Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  Україна оновила рекорд імпорту овочів та картоплі

  2019-10-08

  Аналітики EastFruit відзначають, що в сезоні 2018/19 років (серпень – липень) імпорт овочів в Україну істотно перевищив попередній рекорд, який тримався дев’ять років – з сезону 2009/10 років. Тоді імпорт овочів в країну за сезон вперше перевищив 200 тис. тон та склав 208,5 тис. тон. З тих пір, обсяг імпорту овочів навіть не наближався до позначки в 200 тис. тон, але в минулому сезоні він перевищив попередній рекорд відразу на 27% та досяг 264,1 тис. тон. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

  Також варто сказати, що в 2018/19 роках обсяги імпорту перевершили показник попереднього сезону в натуральному вираженні більш ніж в два рази. За останні ж два сезони обсяги імпорту зросли більш ніж в три рази. У вартісному вимірі темпи зростання були трохи нижче, за рахунок збільшення питомої ваги традиційних недорогих овочів та картоплі в структурі імпорту. Всього за сезон іноземні постачальники овочів та картоплі заробили в Україні $155 млн. До речі кажучи, якщо говорити про імпорт в вартісному вимірі, то витрати на імпорт овочів в Україну в сезоні 2018/19 років були нижче, ніж 2012/13 та 2013/14 роках .

  Головними позиціями імпорту овочів в Україну в вартісному вимірі були томати, цибуля, перець та огірки. За обсягом ж імпорту лідерство вперше в історії захопила цибуля ріпчаста, якої було ввезено за минулий сезон цілих 87 тис. тон – в 26 разів більше, ніж у попередньому сезоні. Також була імпортовано 66 тис. тон томатів, 18,3 тис. тон товарної картоплі, 14,7 тис. тон огірків, 11,8 тис. тон перцю, 9,5 тис. тон різної капусти та 7,5 тис. тон моркви . Фактично Україна наростила імпорт майже всіх без винятку позицій овочів та картоплі, включаючи салатні культури і зелень.

  Прогнози на врожай овочів в сезоні 2019/20 років були оптимістичними, проте вже в серпні, під час збирання нового врожаю, Україна почала активно імпортувати картоплю, чого раніше ніколи не було. Очікується, що у вересні буде перевищено черговий рекорд імпорту картоплі, так як ціни на нього зростають, незважаючи на очікуване збільшення загального обсягу виробництва картоплі та хороше просування її збирання.

  «Після аналізу інформації про обсяги виробництва картоплі, яка надходить з регіонів, ми можемо зробити висновок, що фундаментальних факторів для зростання цін на ринку картоплі немає. Навіть навпаки, якби не ажіотаж на ринку, ціни на картоплю зараз би активно знижувалися, і були б нижчими за торішні. Однак психологічні чинники можуть привести до реалізації сценарію, так званого «прогнозу що виконується», тобто прогнозу, який безпосередньо впливає на його виконання», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

  «Люди в містах масово закуповують картоплю про запас, чого раніше більшість з них не робило. Це призводить до того, що ціни активно ростуть, а фермери, бачачи зростання цін, також не поспішають продавати продукцію, розуміючи, що завтра, можна буде заробити ще більше. У країні з’явилося багато перекупників, які скуповують картоплю сьогодні та закладають її на зберігання, що ще більш розгойдує попит на продукцію. Таким чином включається ланцюгова реакція, яка призводить до триваючого зростання імпорту картоплі на тлі величезних його запасів в країні – деякі посередники навіть закладають на зберігання імпортну картоплю, сподіваючись навесні отримати більше», – зазначає експерт.

  На даний момент середня оптова ціна на картоплю в Україні вже перевищила 10 грн/кг, хоча роком раніше вона становила близько 3,5 грн/кг. З огляду на зростання курсу української валюти, різниця в доларовому еквіваленті ще вище – 42 цента США за кг зараз, проти 15 центів США за кг роком раніше в цю ж дату.

  «Більшість споживачів, закупили картоплю восени, тому, що не має умов для її зберігання. Тому в цьому сезоні втрати картоплі у самих споживачів будуть рекордними. Однак головне питання полягає в тому, чи зможуть споживачі згноїти досить продукції, щоб підтримати високий рівень цін на картоплю, сталих зараз, адже продукції насправді більше. Імпорт картоплі не знизиться, навіть якщо ціни впадуть до 7-8 грн/кг, тому що врожай картоплі в Білорусі, Польщі та Росії дуже хороший, а ціни в середньому в 2-3 рази нижче, ніж в Україні. Тому у тих учасників ринку, які роблять ставку на спекулятивний заробіток, повинні бути причини побоюватися падіння ціни на продукцію в другій половині сезону», – зазначає Андрій Ярмак.

  Що стосується цибулі, моркви та інших видів овочів, то, поки що, ціни на них знаходяться на порівняно невисокому рівні. Хоча, безсумнівно, ажіотаж на ринку картоплі дозволяє підтримати ціни і на овочі так званого борщового набору. Однак тут загрози зростання імпорту поки що немає, так як ціни в інших країнах не суттєво нижче. При цьому і про експорт овочів, схоже, в цьому сезоні Україні доведеться забути.

  «Ми сподіваємося, що висока прибутковість вирощування картоплі в цьому році дозволить українському картоплярству інвестувати кошти в розвиток технологій доробки, зберігання та маркетингу продукції, щоб закласти основи для експорту. Адже без розвитку системного експорту майбутнє у цій галузі не дуже райдужне, оскільки воно буде схильне до регулярних цінових шоків, а сезони високих цін будуть неминуче чергуватися з сезонами катастрофічно низьких цін та відсутністю попиту на внутрішньому ринку», – вважає Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

  “Пропозиція”

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *