Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Економіка Китаю в 2015 році буде досить стабільною

    2015-02-16

    Економіка Китаю в 2015 році буде досить стабільною. Можливі окремі негативні явища не зроблять істотного тиску на темпи економічного розвитку. Поступове відновлення ринків США і ЄС, розвиток урбанізації в Китаї, запуск державних програм інфраструктурних інвестицій, збільшення експорту китайського капіталу у формі ПІІ, а також реалізація мегастратегіі економічного пояса «Шовкового шляху» зможуть забезпечити темпи приросту китайського ВВП на рівні 7,2-7, 5%. Охолодження ринку нерухомості буде основним негативним фактором, який буде компенсований програмою будівництва житла економ-класу.
    Лібералізація і відкритість – основні чинники зростання.
    В цілому основні зусилля китайського уряду в 2015 р будуть зосереджені на продовженні лібералізації та відкриття окремих сегментів національної економіки. Ці процеси, спрямовані на посилення конкуренції, та підвищення ефективності китайського бізнесу і держкорпорацій, залишаються основою розвитку Китаю. Зокрема передбачається: – поступово скорочувати державні повноваження в мікроекономічному регулюванні – в 2014 р китайські міністерства отримали вказівку скоротити перелік дозвільних та контролюючих функцій, – розробити і реалізувати схему часткової приватизації державних компаній з метою підвищення їх ефективності – зараз формується перелік таких державних компаній, – збільшити частку малого та середнього бізнесу в загальному обсязі виданих кредитів – для видавлювання з ринку тіньових кредитних структур і для збільшення кількості малих і середніх підприємств в економіці, – активно стимулювати експорт китайського капіталу за кордон у формі ПІІ – обсяг китайських ПІІ в наступні 10 років може досягти 1,25 трлн. дол.

    У 2015 р буде продовжено курс на допуск приватного китайського капіталу в окремі сегменти економіки, насамперед, у галузі, монополізовані держкорпораціями. Основна мета – посилити конкуренцію і підвищити ефективність роботи державних компаній. Буде розширено допуск приватних інвесторів у банківську сферу. Передбачається, що створення повністю приватних банків, яке було дозволено в 2014 році, підсилить конкуренцію в банківському секторі і здешевить кредити для малого та середнього бізнесу. Тим самим, збільшиться його частка в загальному обсязі кредитування – в цілому по Китаю частка кредитів виданих малим і середнім підприємствам становить близько 30%, а також знизиться ступінь залежності малого та середнього бізнесу від тіньових фінансових ринків.

    Планується розширення допуску приватних інвесторів в телекомунікаційну галузь – ця галузь фактично монополізована з держкорпораціями. Наприклад, у 2014 році вже було відібрано 19 приватних компаній, які зможуть надавати послуги зв’язку у форматі 3G. Планується допуск приватного капіталу і в стратегічні галузі. Sinopec планує продати до 30% свого торгового підрозділу – мережа автозаправних станцій.Напрімер, компанія CNPC в 2014 р вже продала частину 1 і 2 гілок газопроводу «Захід – Схід». Також заявлена програма по залученню приватних інвесторів у залізничну галузь, деталі якої уточнюються.

    Продовжиться курс на відмову від встановлення цін на основні ресурси. У 2014 р в провінції Гуандун запущений експеримент по новому ціноутворення на електроенергію – введена прямий продаж електрики великим промисловим споживачам на аукціоні. За допомогою аукціонів влада хоче знизити вартість електроенергії в провінції і стимулювати придбання електрики, що виробляється з відновлюваних джерел енергії.

    З 2015 р планується запуск нової системи ціноутворення на споживання води – вартість одного кубометра буде залежати від типу споживача: домогосподарство, місто чи окремі території.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *