими датчиками. За прогнозами китайських вчених, це дозволить максимально спростити вирішення повсякденних завдань, полегшити процес обміну даними, повністю або частково виключивши участь людини.

    Варта світової уваги і китайська система зміни клімату. Саме такий грандіозний за своїми масштабами експеримент планують провести в Китаї. Проект «Небесна ріка» передбачає установку в Тибетському нагір’ї численних пристроїв (кілька десятків тисяч спеціальних камер), які будуть вкидати в атмосферу реагент на основі срібного пилу, здатний викликати дощ над посушливою територією в 1,6 мільйона квадратних кілометрів.

    Піднебесна впевнено виходить на передові позиції в космічній галузі. Китайська академія технологій ракет-носіїв (CALT) оголосила про розробку аерокосмічного літального апарату, здатного змінювати свою конфігурацію під час польоту. У заяві йдеться, що «здатність літального апарату до модифікації – зміни конфігурації корпусу – дозволить знизити опір і витрати палива в польоті».

    Нещодавно стало відомо, що КНР хоче побудувати новий багаторазовий космічний корабель. Його концепт нещодавно був показаний китайським телебаченням. Розробку веде корпорація China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC). Комплекс складається з двох частин: «материнського» літака-носія і безпосередньо самого космоплана. Безпілотний носій розганяє космоплан, після чого той відділяється і використовує вже свою силову установку. Після виконання місії космоплан повертається на Землю.

    Цього року в рамках китайської програми дослідження Місяця (CLEP), що реалізується Китайською національною космічною адміністрацією (CNSA), планується здійснення місії «Чан’е-4». В рамках програми до Місяця вже були запущені два орбітальних космічних апарати, а також один посадковий модуль з місяцеходом. Зараз же у китайських дослідників з’явилося бажання вивчити геологічні особливості природного супутника Землі і одночасно дослідити ефекти впливу місячної гравітації на земних комахах і рослинах. Посадка космічного апарату буде вперше здійснюватися в недослідженому регіоні на зворотному боці Місяця.

    Місяцехід, крім наукових інструментів для вивчення особливостей місячного ґрунту, нестиме спеціальний контейнер з алюмінієвого сплаву, усередині якого будуть міститися насіння картоплі, арабідопсиса, а також яйця шовкопряда. «Гусениці шовкопряда, зможуть виробляти вуглекислий газ, в той час як картопля і насіння через фотосинтез зможуть виробляти для них кисень. В результаті ми зможемо отримати просту екосистему», – розповів головний розробник контейнера Цянь Яньсюнь.

    Багато фінансових і кадрових ресурсів залучається до інноваційних проектів у галузі енергетики. В китайській провінції Аньхой на місці закритої вугільної шахти побудовано масштабну плавучу сонячну електростанцію. У 2017 р. було підключено масив сонячних батарей, що включає 166 000 панелей. Наразі, це – найбільший плавучий проект сонячної енергетики в світі.

    А нова технологія перетворення сонячної енергії, розроблена китайською компанією Hanergy, побила відразу три світові рекорди з енергоефективності. Ця технологія може використовуватися в безпілотних літальних апаратах, сонячних панелях на будинках, транспортних засобах і цифрових пристроях. Очікується, що за найближчі три роки ринок сонячних панелей у КНР збільшиться до $15,1 млрд. і стане додатковим стимулом для зростання економіки Китаю.

    Зараз у Китаї функціонують 30 енергоблоків АЕС загальною потужністю 28 ГВт, ще 24 енергоблоки перебувають на стадії будівництва. Науково-технічний потенціал країни задієний у роботі з убезпечення АЕС. Китайські атомні електростанції третього покоління, розроблені після подій в США 11 вересня 2001 року, здатні витримати падіння авіалайнера і не допустити витік радіації.

    Китайські науковці розроблять технології спрямовані на зниження рівня шкоди від традиційних видів палива. Унікальна технологія, що дозволяє виробляти чистий етанол з вугілля, була розроблена вченими Інституту хімічної фізики, розташованого в місті Далянь. Проект розроблений фахівцями компанії «Shaanxi Yanchang Petroleum». Потужність виробничої лінії — 100 000 тонн спирту на рік. Етанол може використовуватись в якості біопалива. Перша в світі промислова лінія з виробництва етилового спирту з кам’яного вугілля показала свою високу стабільність і ефективність.

    Зберігаємо традиції, створюємо інновації

    Піднебесна відома всьому світу своїми глибинними знаннями про людське тіло і традиційною медициною. Медична галузь також не залишилась поза увагою науковців і винахідників. Китайські вчені почали збір ДНК якомога більшого числа жителів країни. Ця програма також підтримується державою. За допомогою цих зразків вони сподіваються знайти ліки від самих різних захворювань. На програму закладено 9 млрд. доларів. Завдяки величезній базі даних вчені зможуть проаналізувати причину виникнення хвороб у величезної кількості випадків. Над проектом працюють відразу кілька університетів, які займаються цими дослідженнями.

    Завдяки зусиллям фахівців, які працюють в центрі матері і дитини в місті Гуанчжоу, Китаю вдалося просунутися у створенні спеціалізованого апарату, який використовується для виявлення і класифікації хвороб. Винайдений пристрій для визначення діагнозу використовуватиме штучний інтелект. Функції апарату дозволять визначати наявність у пацієнта захворювань подібно до професійної діяльності медичних фахівців.

    У сучасних медичних пристроях-імплантах використовують тверді літій-іонні батареї, а існуючі гнучкі батарейки містять займисті або отруйні електроліти, що загрожують безпеці пацієнта. Команда китайських вчених створила гнучку батарейку, що працює на солоних рідинах, зокрема поті або сльозах. Розроблено два види батарей: один виконано у формі багатошарової стрічки з розташованими всередині електродами, інший – зі згорнутих джгутом нанотрубок.

    КНР стрімко рухається вперед в технологічне майбутнє. Наразі інноваційні технології проникають майже в усі куточки країни. Наприклад, у провінції Гуйчжоу (Південно-Західний Китай) завершується будівництво надземної монорельсової лінії протяжністю більше 10 кілометрів для поїздів на літієвих батареях, повідомив член Академії наук Китаю Чжай Ваньмін.

    Китай першим у світі провів успішне випробування пасажирського безпілотника. Наступного року з’явиться перший у світі серійний електромобіль, повністю надрукований на 3D-принтері. Новинка називається LSEV. Її розробник – китайська X Electrical Vehicle.

    Зараз приблизно 600 міст в Китаї застосовують «розумне будівництво». Слідом за постійним розвитком і вдосконаленням технологій великих даних, інтернету речей і штучного інтелекту йде нова хвиля будівництва розумних міст.

    Китайські фахівці спільно з архітекторами і дизайнерами з Великої Британії спроектували дві неймовірно високих будівлі: якщо проект «Вежі Фенікса» буде реалізований, то на території міста Ухань, з’являться два найвищих у світі хмарочоси. Довжина будівель сягатиме кількох кілометрів. Особливістю веж називають те, що вони будуть повністю автономні. Проектувальники впевнені, що будівля повністю зможе забезпечувати себе необхідними ресурсами за рахунок використання альтернативних джерел енергії.

    Китайський інтернет-гігант Baidu планує взяти активну участь в здійсненні містобудівного проекту, центральне місце в якому займатиме розробка і використання систем штучного інтелекту. Йдеться про нову особливу економічну зону Xiongan New Area (100 км на північний захід від Пекіна й 100 км на захід від Тяньцзіня).

    Інші китайські фахівці зуміли створити спеціальні шпалери, які здатні попередити своїх власників про виникнення пожежі в будинку. В основу інноваційного винаходу покладено використання графена.

    Новації не оминули і китайську культуру. У Китаї побудували перший у світі парк віртуальної реальності. East Valley of Science and Fantasy розташовано в місті Гуйян у провінції Гуйчжоу на південному заході Китаю. У парку, що займає 130 гектарів, можна зануритися в неймовірні світи з драконами, злітати в космос, покататися на американських гірках і отримати безліч інших вражень. Атракціони є поєднанням віртуальної і доповненої реальності з безліччю інших високотехнологічних трюків, як наприклад голографія.

    Наприкінці минулого року в місті Гуанчжоу під час економічного форуму Fortune Global Forum 2017 було влаштоване світлове шоу за участю 1180 дронів. Нещодавно у місті Сіань встановили новий рекорд. Протягом 13 хвилин 1374 дрона одночасно показали в повітрі світлове шоу. Дрони під час шоу піднялися з поверхні вузької міської стіни і створили над нею світлову завісу довжиною 1200 метрів і висотою 100 метрів.

    Інноваційний потенціал України поки залишається об’єктивно високим, особливо якщо мати на увазі такі важливі показники, як генерація нових ідей і нових технологій. У світових дослідницьких центрах працює багато фахівців з України, і це красномовний аргумент. Аби не втратити шанс залишатись інноваційною державою, Україні необхідно будувати міцні партнерські стосунки з Китаєм, країною яка рухається вперед і пропонує свою підтримку на шляху інноваційного розвитку.

    “Тянься Лінк”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *