Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Дефолт здасться казкою. Чим небезпечний для України фінансовий обвал в Китаї

    2015-07-18

    Останній місяць Україна особливо уважно стежить за ситуацією в Греції. Це не дивно: ключові слова, які вживають грецькі влади та їх кредитори, нам знайомі до болю – криза, фінансова допомога, держборг, дефолт, популізм чиновників і відсутність реформ. Багато вітчизняні та міжнародні політики, експерти, аналітики за допомогою ЗМІ щосили змагаються у своїх “рецептах” порятунку української економіки, приводячи в приклад грецька криза, шукають подібності та відмінності в ситуаціях двох країн.
    А тим часом у бік України подув насторожуючий сквознячок, який може обернутися для країни більш серйозними проблемами, ніж ті, що присутні зараз в Греції. І повіяло зовсім не із західної, а зі східної сторони: на порозі краху опинилася одна з найпотужніших економік світу – китайська.
    Що відбувається в Піднебесній
    Ситуция з Китаєм зараз викликає серйозні і небезпідставні побоювання аналітиків і прогнозистів. Якщо за останні півтора року китайський фондовий ринок показував стабільне зростання (в середньому за цей період виріс в 2,5 рази), то за два тижні втратив 30% – в перерахунку це $ 3,5 трлн збитків. Таке різке падіння, якого не спостерігалося останні 20 років, змусило власників акцій затамувати подих.
    Вся світова спільнота чекає, коли влада Китаю, які у своїх офіційних заявах вже відкрито називають те, що відбувається на біржах “панікою”, нарешті зможуть стабілізувати ситуацію. На думку світових експертів, регулятори в останні два тижні були неефективні, і китайський фондовий ринок продовжує поглинати недбайливих інвесторів, дві третини яких навіть не закінчили школу. Характерно, що іноземців на цьому ринку не надто шанують, зате кожен китаєць може брати участь у торгах завдяки взятим в банках кредити (за рік на ці цілі фінустанови Китаю віддали $ 370 млрд).
    Аналітики побоюються, що банкрутства простих китайців приведуть до соціальної напруги: близько 90% торгового обороту припадає на приватних інвесторів. “Вони часто торгують, грунтуючись на власній інтерпретації намірів держави, чуток, короткострокових настроїв. Це найменш досвідчені інвестори на ринку. Історія показує, що більшість з них у підсумку втрачають гроші”, – зазначають в Bank of America.
    Китайський уряд, звичайно, при появі перших ознак хвилювань на фондовій біржі, вжило заходів і ввело серйозні обмеження по торгівлі. Але виявилося, що пізно: на руках у недосвідчених китайців виявилися акції великих підприємств, у тому числі і державних. Компанії, що отримали дозвіл на перше публічне розміщення акцій (IPO) заявили, що змушені відкласти їх випуск. А це, в свою чергу, може призвести до зменшення прибутку і до уповільнення загального економічного зростання країни.
    Китайські “бульбашки” можуть лопнути
    Якщо економіка КНР потерпить крах, мало не здасться всім. В першу чергу через те, що це найпотужніша світова економіка: поки, за офіційними даними, США незначно попереду, але Китай залишається одним з лідером з нарощування ВВП.
    Для України показники Піднебесної воістину приголомшуючі: при державному боргу в $ 3 трлн економіка країни за підсумками 2014 додала 7,4%, і ВВП склав $ 10,4 трлн. У них найбільші золотовалютні резерви (ЗРВ), найбільше золота і боргових розписок США. Який може бути криза з такими великими грішми?
    Перший – політичний. Глава КНР Сі Цзіньпін останнім часом виступає з серйозною критикою влади, звинувачуючи їх у політиці закритості, корупції, небажанні працювати і популізмі (хто б міг подумати таке про працьовитих китайців). Це, на його думку, може призвести до економічного застою, а потім і кризи.
    Другий – економічний. У Китаї вже зафіксовані “бульбашки” – кредитний, інвестиційний і на ринку нерухомості (пам’ятаєте американську іпотеку, яка в 2008 році занурила у фінансову кризу весь світ?). І ці бульбашки можуть лопнути в будь-який момент – якщо всі ті скарби, які є у Китаю, почнуть знецінюватися, все сніговим комом полетить в тартарари.

    Чим китайський криза небезпечний для України
    І без теорії рукостискань зрозуміло, що якщо одна з найбільших світових економік почне йти “в піку”, першими постраждають найбільш слабкі. Україна, на жаль, в їх числі. Чим же нам загрожує занепад Піднебесної?

    1. Про міжнародної фінансової допомоги можна забути
    Українська економіка зараз продовжує падати, і якби не фінансова допомога ззовні, показники падіння були б набагато істотними. А в разі серйозного ослаблення Китаю розвиненим країнам, які надають нам підтримку, буде не до України – встигнути б врятувати себе.

    2. Впаде виробництво і сільське господарство
    У разі колапсу в китайській економіці без фінансових вливань опиняться і українські підприємства. В першу чергу криза торкнеться виробництв, пов’язаних з металами, залізною рудою і сталлю. Зарубіжні партнери будуть змушені переключитися на підтримку власних компаній. Внутрішній ринок нашої країни не зможе годувати вітчизняного виробника, будуть затримки зарплат і масові звільнення. ВВП впаде ще більше.
    Крім того, за даними Держстату, Китай входить в п’ятірку найбільших бізнес-партнерів України. При цьому ні зміна влади, ні окупація територій, ні війна на сході України не вплинули на економічні настрої Піднебесної. Спостерігається лише невелике зниження обсягів інвестицій та товарообігу – в основному через те, що деякі проекти так і не встигли почати реалізовувати через окупації Криму. Так, на півострові китайці збиралися будувати зерносховище, термінали і глибоководний порт. Якби справа була доведена до кінця, державний бюджет України поповнювався б на $ 1,5 млрд на рік. Але цілком очевидно, що такі фінансові вливання в українську економіку будуть припинені у разі обвалу китайської.
    Крім великомасштабних логістичних та інноваційних проектів, країни взаємодіють і в сільському господарстві. Україна є найбільшим постачальником соняшникової олії в Китай, стратегічним партнером по кукурудзі і пшениці.
    За перші чотири місяці 2015 року Україна експортувала в Китай товарів на загальну суму в $ 927 млн (більше лише в ЄС і Росію). Зниження якості життя китайців безумовно вплине на попит, у тому числі, і на українські товари, що може спричинити буксирування в деяких сферах. В першу чергу можуть постраждати аграрії і компанії, орієнтовані на енергоефективність. Це означає, що роботу втратять тисячі українців, а розвиток галузей просто зупиниться.

    3. Банки і гривня – знову в небезпеці
    Зубожіле внаслідок втрати роботи і доходів населення буде масово забирати депозити (ті, у кого вони ще залишилися), а кредити брати ніхто не зможе (та ніхто їх і не дасть). Не врятують і іноземні банки, які, швидше за все, в Україні просто закриються (вже зараз тенденція йде до цього). Впало виробництво позбавить банківську систему грошей, які надходять від обслуговування підприємств. У підсумку система не витримає і більшість банків збанкрутує.
    Природно, впаде і гривня: чи не буде фінансових потоків, у Нацбанку не вистачить ресурсів для стримування курсу, почнеться паніка і чергову кризу.

    Замість підсумків
    Звичайно, зараз можливість настання таких наслідків ще досить примарна, так як жевріє надія, що в Піднебесній все зможе стабілізуватися. Але й залишати без уваги те, що відбувається в Китаї теж не варто. Українцям залишається лише “хворіти” за керівництво Китаю, яке цілком може нівелювати свої помилки, припинити паніку на ринку і плавно здути утворилися “бульбашки”, не застосовуючи гострі предмети.

    За матеріалами Обозреватель.UA

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *