Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    ДО 20-Ї РІЧНИЦІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ. ПОСОЛ УКРАЇНИ В КНР Ю.КОСТЕНКО ВІДПОВІДАЄ НА ЗАПИТАННЯ МРК

    2011-08-25

    Джерело: Міжнародне радіо Китаю, ukrainian.cri.cn/1/2011/08/22/Zt2s19398.htm

    ВЕЙ:Доброго дня, шановні глядачі! Вітаємо вас на нашій вебсторінці українською мовою мережі “СRI on-line”. З Вами ведучий У Вей. 24-ого серпня цього року – 20-та річниця незалежності України. Нещодавно Голова КНР Ху Цзіньтао здійснив успішний візит в Україну, який посприяв зміцненню співпраці і став новим етапом у стратегічному співробітництві між двома країнами.

    ВЕЙ:Для більшості китайців, Україна – це далека країна, з якою вони дуже поверхнево обізнані. Сьогодні міжнародне радіо Китаю запросило Посла України в Китайській Народній республіці, пана Юрія Костенка. Він ближче познайомить нас з Україною та її мешканцями.

    ВЕЙ:Ще раз вітаю вас, шановний пане посол.

    КОСТЕНКО: Добрий день, шановні глядачі!

    ВЕЙ:Перш за все дякуємо вам за те, що ви знайшли для нас трохи часу й прийшли на нашу програму. З вашого дозволу, я хотів би поставити вам кілька запитань.

    КОСТЕНКО: Будь ласка.

    ВЕЙ:1. Яких результатів було досягнуто під час червневого візиту голови КНР Ху Цзіньтао до України? Які угоди було підписано? У яких сферах буде зміцнюватись співробітництво?

    КОСТЕНКО: Історичним назвали засоби масової інформації як України, так і Китаю державний візит голови Ху Цзіньтао в Україну в кінці червня цього року. І дійсно, після майже десятирічної перерви лідери наших держав за останні півтора роки вже втретє, тепер в Україні – в Криму і в Києві – мали зустріч. Ви запитали, яких результатів ми досягли в результаті цього візиту? Найважливішим результатом, ключовим підсумком цієї зустрічі стало підписання «Спільної декларації про встановлення та розвиток відносин стратегічного партнерства між Україною та КНР». Без перебільшення це знаменує історичний прорив в українсько-китайських взаєминах. Так оцінив цей документ президент України Віктор Федорович Янукович. В документі фіксується започаткування відносин стратегічного партнерства між нашими країнами, а також визначаються основні принципи, за якими це партнерство, ці взаємини будуть реалізовуватись. Йдеться, зокрема, про взаємну підтримку державного суверенітету та територіальної цілісності, що дуже важливо для України, повагу шляху розвитку, обраного кожною з держав, взаємне не застосування сили чи загрози силою, економічного чи іншого тиску. Досягнення якісно нового рівня двосторонніх відносин з другою у світі екномікою, якою сьогодні є Китайська Народна Республіка, стало можливим завдяки, на мою думку, традиційній дружбі між нашими народами, взаємному прагненню підтримувати інтенсивний міждержавний політичний діалог, глибокому розумінню з боку керівництва нашої держави України всезростаючої ролі Китаю у розв’язанні глобальних проблем, значних перспектив нашої співпраці з Китаєм у сфері економіки. Відносно угод, які були підписані, то дуже мене радує те, що 10 з 13 підписаних в ході цього візиту угод стосувались різних проектів економічної співпраці наших сторін, фінансовий вимір яких за словами президента України за орієнтовними підрахунками становить близько 3,5 міліардів доларів. Які сфери охоплюють ці угоди? Це енергетика – були підписані угоди в галузі розвитку вугільної промисловості України, альтернативної енергетики. Парогазову станцію планують будувати в Криму. В галузі сільського господарства підписана угода, що з допомогою Китайської Народної Республіки буде будуватись тваринницький комплекс в Україні. В галузі хімії мова йде про угоду про реконструкцію Калуського калійного заводу, тобто заводу, який виробляє важливі і для України і для всього світу і, звичайно, Китаю добрива. Окремо хочу зупинитись на угоді, яку підписали міністр закордонних справ Грищенко та Ян Цзєчи щодо відкриття в найближчому майбутньому ще одного Генерального консульства України в місті Ґуанчжоу провінції Ґуандун. Ви знаєте, що сьогодні крім посольства в Пекіні у нас є Генеральне консульство в Шанхаї. Тепер ми сподіваємось, що на початку наступного року буде в Ґуанчжоу Генеральне консульство і, таким чином, інфраструктура представництва інтересів України в Китаї збільшується і зростає.

    ВЕЙ:2. Які заходи будуть проводитися в Україні з нагоди двадцятої річниці незалежності України? Які святкові заходи будуть організовані в свою чергу в Пекіні?

    КОСТЕНКО: Ви знаєте, що традиційно в дні святкувань таких ювілеїв в Києві проводяться урочисті збори трудящих в найбільшому залі – Палаці Україна, проводиться державний прийом від імені президента України. Традиційно раз на кілька років проводиться всесвітній форум українців. На цей раз це буде 5-й Всесвітній форум українців, які приїдуть з усього світу для того, щоб і поспілкуватись, і подумати як спільно вирішувати питання, які в них є. Звичайно будуть проводитись численні фестивалі, спортивні змагання, виставки, одним словом, це буде момент, коли народ всіляко буде відзначати, святкувати цю дату, адже вона справді дуже важлива для розвитку нашої державності. Відносно вашого запитання, що в Пекіні буде, то ми плануємо на початку вересня провести тут державний прийом, куди запросимо багато наших шановних китайських друзів, а також дипломатичний корпус. Ми сьогодні працюємо над тим, щоб надрукувати цілий ряд статей в журналах, в газетах, які розповідатимуть про досягнення України і перш за все про здобутки наших двосторонніх відносин за ці 20 років. Ми також плануємо до цієї дати видати другу книгу поезій відомої української поетеси Людмили Скирди, вона буде видана, як і перша книга, китайською мовою і називається вона «Мелодії чотирьох сезонів». Я сподіваюсь, що протягом 10 днів ця книга буде уже в посольстві і ми зможемо провести презентацію. Спеціально ми присвячуємо цю книгу 20-річчю назалежності України та 20-річчю наших відносин між Україною і Китайською Народною Республікою. Ви розумієте, така подія – це прекрасна нагода підвести підсумки того, що зробили, скажімо і Україна, і Китай за ці роки, а також поміркувати, подумати, помріяти, я б сказав, про те, як розвивати ці відносини надалі тепер уже на новій базі, на базі стратегічного партнерства, про яке ми з вами говорили трошки раніше. Тому я думаю, що нам дуже важливо, це зробити, щоб святкування було вагомим і серйозним. Я хочу також звернути вашу увагу на те, що ми в спільній декларації, яку підписали лідери наших двох держав, спеціально передбачили окремий пункт про те, що ми будемо на двосторонній основі проводити заходи щодо святкування наших відносин, 20-річчя наших двосторонніх відносин з Китайською Народною Республікою. Адже ці речі пов’язані – 20 років незалежності України і 20 років відносин – і важко буде розділити, який захід ми будемо присвячувати одній даті чи другій даті, головне, щоб, як ви дуже правильно сказали на самому початку зустрічі, щоб побільше дізнались наші шановні китайські слухачі, наші шановні китайські друзі про Україну, про життя цієї держави, про те як ми плануємо розвивати і надалі нашу двосторонню дружбу.

    ВЕЙ:3. Наступного року Китай і Україна будуть відзначати 20-річчя встановлення дипломатичних відносин між двома країнами, які заходи відбудуться в рамках святкування?

    КОСТЕНКО: Я вже сказав, що ми маємо розробити двосторонній план таких заходів, які будуть проводитись не лише в Пекіні, але обов’язково і в Києві в Україні в цілому. Я глибоко переконаний, що активно до проведення цієї дати підключаться три Інститути Конфуція, які сьогодні існують у Києві, в Луганську і в Харкові. Це будуть заходи по подальшій пропаганді і мови китайської, і китайської культури на Україні. Ми плануємо провести цілий ряд виставок тут в Пекіні. Ми – це я маю на увазі посольство. Зараз опрацьовується ця тема. Ми хочемо запросити делегацію однієї із західних областей України, яка могла б показати свою культуру. Ви знаєте, у нас 25 областей на Україні, і в кожній області є своя культура, специфіка, так власне як і в Китайській Народній Республіці. Тому, я думаю, знову ж таки через заходи в галузі культури, в галузі презентації цієї культури, ми зможемо краще знайомити китайських друзів з нашою країною. Крім того, звичайно, ми будемо серйозно готуватись до відзначення цієї дати. Я маю на увазі, науковці мають і в Україні, і тут в Пекіні провести ряд конференцій, ряд семінарів, на яких ґрунтовно з наукової точки зору, я б сказав, визначити, що було зроблено, де ми знаходимся і куди нам іти в розвитку стратегічного партнерства. Окрім цього ми плануємо також до 20-річчя відносин різні публікації як в Україні так і тут. Тобто це буде доволі широкий, серйозний комплекс заходів, включаючи і протокольні заходи, прес-конференції в посольстві будемо проводити, будемо всіляко намагатись донести до китайських громадян. Тут а я сподіваюсь наші китайські друзі, мої колеги дипломати в Києві і Генеральне консульство в Одесі також будуть всіляко пропагувати китайську культуру, китайську мову, досягнення Китаю за десятки років, за шістдесят років нового Китаю. Так що це дуже дуже важливі моменти, коли ми спільно можемо показати нашим народам те, що зроблено, і що нам треба робити далі.

    ВЕЙ:4. Будь ласка, скажіть, яке ваше особисте бачення подальшого розвитку та застосування високих технологій в Китаї та Україні.

    КОСТЕНКО: Ви знаєте, сучасний світ так швидко змінюється. Скажімо, тисячоліття потрібно було для того, щоб від винайдення колеса найти як його застосувати в автомобілі, або в паровозі. Сьогодні ж зміни у сфері високих технологій відбуваються майже не щотижня. Ми з вами можемо порівняти навіть у нашому житті, скільки відбулось дуже суттєвих, дуже серйозних змін. І я про деякі з них скажу. З досвіду Радянського Союзу ми українці добре знаємо, що в першу чергу винаходи, здобутки у сфері високих технологій завжди використовувались у військовій сфері. Чи це електроніка, чи це матеріалознавство, чи це біофізика, біологія – військова сфера завжди йшла попереду. І тут я хотів би, щоб сучасний потужний, могутній Китай, не йшов цим шляхом, а в першу чергу здобутки науки ставив на користь розвитку цивільної галузі, вирішенню цивільних завдань, збереження екології, підвищення рівня якості життя людини – ось куди на мій погляд і Китаю і Україні і всьому світу треба орієнтувати високі технології. Не на руйнування, а на створення кращого життя. Якщо говорити про моє бачення розвитку високих технологій, то думаю, що вони будуть із року в рік дійсно все більше розвиватись, скажімо 50 років тому Юрій Гагарін вперше полетів у космос. Ця космічна тема сьогодні активно розвивається, включаючи і Китайську Народну Республіку. І мандрівки, подорожі на Марс – це поки що гіпотези, але дослідження цих планет навколишнього сонячного оточення, сонячної системи триває, триває вивчення космосу. З іншого боку безперечно ми зараз є свідками дослідження глибин океану. Сьогодні китайський батискаф спускається на глибину до 5 кілометрів, тому вже ті фантастичні романи про те, що ми зможемо з дна моря і океану добувати корисні копалини, а за підрахунками вчених їх дуже багато, зокрема залізної руди, ці ресурси можна буде активно використовувати найближчим часом. Тому від космосу до дна морського ми можемо використовувати високі технології. Це сфера комунікацій. Айпеди, відеотелефони – це реальність дня скрізь. І в Україні і в Китаї. Ці технології будуть розвиватись і я переконаний, що в майбутньому не потрібно буде носити з собою якісь телефони, треба буде мати якийсь чіп невеличкий і по ньому треба буде спілкуватись з усім світом. В цьому напрямку, в сфері комунікації, безперечно, буде великий прорив найближчим часом. Поза межами нашої розмови я залишаю такі технології, які потрібні в медицині. Світ старіє. І в Китаї і в Україні потрібні високі технології. Трансплантації і таке інше, можна брати будь-яку сферу людської діяльності, і скрізь високі технології будуть розвиватись. Але перш за все, як я вже зазначив, вони повинні нести реальну користь людям. Не повинні бути спрямовані на руйнування цивілізації, а на те, щоб озонових дір не було, щоб потепління було поменше. У цьому напрямку дуже важливо застосовувати високі технології.

    ВЕЙ:5. Не так давно, в Норвегії та інших країнах були здійснені теракти, які заходи вживаються урядом України для забезпечення безпеки китайських студентів, які навчаються в Україні?

    КОСТЕНКО: Те, що відбулося у Норвегії – це жахливі речі. Це свідчення того, що тероризм має багато вимірів, є тероризм організований. Такий як «Алькаїда», або тероризм екстремістів на території Китаю, ми знаємо, що уряд країни активно бореться з його проявами, невеликими але існуючими. Тут ми зіткнулися з тим, що одна людина фізично знищила велику групу людей. Звичайно, це тривожить український уряд і правоохоронні органи. Спеціальних заходів для захисту китайських студентів не планується. Планується продовжити ту лінію на захист всього населення України. Як українців, так і іноземців, включаючи китайських студентів. Особливо напередодні Євро-2012, коли ми очікуємо великий прилив футбольних уболівальників. Тому цілий комплекс заходів розробляється Міністерством внутрішніх справ та правоохоронними органами як організувати, і тут для нас важливий досвід, зокрема, Китаю в проведенні Олімпіади та Експо. Тому попередження будь-яких злочинів не такого масштабу. Я собі навіть не уявляю, що у нас може бути щось подібне. Але й боротьба з ксенофобією, екстремізмом, який нажаль існує в Україні. Окремі випадки пов’язані і зі злочинами проти іноземців, серед яких і студентів. Я це знаю, працюючи в МЗС я займався цією темою. Зустрічався з послами африканських держав, розмовляв з послом Ізраїлю. Є прояви ксенофобії, негативного ставлення окремих екстремістів до іноземців. На превелике щастя в Україні цей процес в порівнянні з іншими державами, не буду називати яких, цей процес не настільки поширений. Але він нас тривожить оскільки будь-яке порушення прав людини іноземця на території України – це негатив для України. Тому такі програми є, вони будуть активно реалізовуватися впродовж цього року – він підготовчий напередодні Євро, впродовж наступного року. Я сподіваюся, що таким чином ми підвищимо ефективність боротьби з екстремізмом, ксенофобією, будь-якими проявами негативного ставлення до іноземців, які справді інколи мають місце мати.

    ВЕЙ:Також у нас є чимало запитань від китайських Інтернет користувачів. Ось, що цікавить китайську Інтернет аудиторію: 1. Чи підтримує Україна національний кінематограф, чи мають українська фільми класифікацію, чи існують обмеження за класифікацією? Чи співпрацює з Голівудом? Коли знімалися фільми у співпраці з Китаєм?

    КОСТЕНКО: Розвиток кінематографу в Україні – це проблемна тема сьогодні. Я відверто скажу, що протягом 20 років урядова підтримка українського кінематографу була значно менша ніж у попередні десятиліття. Але український уряд підтримує розвиток українського кінематографу. І не зважаючи на кризові явища у світовій економіці, які впливають на гуманітарну сферу і в нашій державі. За даними Міністерства культури в 2011 році бюджетні асигнування на виробництво соціально значущих і пізнавальних стрічок збільшилося порівняно з попередніми. Звичайно, є державна політика у галузі кінематографа. Як і в інших державах-виробниках кіноіндустрії українські фільми проходять процедуру класифікації. Вона сприяє захисту суспільної моралі, щоб не було того, чого не можна випускати на екрани, вона обмежує вихід на широкий екран стрічок із шкідливим для суспільства і особливо молоді змістом. Цей напрямок – головний сьогодні в класифікації. У нас свобода творчості для вираження своїх можливостей. Якщо людина хоче висловлювати це у тій чи іншій манері – формальній чи класичній, будь-ласка, роби. Але головне, щоб це не було на шкоду суспільству. Відносно Голівуду. Голівуд – це дуже сильний конкурент в кіноіндустрії. Тому українській кінематографісти вчаться досконалої технології, або ж комерційної успішності Голівуду, ніж намагаються конкурувати чи співробітничати. Ми не можемо говорити, що у нас є якась програма співробітництва з Голівудом. Це різні параметри, різні речі. Тому Голівуд – це наше майбутнє. А от співпраця з КНР – це реальність. У нас є досвід у спільній зйомці серіалу «Як гартувалася сталь». Кілька фільмів в Україні зняв славнозвісний Чжан Імоу. Все це було, але на жаль досить давно. Вже пройшло більше 10-річчя, нажаль. Зараз кінематографічні студії, і окремі кінематографісти шукають можливостей співробітництва зі своїми китайськими партнерами. Я думаю, що ми ближчим часом будемо мати певні результати. Оскільки ми очікуємо візиту представницької делегації Державного управління радіо, кіно і телебачення Китаю, яке опікується і питаннями кінематографу. Ми хочемо, щоб українське і китайське відомства підписали документи про співпрацю і тим самим відкрили перспективи для подальшої нашої спільної співпраці. Відносно співпраці у створенні серіалу «Як гартувалась сталь», мені дуже приємно, що в Китаї дуже популярна як ця повість, так і фільми за мотивами цього твору. Я не раз зустрічав не лише у Пекіні, але й у інших містах Китаю людей, які знають про Україну саме через цей фільм. Адже події цього серіалу відбуваються в Україні – в Боярці, це 30 км від Києва. Це дуже хороший приклад. Хотілося, щоб таких прикладів було побільше. Вони мають дуже хороший імпульс для молоді в Китаї та Україні. Сподіваюсь, що тут перспектива у нас є і вона буде позитивна.

    ВЕЙ:2. В Україні багато красивих жінок. чи правда, що в Україні красивим жінкам забороняють виїздити за кордон?

    КОСТЕНКО: Тому, хто ставив таке запитання, хочу сказати коротко але конкретно. За 20 років існування України я не чув, щоб українським жінкам, красивим чи не красивим заборонялось виїжджати за кордон. Хоча дякую, що ви так високо оцінюєте українських жінок, думаю, що китайські не менш красиві. В демократичному суспільстві, якщо є гроші для виїзду, будь ласка, можеш їхати. А от якщо ти їдеш за кордон працювати, то це вже інше запитання. Знаєте у нас є закони і в Китаї є закони, це окрема тема. А якщо просто виїхати на відпочинок – на Хайнань, чи в Анталію чи на Маямі, то тут проблем нема, як для красивих, так і некрасивих. Всі жінки, я вважаю красиві. Тут немає у нас ніяких ні юридичних, які б регламентували виїзд такої умовної категорії людей.

    ВЕЙ:Дуже дякуємо, вам, пане посол, за вичерпні відповіді. Також дякуємо і вам, шановні глядачі за увагу. Насамкінець, якщо у вас є бажання, можете сказати або побажати щось нашим глядачам?

    КОСТЕНКО: Я вдячний вам, пане ведучий, що ви так конкретно підготували питання для мене. Підсумовуючи, хочу сказати, що таке 20 років? Ми розуміємо, що 20 років – це людина, з певним але невеликим досвідом про життя і колосальними мріями про майбутнє. В чомусь можна порівняти і України з молодим хлопцем 20-річним, чи молодою дівчиною, яка набула певного досвіду. Мабуть вже школу закінчила і вже десь вчиться чи активно працює. Тому я хотів би, щоб наші шановні слухачі зрозуміли одне: Україна – це держава, яка перебуває в процесі становлення. Іде дуже складний процес формування громадянського суспільства, економіки на нових ринкових умовах, в процесі постійних обвалів світової економіки – це не просто. Думаю, що тим послам, які будуть тут у вас в студії говорити про 30-ліття, 40-ліття, 50-ліття України буде значно легше. Вони будуть говорити вже про більш суттєві та вагомі здобутки у державотворенні і у розвитку відносин з КНР. Тому хочу вам, шановні глядачі, хочу висловити повагу, за ваш інтерес до України. Звертайтесь, я як посол посольства України в Пекіні – завжди відкритий до співробітництва і готовий відповісти на ваші запитання. Ми активно з МРК співпрацювали, співпрацюємо і будемо співпрацювати в наступні після 20-ліття роки.

    ВЕЙ:Шановні глядачі, якщо ви хочете дізнатися ще більше про Україну та Китай, відвідайте, будь ласка, наш веб-сайт, його адреса: www.ukrainian.cri.cn

    ВЕЙ:Ще раз дякуємо за увагу пане Посол! Дякую за увагу! До нових зустрічей!

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *