Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Джейсон Джанг: Нам не потрібно купувати проекти відновлюваної енергетики – ми вже власники. Зараз просто оформляємо наші права

    2015-04-09

    Олена Весна, для «Головкому»
    Керівництво Китайської національної групи корпорацій , яка займається будівельними матеріалами СNBM (СНБМ) останні місяці активно проводить зустрічі з керівництвом профільних комітетів і державних відомств у сфері енергетики. Як стало відомо «Главкому», представники китайської держкорпорації контактували з керівництвом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері електроенергії та комунальних послуг (НКРЕКУ). Члени делегації також мали зустрічі з членами парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, а також побували в Антимонопольному комітеті України.
    Що є приводом для такої активності китайських інвесторів в інтерв’ю з головою правління CNBM International Corporation Джейсоном Джангом (Mr. Jinsong Zhang)
    СНБМ є одним з найбільших гравців ринку відновлюваної енергетики в Україні. Загальна сума інвестицій компанії в сонячну енергетику України склала близько 1 млрд дол.

    Містер Джанг, Ви досить часто приїжджаєте в Україну останнім часом, чому?
    СNBM вклала великі інвестиції в проекти сонячної генерації України. Зараз ми завершуємо процес формального оформлення здійсненої інвестиції.
    Нещодавно з’явилася інформація в ЗМІ що CNBM International хоче купити сонячні електростанції в Україні. Також була інформація, що ви вже є власником, але ще не отримали згоду АМКУ. Що з цього – правда?
    Ми не хочемо в Україні купувати станції відновлюваної енергетики – ми вклали гроші і в даний час просто оформляємо наші права на ці проекти. Зараз ми зіткнулися з бюрократичними проблемами і намагаємося їх вирішити – це теж одна з цілей нашого візиту у вашу країну.
    Антимонопольний Комітет України напротязі 45 нормативних днів не дає дозвіл, без будь-яких пояснень. У відповідь на наші запити отримуємо тільки формальні відмовки.
    18 березня керівництво CNBM спільно з радником канцелярії з торгово-економічних питань при посольстві Китайської Народної Республіки зустрічалися в Україні з представниками Антимонопольного комітету. Під час зустрічі я задав питання щодо завершення оформлення прав і чому все так довго вирішується.
    На зустрічі було близько 10 представників Комітету. Вони нас запевнили, що все добре і додаткових питань у них не виникло. Вони навіть нам відправили офіційний лист і подякували за зустріч. Якщо у них були запитання, і на їх думку потрібно було додаткове вивчення – чому вони нам цього не сказали?
    Ми сподіваємося, що наша позиція буде почута. Як ми говорили і раніше, кожна копійка китайських державних інвестицій, незалежно від країни, в яку вона була вкладена, повинна бути повернена. І наша держава захищає свої кошти з моменту їх здійснення, а не з моменту завершення формальностей.
    І те, що процес формально не завершений, не говорить, що ми не є власниками, і що не будемо захищати наші інвестиції – кошти вже витрачені, вони не можуть бути не повернені.

    Як ви стали власниками? Як вийшло так, що ті проекти, які приписують Клюєву ваші?
    Ми на ринку України вже більше 5 років і успішно реалізували багато проектів з нашими українськими партнерами. Протягом 2012-2013 років перед нами утворилася багатомільйонна заборгованість. Потім в Україні настала криза, галузь фактично зупинилася і проблема залишилася невирішеною з дуже туманними перспективами. Проблему неоплаченої заборгованості ми неодноразово озвучували як на рівні свого профільного міністерства та уряду, так і на міжурядових двосторонніх переговорах і робочих групах.
    Після того як в 2013 році керівництво України і КНР відзначили стратегічне значення інвестицій з боку КНР в галузь відновлюваної енергетики. Нам були передані проекти за рахунок погашення боргу і з середини минулого року всі ризики і вигоди за цими проектами несемо ми і уряд КНР в нашому обличчі.

    Про які саме підприємства йдеться?
    Це 267 МВт в Україні, у тому числі такі підприємства, як «Франко-Солар», «Франко-Піві», «Схід-Солар», «Нептун-Солар», «Дунайська СЕС-1», «Дунайська СЕС-2» .

    Не могли б Ви докладніше розповісти про це?
    Ми присутні по всьому світу в цій галузі. Компанія виробляє полі-, монокристалічні кремнієві і тонкоплівкові сонячні батареї, а також виробляє вітряні турбіни. Після прийняття закону про «зелений» тариф у вашій країні ми почали придивлятися до України більш пильно. Стали налагоджувати ділові контакти. Тому що тариф, який ви взяли, був дуже привабливий для інвесторів.
    Починаючи з 2010 року ми працюємо в сфері відновлюваної енергетики в Україні. Спочатку ми були представлені як торговий партнер – постачали обладнання для будівництва сонячних електростанцій. А з 2012 року вже активно опрацьовували напрямок прямих китайських інвестицій. Як результат, 2013 уряд України і КНР відзначили стратегічне значення прямих інвестицій з боку КНР в галузь відновлюваної енергетики. Це свідчить про те, що уряд КНР покладав і покладає великі надії на двостороннє співробітництво між нашими країнами в цій галузі.
    Починаючи з середини минулого року економічним власником проектів в Україні стали ми. І всі ризики і вигоди за цими проектами несе китайський уряд в нашому обличчі. Про що представники нашої компанії заявляли неодноразово. У тому числі і державним органам та установам в Україні, а також ми про це говорили українським ЗМІ.

    «Україна може втратити мільярди доларів інвестицій в майбутньому»

    Які Ваші очікування від дій влади України?
    В результаті складної економічної ситуації в Україні, зупинилося все. Присутній нестабільність і у валютній системі вашої країни. Також у вашій країні дуже нестабільне законодавство у сфері відновлюваної енергетики. Ми вже піднімали питання маніпуляцій з величиною «зеленого» тарифу, який повинен бути гарантований Законом.
    Тому ми як власники компаній вже тривалий час, так наполегливо приїжджаємо в Україну, зустрічаємося з державними установами України в сфері енергетики. Ми також працюємо в профільних Комітетах і Асоціаціях з відновлюваної енергетики. Відвідали робочу групу в Комітеті Верховної Ради з питань ПЕК. Ми зустрічалися з багатьма в Україні і в цілому відзначаємо розуміння, і сподіваємося на подальшу співпрацю.
    Ми бачимо, що представники парламенту не готові брати на себе відповідальність і погіршувати інвестиційний клімат України, вони не готові приймати рішення, на якому наполягає уряд. Очевидно те, що вирішивши таким чином проблему дефіциту в сотні мільйонів гривень, Україна може втратити мільярди доларів інвестицій в майбутньому. Разом з тим, ми також розуміємо, що проблема дефіциту коштів в Оптовому Ринку теж повинна бути вирішена , інакше вся система буде розбалансована, а це не потрібно ні Уряду України, ні учасникам ринку. Ми завжди були відкриті до обговорення це проблеми, але, на жаль, представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості вже кілька місяців ігнорують наші спроби з ними зустрітися.
    Ми хочемо якнайшвидшого закінчення бюрократичних процедур. Україні потрібні великі приватні інвестиції, але їх не буде, якщо інвестори замість заняття бізнесом матимуть таку ситуацію, як ми сьогодні з АМКУ. Також для сприятливого інвестиційного клімату важливі стабільність законодавства і захист вже вкладених коштів. Хто ж вкладе додаткові кошти, якщо немає гарантії в цілості й стабільності того що інвестовано раніше. Ось про це слід серйозно подумати …

    Головком

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *