Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    ГЛОБАЛІЗАЦІЯ ЮАНЯ: ПРОГНОЗИ, ЕТАПИ

    2011-05-01

    Тенденція інтернаціоналізації китайського юаня неодмінно стане «фінансової революцією», яка надасть великий вплив на світовий ринок.

    На нещодавно закрився Азіатському форумі Боао тема про «інтернаціоналізації китайського юаня» викликала велику зацікавленість.

    Зарубіжні ЗМІ заявляють, що «перетворення китайського юаня в Загальнозастосовувані валюту» не дивує нікого. Це природний результат отриманням Китаєм статусу найбільшої країни-експортера та другої економіки світу. Тенденція інтернаціоналізації китайського юаня неодмінно стане «фінансової революцією», яка надасть великий вплив на світовий ринок.

    Чому китайський юань інтернаціоналізується? Яка користь від цього? Коли буде здійснено процес інтернаціоналізації?

    «Вихід за кордон» – неминуча тенденція

    На Азіатському форумі Боао 2011 співголова офіційного форуму міжнародних валютно-фінансових інститутів Девід Маш зробив цікаве порівняння. Він назвав глобальну грошову обстановку «оркестром без диригента». За його словами «в оркестрі американський долар – член, який вдаряє в барабан, зате він створює одні шуми. Євро відігравало чудову музику, потім йому не пощастило, струна прорвалася ».

    Голова Ради Всекитайського фонду соціального забезпечення Дай Сянлун має таку ж думку. Зі стратегічної точки зору саме хаос в міжнародній валютній системі змушує китайський юань вийти за кордон.

    Один з керівників сянганський компанії з операцій і розрахунку, товариш Лі Сяоцзя вважає, що, виходячи з практичної потреби, в полегшенні інфляційного тиску і самоукрепленіі вихід китайського юаня за кордон – неминуча тенденція. «За 30 років після введення реформи і відкритості Китай експортував масові товари й імпортував масові капітали. Здійснення переходу від імпорту капіталів на експорт капіталів – за такою схемою китайський юань повинен вийти на світовий ринок ».

    Інтернаціоналізація приносить більше користі, ніж шкоди
    Яка користь буде від інтернаціоналізації юаню?

    Для власників юаня – це, наприклад, підвищення зручності. Для підприємства це означає, що воно може еміссіровать позики в юанях за кордоном для збору коштів, це зручно і дозволяє ухилятися від ризиків курсу обміну. Для держави – Китай буде як США емісіровать юані, отримуючи відсотки за друк грошей. Звичайно, для Китаю, який переживає інфляційний тиск, вихід юаня за кордон може полегшити тиск валютного управління.

    Але фахівці нагадують, що інтернаціоналізація не буде глобальною. При виході за кордон потрібно зберігати обачність. Сліпе просування процесу інтернаціоналізації китайського юаня може призвести до того, що китайська фінансова система буде відчувати великі ризики.
    Поки не встановлено графік інтернаціоналізації
    Хоча центральний банк Китаю в кілька разів заявляв, що не встановлений графік інтернаціоналізації китайського юаня, але багато фахівців зробили прогнози.

    Лі Сяоцзя сказав, що даний процес, швидше за все, зажадає 10-30 років, і буде розділене на три етапи. У майбутні 5-10 років юань поступово одержить статус загальноприйнятої валюти розрахунку у міжнародній торгівлі, потім у наступні 10 років у міру поступового полегшення обмеження по капітальних рахунками китайський юань стане важливою міжнародної інвестиційної валютою, після цього, приблизно через 20 років юань стане резервною валютою.

    На думку Дай Сянлуна, в даний час китайський юань є неконвертованій валютою, вихід за кордон задає нові завдання Китаю в сферах розробки та реалізації валютної політики, стимулювання розвитку фінансового ринку, збереження фінансової стабільності. Для досягнення інтернаціоналізації у цьому сенсі принаймні потрібно пройти шлях 3-4 п’ятирічок.

    «Розрахунок у транснаціональній торгівлі в основному є першим кроком у ході триетапне інтернаціоналізації. Висування експериментального ведення розрахунку в юанях по безпосередньому інвестуванню дозволяє валюті синхронно просуватися до мети інтернаціоналізації на двох рівнях – торговому і капітальному », – відзначив старший економіст Банку HSBC за операціями в КНР Цюй Хунбінь.

    Член Комісії валютної політики Китайського народного банку Лі Даокуй сказав: «впевнений, що наш уряд з усіх сил буде поетапно посилювати роль Сянгана, далі розширювати ринок Шанхаю. Таким чином, юань зможе зробити оборот за кордоном, і через 10-15 років, думаю, можна розраховувати на те, що на міжнародному ринку юань поступово набуде такий же вплив як американський долар, фунт, євро, японська єна ».

    Джерело: Китайський інформаційний інтернет центр

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *