Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  Варто переживати про те, що прийде на місце глобалізації

  2020-05-19

  Ще до пандемії COVID-19 глобалізація була в біді. Відкрита система торгівлі, яка домінувала у світовій економіці протягом десятиліть, постраждала від фінансового краху і китайсько-американської торгової війни. Тепер її лихоманить від третього удару за дюжину років, оскільки обмежувальні заходи закрили кордони і зруйнували торгівлю. Кількість пасажирів у Хітроу скоротилося на 97% в річному обчисленні. Експорт автомобілів з Мексики впав на 90% у квітні. 21% транзитних контейнерних перевезень у травні були скасовані. З відновленням економіки активність відновиться, але не варто очікувати швидкого повернення в безтурботний світ безперешкодного руху і вільної торгівлі. Пандемія політизує поїздки і міграцію і зміцнить ухил на самозабезпечення. Ця послабить відновлення, зробить економіку вразливою і поширить геополітичну нестабільність, пише The Economist.

  У світі було кілька епох інтеграції, але торгова система, що виникла в 1990-х роках, пішла далі, ніж коли-небудь раніше. Китай став світовою фабрикою, і кордони відкрилися для людей, товарів, капіталу та інформації. Після краху Lehman Brothers у 2008 році більшість банків і деякі багатонаціональні фірми зробили крок назад. Торгівля та іноземні інвестиції стагнували по відношенню до ВВП, процес, який ця газета пізніше називала уповільненням. Потім почались торгові війни президента Дональда Трампа, які змішували побоювання з приводу робочих місць і самодержавного капіталізму в Китаї з більш широкою порядком денним шовінізму і презирства до альянсів. В той момент, коли вірус вперше почав поширюватися в Ухані в минулому році, тарифна ставка Америки на імпорт повернулася на найвищий рівень з 1993 року, і Америка, і Китай почали роз’єднувати свої технологічні галузі.

  З січня нова хвиля економічних руйнувань поширилася на захід від Азії. Закриття заводів, магазинів і офісів призвело до падіння попиту і не дозволило постачальникам зв’язатися з клієнтами. Збитки не є загальним. Продовольство раніше доставляється, Apple наполягає, що вона все ще може виробляти iPhone, і китайський експорт зберігся до цих пір, стимульований продажами медичного обладнання. Але загальний ефект – дикий. Світова торгівля товарами може скоротитися на 10-30% в цьому році. У перші десять днів травня експорт з Південної Кореї, центру торгівлі, впав на 46% у річному вирахуванні, що, ймовірно, є найгіршим зниженням з моменту початку запису статистики в 1967 році.

  Розкривається анархія, що лежить в основі глобального управління. Франція і Великобританія посварилися через карантинні правила, Китай загрожує Австралії каральними тарифами за те, що та вимагає розслідування походження вірусу, Білий Дім залишається на стежці війни в питаннях торгівлі. Незважаючи на деякі випадки співпраці під час пандемії, такі як кредити Федерального резерву іншим центральним банкам, Америка неохоче виступає в якості світового лідера. Хаос і домашні протиріччя підірвали її престиж. Секретність і залякування Китаю підтвердили, що він не бажає – і не в змозі піднімати мантію таємниці. У всьому світі громадська думка зміщується від глобалізації. Люди були стурбовані тим, що їхнє здоров’я залежить від бійки за імпорт засобів захисту і від робітників-мігрантів, які працюють в будинках престарілих і збирають урожай.

  Це тільки початок. Хоча потік інформації за межами Китаю в основному вільний, рух людей, товарів та капіталу – ні. Розглянемо людей в першу чергу. Адміністрація Трампа пропонує подальше скорочення імміграції, стверджуючи, що робочі місця повинні йти до американців замість цього. Інші країни, ймовірно, послідують цьому прикладу. Подорожі обмежені, зменшуючи можливості для пошуку роботи, роботи у сільськогосподарському секторі та виконання замовлень. Близько 90% людей живуть у країнах зі значним ступенем закритими кордонами. Багато урядів відкриють кордони тільки для країн зі схожими протоколами про охорону здоров’я: один такий “коридор подорожей” обговорюється між Австралією і Новою Зеландією і, можливо, Тайванем і Сінгапуром. Індустрія сигналізує про те, що перебої з поїздками будуть тривалими. Airbus скоротив виробництво на третину, і Emirates, символ глобалізації, не очікує відновлення до 2022 року.

  Торгівля постраждає, оскільки країни відмовляться від ідеї, що з фірмами та товарами поводяться однаково незалежно від того, звідки вони беруться. Уряди і центральні банки звертаються до платників податків з проханням забезпечити підтримку національних компаній з їх допомогою пакетів стимулюючих заходів, що створює величезні і постійні стимули для їх заохочення. І прагнення повернути ланцюжка поставок додому в ім’я стійкості прискорюється. 12 травня прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив народові, що почалася нова ера економічної самостійності. Стимулювання в рамках “COVID-19” в Японії включає субсидії фірмам, які репатріюють фабрики; Чиновники Європейського Союзу говорять про “стратегічну автономію” і створюють фонд для придбання пакетів акцій фірм. Америка закликає Intel будувати заводи будинки. Цифрова торгівля процвітає, але її масштаби все ще скромні. Продаж Amazon, Apple, Facebook і Microsoft за кордоном еквівалентні лише 1,3% світового експорту.

  Потік капіталу також страждає, так як довгострокові інвестиції падають. Китайські інвестиції у венчурний капітал в Америці впали до 400 мільйонів доларів у першому кварталі цього року, що на 60% нижче рівня дворічної давності. Багатонаціональні фірми можуть скоротити свої транскордонні інвестиції на третину в цьому році. Америка тільки що дала вказівку своєму головному федеральному пенсійному фонду припинити купувати китайські акції, та в цьому році країни, що представляють 59% світового ВВП, посилили свої правила стосовно іноземних інвестицій. Оскільки уряди намагаються погасити свої нові борги, обкладаючи податком фірми та інвесторів, в деяких країнах може виникнути спокуса ще більше обмежити потік капіталу через кордони.

  Не обманюйте себе, що торговельна система з нестабільною мережею національного контролю буде більш гуманною або безпечною. Більш бідним країнам буде складніше надолужити згаяне, а в багатому світі життя буде дорожче і менш безкоштовним. Спосіб зробити ланцюжки поставок більш стійкими – це не одомашнити їх, що концентрує ризики і позбавляє економіку ефекту масштабу, а диверсифікувати їх. Більш того, розкол в світі ускладнить вирішення глобальних проблем, в тому числі пошук вакцини і відновлення економіки.

  На жаль, ця логіка вже не в моді. Ці три удари настільки вразили відкриту систему торгівлі, що потужні аргументи на її користь ігноруються. Помахайте рукою найбільшій епосі глобалізації та переживайте про те, що прийде на її місце.

   

  “Дзеркало тижня”

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *